Antwort Jak se na Moravě říká polštáři? Weitere Antworten – Jak se řekne Moravský Ahoj

Jak se na Moravě říká polštáři?
Pozdravím několik známých a zamířím ke stolu, kde sedí kamarád. „Ahoj, Honzo,“ pozdravím, ale dočkám se jen nesouhlasného zavrtění hlavou.

Morava
Jazyk čeština (moravština)
Národnostní složení Češi, Moravané, Slezané, Slováci aj.
Náboženství křesťanství aj.
Správa regionu

Zemáky – Brambory. Na dědinách si spousta lidí pěstuje svoje vlastní zemáky. Porychtovat – Zařídit si něco.

Jak se rekne Moravský brambory : Dnes charakterizují převážně území moravské. Třetí skupina (III) zahrnuje jména přejatá, jako erteple, grumbíry a kobzole, která jsou jen v okrajových nářečích. [184]Územně nejrozšířenější je název brambor/brambora, který zahrnuje celé Čechy a část Moravy zhruba po linii Žamberk — Bystřice n.

Jak se řekne Moravský angrešt

Za bývalou česko-moravskou hranicí vliv němčiny nekončí, jak by se mohlo na první pohled zdát. Moravský výraz zemské jabko je totiž překladem uvedeného německého slova a jeho po- kračovateli jsou pak na východní Moravě zemňák, zemák, zemče nebo také jablouško (jablóško) na Brněnsku.

Jak se řekne Moravský kluk : nářečí se užívá výrazu synek, na Valašsku ogar s jižní variantou ogara. V městské mluvě převládá pojmenování kluk, místy se objevuje název chlapec, u mladé generace na Moravě i hoch (jenž však má zde často expresivní zabarvení), popř. i další regionální označení typická pro venkovské okolí.

Často použijeme „í“ místo „é“ a koncovku -ej u přídavného jména. Přijdu dýl, tak to ne. Hlavně když to řekne holka kolem 20 skupině, kde jsu třeba čtyřicátníci… Hlavně když to řekne holka kolem 20 skupině, kde jsu třeba čtyřicátníci…

Erteple, zemáky, kremple, brumbáry

Brambory se ale nazývaly v různých krajích různě, třeba zemská nebo zemní japka či jablka, zemáky, kobzole, grule, krumple, kobzole, bandory, bandury, erteple anebo – jak jim něžně říkala Magdalena Dobromila Rettigová – „zemčátka“.

Jak se rekne Moravský kukurice

Proč se na jižní Moravě říká kukuřici turkyň nebo turkyněV některých oblastech ČR se angreštu říká „srstka“, správný botanický název je kombinací obojího: srstka angrešt. Plody angreštu dorůstají velikosti až dvou centimetrů a jsou kulovité až vejčité. Angrešt spolu s rybízem patří do čeledi meruzalkovitých (Grossulariaceae), rodu srstka (Ribes).České slovo krocan má nejasnou etymologii, ve starší češtině se používalo slovo morák (odvozené od slova moře, protože se jedná o ptáka dovezeného ze zámoří), které se dnes používá ve slovenštině (moriak) a přežívá v moravských dialektech.

lehké

brambor die Kartoffel
jídlo, pokrm das Essen
jogurt der Joghurt
káva der Kaffee
koláč der Kuchen

Kde se říká erteple : U nás na Moravském Slovácku sa říká buď arteple nebo erteple. Je to od německého výrazu pro "zemská jablka".

Jak se stříhá angrešt : Řez se liší při keřové i při stromkové variantě rostliny. Po výsadbě keře (na jaře ihned, na podzim čekáme až do jara) zkrátíme výhony na dva až tři pupeny, ty slabé odstraníme celé hned u země. V druhém roce po výsadbě ponecháme čtyři až šest nejsilnějších výhonů, které zkrátíme zhruba o třetinu.

Co je to morka

Dříve se pro tyto ptáky používal termín morák a morka (dosud ve slovenštině a některých východomoravských dialektech), odvozený od slova "moře" – jednalo se o ptáky z Ameriky, ze zámoří.

banán

banán m
1. ( ovoce ) die Banane oloupat banán eine Banane schälen
2. (bot.) ( banánovník ) die Banane , der Bananenbaum

Německý slovník: překlad slova borůvky. Das ist eine Heidelbeere.

Jak se řekne jinak brambory : V krajích naší vlasti se bramborám říká různými názvy – bandory, erteple, zemčata, koroptve střílené motykou, zemojablíčka, čertova jablka… Během rozhovoru s dětmi je třeba ukázat reálné brambory (hlízy) – jejich odrůdy, které se liší tvarem, barvou…