Antwort Jak se nazývá nejúrodnější vrstva půdy? Weitere Antworten – Jak se nazývá nejúrodnější půda

Jak se nazývá nejúrodnější vrstva půdy?
Černozem je nejúrodnější typ půdy. Pěstuje se tady zejména pšenice, kukuřice, cukrová řepa. V teplejších oblastech vinná réva, ovoce a zelenina, chmel.Základní půdní typy:

  • černozemě
  • hnědozemě
  • podzoly.

Zjednodušený popis a vysvětlení vlastností základních půdních vrstev: hrabanka, humus, vrchní minerální půda, spodní minerální půda, nezvětralé horniny.

Jak dělíme půdu : Půdní typy určujeme na základě zastoupení půdních horizontů, tedy jednotlivých vrstev v půdním profilu. Mezi půdní typy patří např. černozemě (obsahuje velkou část humusu), hnědozemě (obsahuje menší část humusu), hnědé lesní půdy (obsahují malou část humusu), podzoly (obsahují velmi malou část humusu).

Co to je černozem

černozem velmi úrodná půda složená z mocného A-horizontu (bohatého humusem a s karbonátovým horizontem při bázi) a C-horizontu. Černozem je slabě vápnitá; vzniká hlavně na spraších v oblastech s omezenými dešťovými srážkami (zvláště ve stepích).

Jaké jsou druhy půdy : Čtyři hlavní půdní typy

  • písčitá půda.
  • sprašová půda.
  • jílovitá půda.
  • hlinitá půda.

Čvrtou nejpočetněji zastoupenou skupinu tvoří illimerizované a oglejené půdy (13,1%), které se nacházejí spíše v rovinatých chladnějších a vlhčích oblastech. Zbylých 15,7% tvoří ostatní půdní typy jako např. lužní půdy, nivní půdy, podzoly, rendziny, zasolená půda (solončak), rašeliništní půdy apod.

Nivní půdy

– se nachází podél říčních toků,opakovaně jsou při povodních zaplavovány vodou. Bývají písčité až štěrkovité. Slouží jako louky a pastviny, místy se lze na těchto půdách setkat s výskytem původních lužních lesů.

Kde je nejúrodnější půda v ČR

Naším nejúrodnějším půdním typem jsou černozemě. Nejkvalitnější půdy České republiky se nacházejí v sušších oblastech na spraších v rovinatém terénu (Polabí, Poohří, Dyjsko-svratecký úval, Dolnomoravský úval, Hornomoravský úval. Základní vlastností je, že jsou to půdy, které mají nejmocnější humusový horizont.Luvizem LU

Dříve byly luvizemě nazývány illimerizované půdy. Vznikají z prachovic, polygenetických hlín i lehčích substrátů v rovinatém a mírně zvlněném terénu pahorkatin; podnebí je již značně humidnější.Čtyři hlavní půdní typy

  • písčitá půda.
  • sprašová půda.
  • jílovitá půda.
  • hlinitá půda.


Mezi lehké půdy řadíme půdy písčité a hlinitopísčité. Půdy písčité až hlinitopísčité obsahují až 80 % hrubého písku a málo jemných částic. Jsou vzdušné, záhřevné, velmi čisté, snadno a kdykoliv zpracovatelné.

Kde je půda méně úrodná : S počasím a podnebím úzce souvisí zemědělství, které je závislé na podnebí a na kvalitě půdy. V nížinách je teplejší podnebí a méně zde prší, nachází se zde úrodná půda, naopak vysočiny mají chladnější podnebí, více zde prší a nachází se zde méně úrodná půda.

Kde v ČR je černozem : V ČR se černozemě nacházejí v moravských úvalech, středním Polabí, dolním Povltaví a dolním Poohří.

Co je to Podzol

Podzol či podzoly (z ruského под – pod, зола – prach) je označení pro vyluhovanou, neúrodnou půdu, která vznikla procesem podzolizace, působením klimatických vlivů, zejména pak nadměrné vlhkosti vzduchu.

Jaký rozdíl je mezi půdními typy a půdními druhy Rozdíl je v jejich určení, o půdním typu rozhoduje půdní profil o druhu pak zrnitost.Půda písčitá

V praxi se jí říká půda lehká a vyhovuje pouze nenáročným suchomilným druhům dřevin. Je dobře provzdušněná a pro vodu propustná. Propustnost písčité půdy je spíše negativní vlastností, protože voda zasakuje příliš rychle a příliš hluboko a zároveň splavuje do spodních vrstev živiny.

Jak se nazývá méně úrodná půda : Černozem je nejméně úrodná půda. Hnědozem je půdní druh obepínající černozem.