Antwort Jak se množí třapatky? Weitere Antworten – Jak množit třapatky

Jak se množí třapatky?
Vegetativně se třapatky množí kořenovými řízky během zimy v prosinci až lednu, nebo časně zjara v dubnu až květnu.Pozdě na podzim anebo brzy na jaře trs sestříhneme až u země. Rostlina je většinou krátkověká, v následujícím roce ji musíme znovu vysévat nebo vysazovat, ale je snadné ji namnožit buď opětovným výsevem semen, nebo dělením trsů.Třapatka (Rudbeckia)

Třapatka pochází původně ze Severní Ameriky a roste nejraději na vlhkých loukách. Žluté paprskovité květy kvetou v závislosti na odrůdě od května do října a dosahují výšky až 2 m. Ideální je vysadit třapatku na zahradě na místo s vlhkou půdou a sluncem pro květy.

Kdy přesadit Třapatku : Třapatkovku nachovou je možné vysévat doma již v březnu a vzrostlé sazeničky přesazovat ven do záhonu v druhé polovině května.

Kdy množit trvalky

Podzim je ideální období pro množení trvalek – dělením trsů. Získáme nové rostliny, doplníme prázdná místa v záhoně a zmenšíme velké trsy starších rostlin a tak je podpoříme v růstu a částečně zmladíme. Takto můžeme dělit několik trvalek, jako jsou třapatky, kokardy, echinacey, astry, hosty, heuchera.

Co s Třapatkou po odkvětu : Třapatka preferuje slunná stanoviště, v polostínu pokvete méně. Má ráda propustné, písčité půdy. Po odkvětu ji seřízneme, aby znovu vykvetla. Není to dlouhověká trvalka, proto ji musíme po několika letech znovu vysadit.

Obecně stříháme trvalky 3x ročně. Na jaře (tedy po zimě), průběžně během léta a na podzim.

Její pěstování je jednoduché – semena vyséváme v březnu, předpěstování sadby přibližně trvá 2 měsíce. Na záhon rostliny vysazujeme v polovině května.

Kdy raší třapatka

Třapatkovka raší na jaře, jakmile se teplota půdy a vzduchu zvýší. Rašení může začít již v březnu nebo dubnu v závislosti na klimatických podmínkách.Srdcovku lze množit řízky, dělením trsů a semeny. Jestliže neodstraníme včas odkvetlé květy, začnou se v okolí mateřské rostliny záhy objevovat malé semenáčky.Množení: Srdcovku můžete rozmnožovat dělením trsů na jaře nebo na podzim. Stačí oddělit mladší trsy a přesadit je na nová místa. Zimování: V chladnějších oblastech může být dobré rostlinu na zimu přikrýt, aby se ochránila před mrazem.

Hlavní řez trvalek tedy přichází až v předjaří a na jaře. Nejvhodnější dobou pro jarní řez trvalek je tedy brzké jaro. Pokud již nehrozí silnější mrazy, v teplejších oblastech můžete s řezem některých trvalek začít již v druhé polovině února.

Jak se mnozi Rudbekie : Množení: Rudbekie se množí převážně semeny, které můžete vysévat přímo do země na jaře nebo podzim. Semena by měla být pokryta tenkou vrstvou půdy. Rostliny také můžete množit dělením oddenků na jaře nebo na podzim. Choroby a škůdci: Rudbekie je obecně odolná vůči chorobám a škůdcům.

Jak sázet třapatky : Není náročná a spokojí se i s chudšími kamenitými půdami. Rostliny jsou tolerantní k suchu, naopak nesnášejí přemokření. Semena vyséváme v březnu nebo dubnu do studeného pařeniště nebo doma do truhlíku za oknem. Vzrostlé sazeničky vysazujeme v druhé polovině května na záhon, ne do nádob.

Kdy Vylezaji Bohysky

Bohyšky jsou dlouhověké trvalky (pereny) známé pod starším jménem Funkie. Nyní je nejčastěji najdeme pod rodovým označením Hosta. Na zimu zatahují a raší na přelomu dubna a května. Plně vzrostlé a vybarvené bývají od první poloviny léta.

Srdcovka nádherná (Dicentra spectabilis)

Nejhezčí jsou však květy ve tvaru srdíčka, jimiž nás srdcovka okouzluje od května do června. Jestliže roste ve stínu dřevin, zůstane pěkná ještě dlouho po odkvětu. Na přímém slunci rychle zatahuje.Srdcovka je středně vysoká rostlina s dužnatými, lehce přepadavými lodyhami, na nichž od května do června vykvétají jako srdíčka tvarované květy růžové barvy, jež po rozevření ukáží vnitřní plátky bílé barvy se žlutým znaménkem.

Jak množit řebříček : Po odkvětu lze rostliny množit dělením nebo řízkováním – vrcholové řízky odebírejte v květnu, nebo na konci léta. Kultivary řebříčku obecného nebývají příliš dlouhověké, proto se vypěstovaní nových sazeniček vyplatí. Pomocí oddenků se rozrůstá sám do šířky. Schnoucí lodyhy řebříčků na podzim neseřezávejte.