Antwort Jak se množí šeřík? Weitere Antworten – Jak se Rizkuje šeřík

Jak se množí šeřík?
Pro tvorbu řízků využíváme mladé, polodřevité či dřevité výhony, které nesou 4 až 6 pupenů. Takto získané řízky pak ještě ošetříme stimulátorem růstu. Řízky rychle vzejdou především v teple skleníku či pařeniště. Pokud jim dopřejete k zakořenění teplotu okolo 20°C, vzejdou už během dvou až tří týdnů.Před výsevem semínka šeříku namočte na 24–48 hodin do vlažné vody a poté proveďte studenou stratifikaci. Takto připravená semínka vysejte do spařeného substrátu. Doba klíčení je 2–4 týdny při teplotě 15–18 °C. Šeříku se nejlépe daří na slunečném stanovišti, případně i v mírném polostínu.Šeříky dobře snášejí i hluboký řez, rostlina snadno zregeneruje ze spících oček. Nejvhodnější dobou pro takovýto zásah je období těsně po odkvětu. Pěstujeme-li šeříky jako keř, vyřežeme všechny staré silné větve, ponecháme pouze jedno až dvouleté výhony a ty zakrátíme podle potřeby.

Co zasadit pod šeřík : Šeřík Mayerův (Syringa mayeri) ´Palibin´ má úhledný tvar, bohatě kvete a příjemně voní. Dorůstá do výšky 1,2 metru a do jeho přirozeně upraveného tvaru není třeba řezem nijak výrazně zasahovat. Roste poměrně pomalu, na záhonech se velmi dobře kombinuje právě s drobnými cibulovinami a jarními trvalkami.

Jak spravne Rizkovat

Řízky dáte zakořenit buď rovnou do substrátu, nebo je nejprve vnoříte do nádoby s vodou; ve vodě vypustí kořínky, a teprve pak se vysadí běžným způsobem. Řízky přitom zásadně odebírejte jen ze zdravých rostlin. Běžně se pomocí řízků množí například africké fialky, fíkus benjamín či vánoční kaktus.

Kdy rozkvétá šeřík : Šeřík obecný, latinsky sfyring vulgaris, je keř z čeledi olivníkovitých, který může být až několik metrů vysoký. Rozkvétá zpravidla na začátku května, kdy nás do té doby snadno přehlédnutelné keře začínají okouzlovat záplavou překrásných kvítků.

Řez: Tento druh roste pomalu a přirozeně kompaktně, není proto potřeba jej tvarovat a pravidelně řezat. Pokud je to nutné, provádí se řez co nejdříve po odkvětu, aby se na nově narostlých výhonech ještě během vegetace vytvořily květní pupeny pro příští rok.

Šeřík roste poměrně pomalu, při výsadbě živého plotu počítejte s přírůstky tak asi 20 až 30 cm za rok. Výhodou je, že ho nemusíte pravidelně stříhat, není to dokonce ani vhodné, protože rostlina kvete na loňském dřevě; pokud byste celý keř na podzim ostříhali, následující jaro by nekvetla.

Kdy vykvete šeřík

Květy mají omamnou až smyslnou vůni – ne nadarmo kvete šeřík v květnu, měsíci lásky. Jeho vůni mají zamilovaní ve velké oblibě – působí smyslně, vytváří uvolněnou atmosféru a navozuje chuť na milování.Šeřík se proto stříhá jen těsně po odkvětu, kdy se odstraňují odkvetlá květenství, hlubší řez se pak v případě potřeby provádí během října, přičemž se ale neořezává celý keř najednou, ale jen jeho části. Celý keř takto postupně ořežeme během několika let.Půda by měla být vlhká, ale ne zcela nasáklá vodou. Důležité je také zajistit dostatečnou drenáž, aby kořeny nebyly ve stojaté vodě, což může vést k hnilobě kořenů. 3. Výsadba: Šeřík je nejlépe vysazovat na podzim, ale lze jej vysadit i na jaře.

Vhodné je použít levanduli, šalvěj hájní, petrovskie, rozchodník, okrasné trávy… zkrátka to, co se vám líbí. Zajímavé jsou také kombinované výsadby s růžemi, levandulí (lavandula), šalvějí (salvia), kavylem (stipa) a okrasnými česneky (allium).

Jak se množí levandule : Najděte na levanduli místo, kde je stonek dostatečně ohebný, ale už při přehnutí praskne. To je to místo, kde provedete řízkování. Odebraný řízek zkraťte na asi 10 cm a dejte do pudrového kořenového stimulátoru. Následně je zasaďte po přibližně 5 kusech do zahradnického substrátu, který udržujte vlhký.

Jak dlouho trva řízkování : Zakořenění trvá 6 až 12 týdnů ale i 6 měsíců, podle druhu a podmínek.

Co posiluje květ šeříku

Posiluje imunitu, obsahuje antibakteriální a antivirové phytoncidy. Čaj a odvar lze použít rovněž zevně jako obklad na místa postižená růžovkou, ekzémy a vředy, ale také na záněty spojivek a na ošklivé kruhy a váčky pod očima. Zlepšují pružnost pokožky. A neocenitelné je také jejich použití jako ústní vody.

Kdy stříhat šeřík

Květenství jsou nejhustší a v nejvyšším počtu na jednoletých a dvouletých výhonech, ty staré je tedy vhodné odstraňovat, abychom podpořili růst nových. K tomu je potřeba provést radikálnější řez, který realizujeme nejčastěji hned po odkvětu.Kromě toho si však z květů můžete připravit voňavé dobroty, na kterých si pochutnáte po celý rok. U nás je nejznámější a nejrozšířenější šeřík obecný (Syringa vulgaris) a jeho odrůdy, a právě jeho květy jsou pro užití v kuchyni nejvhodnější.

Kdy a jak roubovat šeřík : Roubování se provádí brzy na jaře, očkování v létě.