Antwort Jak se nazývá polovodičová součástka se dvěma PN přechody? Weitere Antworten – Co to je přechod PN

Jak se nazývá polovodičová součástka se dvěma PN přechody?
PN přechod je rozhraní polovodiče typu P a polovodiče typu N. PN přechod propouští elektrický proud pouze jedním směrem a je základem polovodičových součástek jako jsou diody a tranzistory, fotovoltaické články, svítivé LED a integrované obvody.Děrová vodivost – polovodič typu P:

skupiny periodické tabulky, např. bór, nebo hliník, který má o jeden valenční elektron méně než základní polovodič.Polovodič s děrovou vodivostí se označuje jako typ P. Zabuduje-li se do krystalové mřížky křemíku atom trojmocného prvku jako je například Indium, chybí mu jeden valenční elektron pro plné obsazení kovalentní vazby se čtyřmi atomy křemíku. Vznikne díra bez vzniku volného elektronu.

Jaké jsou polovodičové součástky : Mezi polovodiče patří prvky křemík, germanium, selen, sloučeniny arsenid galia GaAs, sulfid olovnatý PbS aj. Většina polovodičů jsou krystalické látky, existují však také polovodiče amorfní (některá skla). Polovodiče se využívají u elektronických součástek.

Kolik má dioda PN přechodu

Polovodičová dioda se skládá ze dvou příměsových polovodičů – jeden polovodič je typu N (katoda) a druhý polovodič je typu P (anoda). Na rozhraní polovodičů vznikne přechod P-N (hradlová vrstva), který v ideálním případě propouští proud pouze jedním směrem.

Co je to hradlová vrstva : Přechod PN je velmi tenká vrstva, která působí jako izolant. Vzniká tzv. hradlová vrstva, v níž působí elektrické pole z oblasti N do oblasti P a brání pohybu volných nábojů. Polovodičová dioda se chová podle toho, jak ji zapojíme do obvodu.

Příměsi se stávají nepohyblivými zápornými ionty a nazývají se akceptory (příjemce). Přijímají totiž elektrony od původního prvku polovodiče. Majoritními nositeli náboje jsou díry, minoritními elektrony.

Polovodiče typu N jsou polovodiče s elektronovou vodivostí (s negativní vodivostí N). Vznikne vpravením vícevalenčního atomu do krystalové mříže polovodiče. Například nahradíme-li některý atom čtyřmocného křemíku pětimocným atomem fosforu (substituční atom).

Co je to polovodič typu N

Polovodiče typu N jsou polovodiče s elektronovou vodivostí (s negativní vodivostí N). Vznikne vpravením vícevalenčního atomu do krystalové mříže polovodiče. Například nahradíme-li některý atom čtyřmocného křemíku pětimocným atomem fosforu (substituční atom).Jestliže atomy příměsi mají menší počet valenčních elektronů než atomy hostitelského polovodiče, projeví se vodivost typu p, pro kterou je typické, že hustota děr v látce je větší než hustota volných elektronů (vodivost děrová, Obr. 3.5.Podle typu nosiče náboje dělíme polovodiče na vlastní (intrinsické) a příměsové. Příměsové polovodiče mohou být dopované typu N (majoritními nosiči volného náboje jsou elektrony) nebo typu P (majoritními nosiči jsou díry, které se chovají jako částice s kladným nábojem).

Dioda je polovodičová součástka se dvěma vývody – katodou a anodou. Je tvořena jediným přechodem P-N.

Co je to Tepavý proud : Zapojením diody do obvodu střídavého proudu dojde k jednocestnému usměrnění střídavého proudu. Proud může diodou procházet pouze v jednom směru, tzn. pouze v jedné polovině periody. Takový proud se nazývá tepavý.

Kde se používají polovodičové součástky : Polovodičové součástky patří k základním stavebním prvkům všech elektronických přístrojů (mobily, počítače, …) Za předchůdce polovodičových součástek lze považovat elektronky.

Co vede proud v Polovodici typu P

Jestliže atomy příměsi mají menší počet valenčních elektronů než atomy hostitelského polovodiče, projeví se vodivost typu p, pro kterou je typické, že hustota děr v látce je větší než hustota volných elektronů (vodivost děrová, Obr. 3.5.

Vývod z polovodiče typu P se nazývá anoda, vývod z polovodiče typu N se nazývá katoda.Polovodičová dioda se skládá ze dvou příměsových polovodičů – jeden polovodič je typu N (katoda) a druhý polovodič je typu P (anoda). Na rozhraní polovodičů vznikne přechod P-N (hradlová vrstva), který v ideálním případě propouští proud pouze jedním směrem.

Jak se nazývá příměs polovodiče : Příměsi se stávají nepohyblivými zápornými ionty a nazývají se akceptory (příjemce). Přijímají totiž elektrony od původního prvku polovodiče. Majoritními nositeli náboje jsou díry, minoritními elektrony.