Antwort Jak se obléci v zimě na hory? Weitere Antworten – Jak se obléct v zimě na hory
Co si vzít a jak se obléknout na horskou túru v zimě Základem bude teplé a prodyšné termoprádlo. Na něj si ideálně oblékněte teplou vrstvu v podobě mikiny, fleecové mikiny nebo svetru z merino vlny. Před větrem vás ochrání softshellová bunda, a před deštěm a sněhem treková bunda s membránou (hardshellová bunda).Před tím, než zabalíte lyžařské vybavení, se ujistěte, že vám sedí, není poškozené a je seřízené.
- Lyže, lyžáky, hůlky/snowboard a boty na snowboard/běžky a boty na běžky.
- Termo prádlo a termo podkolenky nebo termo ponožky.
- Lyžařská bunda a kalhoty.
- Lyžařské rukavice, kukla, čepice a nákrčník.
- Lyžařské brýle a helma.
Vrchní vrstvy chrání
Na české hory, či kratší pochody v Alpách stačí třetí vrstva. Pro většinu situací vám bude stačit extrémně praktická péřová bunda.
Jak se obléknout do hor : Oblečení do hor by mělo být především praktické, funkční a odolné. Hlavními pravidly jsou vrstvení, kvalitní bunda a pohodlné trekové boty. Je vhodné se držet tzv. cibulového principu oblékání, kdy se vrství na sebe oblečení s určitými funkcemi.
Jak se obléct do 5 stupňů
Při teplotách pod 5 stupňů: Přidej termotričko, které tě udrží v teple a suchu. Poté můžeš přidat teplejší mikinu a bundu, která chrání před větrem. Některé běžkyně si také obléknou vestu, která jim nepřekáží v pohybu, ale chrání klíčové partie před chladem.
Co si vzít na sebe na hory : Oblečení
- spodní prádlo včetně toho termo a ponožky (vezměte si i nějaké navíc pro případ promoknutí), vysoké ponožky do přeskáčů (aby vám ty nízké nepadaly nebo netlačily)
- trička s krátkým i dlouhým rukávem.
- lyžařské kalhoty, tenčí nepromokavé kalhoty na procházky.
- dětem lyžařskou kombinézu.
- tepláky na odpočinek.
Co jíst v horách
- Sendviče. Nejoblíbenějším způsobem, jak si zajistit, abyste na horských stezkách neměli hlad, jsou sendviče.
- Čokoláda. Je známo, že čokoláda je základem horských zásob, a to bez nadsázky.
- Energetické tyčinky.
- Čerstvé a sušené ovoce.
- Ořechy.
- Jídlo v horách na jednodenní výlet.
- Horská strava na vícedenní túru.
Pyžamo bude potřebovat jedno na celý pobyt.
- Tepláky či legíny.
- Triko.
- Mikina.
- Spodní prádlo a ponožky.
- Přezůvky.
- Pyžamo na spaní
Co nosit pod softshell
V tomto případě pod softshell je třeba vždy nosit dodatečnou zateplovací vrstvu (tlusté termoprádlo, fleece nebo mikinu).Co si zabalit na hory v létě
- Batoh na hory. Nezáleží, zda se chystáte na několikadenní túru nebo budete mít jednu základnu, ze které budete vyrážet na výlety.
- Sportovní oblečení
- Oblečení do deště
- Teplé oblečení
- Vhodná obuv do hor.
- Ochrana před sluncem.
- Jídlo a pití
- Elektronika.
Teploty 10–15 °C
Při těchto teplotách oblékněte dlouhé legíny a tričko s dlouhým rukávem. Jako další vrstvu zvolte běžeckou bundu nebo vestu.
Teplé vrstvy: Při teplotách 5 až 10 stupňů zvol spodní tričko, tričko s dlouhým rukávem a tenkou bundičku, která chrání před větrem. Při teplotách pod 5 stupňů: Přidej termotričko, které tě udrží v teple a suchu. Poté můžeš přidat teplejší mikinu a bundu, která chrání před větrem.
Co si obléct na výšlap : Při turistice bude hrát prim odvod potu a pohodlnost nošení prádla. Z našeho pohledu je ideální prádlo z merino vlny (případně z různých směsí merina a dalších materiálů), která dobře pracuje s vlhkostí a nestudí tolik jako syntetické prádlo. Zároveň při dlouhodobém nošení nepřejímá pachy.
Jaké jídlo vydrží bez lednice : Vhodné svačinky (na dva dny) bez ledničky
- Knäckebroty.
- Zdravější sušenky.
- Energetické a proteinové tyčinky.
- Hummus a jiné rostlinné pomazánky.
- Oříšky a semínka.
- Jablka, banány, hrušky.
- Mrkve, cherry rajčata, malé okurky.
- Mléčné nápoje, kefírová mléka, acidofilní mléka.
Jaké jídlo na dlouhou cestu autem
Nejlepší variantou jsou například oříšky, nakrájené jablko, sušené ovoce nebo také třeba jerky (kdo má rád sušené maso). Vhodný je i banán, müsli nebo proteinové tyčinky. Kromě toho byste měli mít k dispozici vždy nějaký nápoj – v ideálním případě čistou vodu nebo čaj. S kávou to moc nepřehánějte.
První seznamování s lyžemi se doporučuje kolem tří let věku dítěte. Ale nečekejte, že se takhle malé dítko stane přes noc Albertem Tombou! Pro začátek bude stačit, když na lyžích stráví půl hodinky až hodinku denně.Zimní softshell = bundy a kalhoty ze zimního softshellu využijete vy nebo vaše dítě nejvíc na podzim a na jaře. Teploty bych radši neuváděla, protože jsou hodně individuální. Obecně by se snad dalo říct 0 až 15-20 stupňů. Každopádně softshell se typicky dále zatepluje spodními vrstvami.
Kdy dát softshellový overal : Softshellový overal Leokid je vhodný pro děti ve věku od 9 měsíců do 5 let (různé velikosti). Overal má stupeň tepelné izolace od +5 °C do +15 °C a umožní vašemu dítěti příjemné procházky na jaře, na podzim i v chladném létě.