Antwort Jak se jmenuje nejužší norský fjord? Weitere Antworten – Kolik je fjordů v Norsku
A skutečně, Norsko je zemí fjordů, však se také nachází na nekonečném norském pobřeží severního Atlantiku úctyhodných 1.200 fjordů. Původ samotného slova fjord pochází již z dob Vikingů a vztahuje se ke slovům „cesta, plavba, překonání, přejezd“.Jedete-li do Norska po silnici, můžete se s prvním fjordem setkat už na norsko-švédských hranicích – pod svinesundským mostem. S fjordy se ale nesetkáte jen na pobřeží Norska, nýbrž i v podobě protáhlých, často rozvětvených jezer, obklopených strmými horami.fjord dlouhý a úzký mořský záliv vzniklý v hornatých oblastech v blízkosti moře přehloubením říčních údolí ledovcem. Fjordy mají strmé svahy a mnohé z nich ledovec erodoval až pod úroveň mořské hladiny. Některé jsou ohraničeny vůči otevřenému moři podmořským skalním prahem.
Čím je známé Norsko : Pro mnohé cestovatele je Norsko nejatraktivnější zemí Evropy. Kouzelná zem fjordů, hor, jezer, ledovců a překrásné přírody dostane snad každého. A jedním z nejkrásnějších míst Norska, je jednoznačně souostroví Lofoty. Nejkrásnější souostroví v údajně nejpůvabnější zemi Evropy – to je skutečná cestovatelská lahůdka!
Co se nesmí vozit do Norska
Zákaz dovozu nápojů s vyšším než 60 % obsahem alkoholu, narkotik, jedů a léků (léky dovoleny pouze v menším množství pro osobní potřebu, doporučuje se mít potvrzení lékaře, nejlépe v angličtině), dále zbraní, střeliva a zábavné pyrotechniky (bez speciálního povolení), ptáků a exotických zvířat.
Jak se říká Norsku : Jméno dali Norsku zřejmě staří Gótové nebo Dáni a znamenalo v jejich jazyce „cesta na sever“. V historickém záznamu řeči vikingského náčelníka Ottara k anglickému králi Alfrédovi zhruba v roce 880 je dnešní území Norska nazýváno Norðvegr.
V některých případech se můžeme setkat s fjordy, které jsou ohraničeny oproti moři podmořským skalním svahem. Název pochází ze staronorského slova fjörðr.
Fjordy vznikly během doby ledové, díky masivnímu zalednění, kdy ledovce v hornatých oblastech nedaleko moře vymílaly horniny pod sebou. Stručně řečeno: fjordy a jejich současná krása je dílem ledovců. Nejvíce fjordů kromě Norska nalezneme v Kanadě, Grónsku, Chile, na Novém Zélandu či na Aljašce v USA.
Z jakého jazyka je slovo Fjord
Slovo fjord souvisí s norskou formou slovesa "jeti" a ukazuje na velmi ranou potřebu překonávat vodní plochy, které se hluboko zařezávají do souše. Už ve velmi raných dobách se jich začalo využívat i jako dopravních cest spojujících řídce rozmístěné osady na jejich březích.OsloNorsko / Hlavní město
Oslo (Hlavní město) • Mapy.cz.10 tipů na dárky z Norska
- Norský svetr.
- Sobí nebo losí salám.
- Marmelády všeho druhu.
- Trolí suvenýr nebo hrneček se sámskými kresbami.
- Tričko s motivy Norska nebo norských atrakcí
- Uzený losos.
- Písek z bílých pláží na Lofotech.
- Pivo z nejsevernějšího pivovaru na světě
Bezpečnost: Norsko je velmi bezpečnou zemí, co se kriminality týče. Určitě je ale dobré nepodceňovat norské počasí, především v horách. Velký pozor si dejte při řízení. Silnice v Norsku jsou klikaté, občas nepřehledné a hrozí, že vám pod cestu vběhne ovce, sob nebo los.
Proč se do Norska nesmí vozit brambory : Největším překvapením v případě Norska asi může být absolutní zákaz dovozu brambor (důvodem je obava ze šíření bramborových chorob). Bramborová kaše v prášku a snad i uvařené brambory nevadí (brambory jsou v Norsku poměrně drahé).
Jak se máš norský : Jak se máte Hvordan har du det [Vúr(d)an har dü dé] Mám se dobře. Jeg har det bra.
Jak nazýváme záliv v Norsku
K nejstarším užívaným slovům patří „vik“ označující fjord či záliv. Právě toto slovo se stalo také kořenem pojmu Viking.
Etnika v Norsku
Etnicky jsou obyvatelé Norska hlavně Norové, ale v zemi žije i původní komunita Sámů (Laponců).Záliv je výběžek vodní plochy do pevniny. Je to část jezera, moře nebo oceánu, která se zařezává do pevniny takovým způsobem, že je ze tří stran obklopena pevninou.
Jak se jmenovalo Oslo : Město se dříve jmenovalo Christiania
Když Oslo v roce 1624 zachvátil požár, dánský a norský král Kristián IV. nařídil město znovu postavit poblíž hradu Akershus. Název pak dostalo na jeho počet – Christiania.