Antwort Jak se liší představa od vjemu? Weitere Antworten – Jak funguje představivost

Jak se liší představa od vjemu?
Představivost je psychický proces vedoucí ke vniku paměťových představ. Schopnost vytvářet představy, je předpokladem tvořivé činnosti, zvláště v problémových situacích. Jsou osoby, jejichž představivost je nevýrazná a šedá, ale rovněž osoby s živou a barevnou představivostí.Vor-stellung) je velmi široké označení pro obsahy či obrazy, které si vědomí „staví před sebe“ jako témata. Ačkoli jsou představy vždy více nebo méně závislé na zkušenostech (vjemech, zážitcích), je pro ně charakteristický aktivní podíl vlastního vědomí nebo dokonce tvořivosti a také určitá celkovost.Eidetické představy (řecky eidos=obraz) jsou představy, které se při vybavení blíží svou ostrostí a úplností předešlému vjemu. Někdy se setkáváme v tomto kontextu s výrazem "fotografická paměť".

Co je to Zákon kontrastu : Zákon kontrastu – podle něho je představa bílé barvy asociována s černou barvou, podobně jako jsou spojeny představy dne a noci, světla a stínu. Zákon dotyku (kontiguity) v prostoru – podle něho existují spoje mezi představami, které vznikly na stejném místě.

Jak rozvíjet představivost

Číselná představa – nejdůležitější je zařadit dětem matematické myšlení do běžného života tak, aby si mohly utvořit představu čísla. Počítejte předměty a věci kolem sebe, dotazujte se, dávejte děťátku jednoduché úkoly typu: Spočítej, kolik nás je k obědu a každému nachystej skleničku.

Jaké máme druhy představ : Zrakové, sluchové, motorické, chuťové, hmatové, čichové představy.

Obrazotvornost lze nazvat jiným způsobem jako představivost, fantazie, či imaginace. Howard Gardner přičítá schopnost obrazotvornosti prostorové inteligenci. Základem prostorové inteligence jsou schopnosti, které dokáží přesně vnímat vizuální svět a zajišťují přetransformovat původní vjemy.

Fantazie (z řec. phantasia, představivost, obraz, iluze) může být: představa, obrazotvornost, imaginace.

Jaký je rozdíl mezi Počitkem a vjemem

Počitek = výsledný prvek jednoho analyzátoru (smyslu). Počitek tvoří obraz jednoho znaku vnímaného předmětu (např. žlutá barva). Mozek jednotlivé počitky spojí – vznikne vjem.Vjem je odraz předmětů nebo jevů jako celku. Vzniká pouze přímým působením podnětů na naše smyslové orgány (Př.: pomeranč – vnímáme jeho velikost, tvar, barvu, vůni i jeho chuť).Řada jednoduchých aktivit a her – kreslení, stříhání, vytrhávání a další rukodělné činnosti, práce se stavebnicemi, skládačkami, jednoduché logické úkoly, řazení, počítání, společné čtení, povídání si nad obrázky, jednoduché pohybové hry…. dítě rozvíjí a připravuje na školu.

Měl by umět vyslovovat správně všechny hlásky, vytleskávat slabiky, určit barvy, poznat číslice do 5, poznat geometrické tvary, zazpívat písničku či přednést nějakou říkanku. Velkým problémem je rozeznávání první a poslední hlásky ve slově, to dnes některé děti podle učitelek neumí.

Jaký je rozdíl mezi fantazií a představou : Představa je názorný obraz předmětů a jevů v našem vědomí, které v daném okamžiku nevnímáme (kdysi jsme je vnímali – vzpomínkové, pamětní), nebo které jsme v této podobě ani nevnímali (fantazijní). Představy souvisí se všemi psychickými procesy. Spolu s počitky a vjemy tvoří úroveň smyslového poznávání skutečnosti.

Co je to Asocianismus : Asocianismus je filozofický směr 17. století, který věří, že veškerá psychika vzniká na základě smyslového vnímání dle slavné věty "Nic nění ve vědomí, co dříve nebylo ve smyslech". Směr se oddělil od britského empirismu a vysvětloval psychické dění především na základě asociací (spojů) mezi psychickými obsahy.

Co je to transparentní

Průhledné čili transparentní je pro pohled to, co nezakrývá.

vystavený vlivům , působení , pohledu ap .Počitek = výsledný prvek jednoho analyzátoru (smyslu). Počitek tvoří obraz jednoho znaku vnímaného předmětu (např. žlutá barva). Mozek jednotlivé počitky spojí – vznikne vjem.

Na čem je závislá kvalita vjemů : Podmínky čití a vnímání

Kvalita čití a vnímání závisí: Správné činnosti smyslových orgánů (anatomicko – fyziologickém stavu analyzátorů). Činnosti CNS – fyziologický stav. Intenzitě, výraznosti a době trvání podnětu.