Antwort Jak se léčí autoimunita? Weitere Antworten – Jak se zbavit autoimunitních onemocnění

Jak se léčí autoimunita?
Jak bojovat proti autoimunitním onemocněním

Moderní medicína dokáže autoimunitní onemocnění objevit, diagnostikovat a díky lékům potlačit jeho příznaky. Co bohužel zatím neumí, tyto onemocnění vyléčit.Laboratorní testy prováděné k diagnostice autoimunitních poruch závisí na konkrétní poruše, na kterou má lékař podezření, ale obvykle zahrnují krevní testy na jednu nebo více autoprotilátek, stejně jako testy na parametry zánětu, jako je C-reaktivní protein (CRP, preferovaný test) a rychlost sedimentace erytrocytů (FW) …Lidem, kteří trpí autoimunitním onemocněním, je doporučováno ve stravě omezit potravinové alergeny, zejména mléčné produkty a obiloviny obsahující lepek. Jídelníček by měl dále obsahovat co nejvíce živin a minimum průmyslově upravených potravin.

Co znamená autoimunitní : Autoimunitní porucha je porucha imunitního systému těla, která způsobuje, že tělo napadá vlastní tkáně. Imunitní systém má za úkol rozpoznávat cizorodé a nebezpečné organismy jako jsou například bakterie, viry, paraziti. Tyto organismy obsahují na v buňkách nebo na jejich povrchu molekuly, jež se nazývají antigeny.

Co spouští autoimunitní onemocnění

Patří k nim zejména infekce viry, bakteriemi, parazity, hormonální podněty, stres, toxické zatížení organismu a další. Autoimunitní onemocnění může postihnout jakoukoli tkáň nebo orgán. Dokonce jich může být postiženo několik najednou.

Co na Autoimunitu : Léčba existuje, ale…

Bohužel, podobně jako u rakoviny, šance na úplné vyléčení zatím neexistuje. Pomocí nesteroidních antirevmatik, kortikosteroidů nebo imunosupresiv lze však příznaky nemocí potlačit.

Oslabená imunita a její příznaky

  • Nadměrná únava a nevyspání
  • Nechutenství a snížená chuť k jídlu.
  • Různé ekzémy a opary nebo vyrážky.
  • Pocit, že brzy onemocníte – necítíte se „ve své kůži“


Autoimunitní onemocnění zjednodušeně znamenají útok imunitního systému proti vlastním tkáním a orgánům. Příčiny vzniku jsou komplexní, podrobně jsme je rozebírali v minulém čísle. Patří k nim zejména infekce viry, bakteriemi, parazity, hormonální podněty, stres, toxické zatížení organismu a další.

Co patří mezi autoimunitní onemocnění

Nejčastější autoimunitní nemoci: Bechtěrevova choroba, celiakie , Crohnova choroba, cukrovka 1. typu, revmatoidní a juvenilní artritida, roztroušená skleróza, ulcerózní kolitida aj. Příčiny vzniku těchto nemocí nejsou většinou zcela jasné.Nejčastější autoimunitní nemoci: Bechtěrevova choroba, celiakie , Crohnova choroba, cukrovka 1. typu, revmatoidní a juvenilní artritida, roztroušená skleróza, ulcerózní kolitida aj. Příčiny vzniku těchto nemocí nejsou většinou zcela jasné.Kromě cukru může imunitní systém narušovat také zvýšený příjem soli, nasycených tuků a naopak nedostatek vitamínu A, B6, C, D, E, zinku, selenu, železa, mědi a kyseliny listové.

Pro správné fungování imunitního systému můžeme udělat mnohé pomocí stravy. Jezte dostatek ovoce a zeleniny, celozrnné obiloviny, mléčné výrobky s nižším obsahem tuku. Důležité jsou potraviny s vysokým obsahem bílkovin jako jsou luštěniny, raby, maso, vejce.

Jaké vitamíny na posílení imunity : K nejlepším vitaminům na imunitu patří vitamin C, vitamin D, multivitamin obsahující na 31 účinných látek a B-komplex představující spolehlivý a kvalitní zdroj vitaminů skupiny B.

Co způsobuje autoimunitní zánět štítné žlázy : Nejčastějším je autoimunitní thyreoiditida (Hashimotova) vzniká při chronickém zánětu, kdy organismus bojuje proti vlastním buňkám. Příčinou může být i nerovnováha ve střevním mikrobiomu nebo syndrom propustného střeva (IBS). K rozvoji tohoto onemocnění přispívá i stres, špatná strava a nedostatek pohybu.

Jak poznám že mám oslabenou imunitu

Oslabená imunita a její příznaky

  • Nadměrná únava a nevyspání
  • Nechutenství a snížená chuť k jídlu.
  • Různé ekzémy a opary nebo vyrážky.
  • Pocit, že brzy onemocníte – necítíte se „ve své kůži“


Pro zdravou imunitu je velmi důležitý vitamín C, který je silným antioxidantem, a najdete ho například v citrusových plodech, kiwi, paprice, brokolici nebo kapustě. Podobně působí i vitamín E, jehož zdrojem jsou hlavně ořechy a semínka, která jsou zdrojem i potřebných nenasycených mastných kyselin.Pro správné fungování imunitního systému můžeme udělat mnohé pomocí stravy. Jezte dostatek ovoce a zeleniny, celozrnné obiloviny, mléčné výrobky s nižším obsahem tuku. Důležité jsou potraviny s vysokým obsahem bílkovin jako jsou luštěniny, raby, maso, vejce.

Co je nejlepší brát na imunitu : Vitamín B12, B6, niacin a riboflavin

Vitamíny skupiny B jsou důležité pro funkci všech buněk v těle, imunitní systém nevyjímaje. Nejvíce benefitů získáte užíváním tzv. b-komplexu – skupiny všech 8 vitamínů B najednou.