Antwort Jak se orientuje krtek? Weitere Antworten – Jak hluboko se pohybuje krtek

Jak se orientuje krtek?
Krtek vytváří v podzemí dva typy tunelů: krmné a stálé. Krmné chodby jsou položeny těsně pod povrchem země (2-5 cm) a slouží k hledání potravy. Krtek tyto chodby zpravidla již nenavštěvuje. Stálé chodby jsou hlouběji (14-20 cm) a spojují obytné dutiny, zásobárny potravy a východy na povrch.Po nakrmení jde odpočívat (spát) a pokud ho nějaký zvuk neprobudí dříve tak odpočívá asi 5 hodin. Pak zase vyráží do svých chodeb a dělá další.Je dobré si pohlídat jeho pohyb a přidat 5 hodin to je čas kdy bude rýt dál. Krtek nevydrží bez žrádla déle jak 17 hodin.Proč krtek dělá krtince Krtek má velmi dobře uzpůsobené přední tlapky, které mu umožňují rychle a efektivně hrabat zeminu. Při tom vytlačuje přebytečnou hlínu ven z podzemních tunelů, aby mohl dýchat a uvolnit si prostor. Hlína se pak hromadí na povrchu ve formě krtinců, které mohou dosahovat až 15 cm výšky.

Jak krtek hrabe : Svými předními končetinami, které jsou pro hrabání dokonale přizpůsobené – takové malé silné tlapky jako lopatky, si hloubí chodby a účelové prostory (ložnice, spižírna atp.). Vyhrabanou hlínu pak krtek vyhrnuje ven.

Jak se pohybuje krtek

KRTEK OBECNÝ

Jeho mohutné přední tlapky jsou vybaveny 10 prsty s drápy. Žije nejčastěji na polích, loukách, zahradách, v parcích, ale i na sportovištích, golfových hřištích v chodbičkách 30 – 40 cm pod zemí.

Jak utopit krtka : Rozprostřete pachy. Na lidské a zvířecí pachy krtci reagují rychlým stěhováním. Do chodbiček pravidelně umisťujte chomáče zvířecí srsti nebo lidských vlasů. Myslete na to, že zápach postupně vyprchá a bude nutné krtka neustále odpuzovat novými chomáči vlasů či zvířecí srsti.

Chytání krtků je poměrně náročná, ale zábavná metoda, která vyžaduje trpělivost celé rodiny. Krtek neustále opravuje a upravuje chodbičky. Stačí mu v brzkém ránu hodně rozdupat hromádky a vyčkat s motykou. V ranních a dopoledních hodinách se krtek jistě objeví na povrchu.

Krtek má velmi citlivý čich, takže pokud rádi experimentujete, zkuste na zahradě například vysadit rostliny, které krtka údajně odpuzují: řebčík královský (Fritillaria imperialis) pryšec skočcový (Euphorbia lathyris) komonice (Melilotus)

Kdy dělá krtek Krtince

Krtek je aktivní v zimě i v létě, po celý rok a po celý den i noc. Krtci se k zimnímu spánku neukládají. Místo toho si během jara, léta i podzimu hromadí ve svých chodbách potravu, kterou se pak během zimy, kdy není většina hmyzu aktivní, živí.Tyto druhy hledají potravu většinou na povrchu (nikoliv pod zemí), od nory tak vedou cestičky, kterými hraboš často vybíhá za potravou a hlínu při tom roznese po okolí. Nicméně jeden z hrabošů, hryzec, krtiny dělá také – jsou nižší, než ty krtčí a správně se nazývají výhrabky.Krtek ryje celoročně, ale nejvíce aktivní je na jaře a na podzim, kdy je půda vlhká a měkká. V tomto období také probíhá rozmnožování krtků, které se páří od února do dubna a rodí mláďata v březnu až květnu. Samci pak hledají samice a vytvářejí povrchové chodby, které jsou viditelné jako pruhy na trávníku.

Samice od krtka se nazývá krtice. Samice jsou obvykle menší než samci a mají kratší ocas. Samice mívá na jaře (obvykle v březnu až dubnu) po čtyřiceti dnech březosti 3–7 mláďat.

Jak vyzrát na krtka : Odpuzovače krtků

Málokteré zvířátko je totiž tak přizpůsobivé jako právě krtek. Chcete-li tedy krtka vypudit pachem, jděte na to raději s pomocí profesionálních pachových odpuzovačů krtků například ve formě kuliček.

Co nemá krtek rád : Pravidelně sekejte trávník

Krtek nemá rád hluk, který se pod zemí šíří v podobě vibrací. Pokud pravidelně sekáte trávník motorovou sekačkou, krtek nemá klid a přestěhuje se raději jinam. Vhodným řešením je robotická sekačka, která vše řeší za vás.

Co Nesnasi krtek

Krtci nemají rádi zápach některých rostlin, většina z nich ale kvete pouze v letním období. Pozor na to, že některé uvedené rostliny jsou jedovaté: pryšec skočcový, afrikán, řebčík, laskavec.

Krtek ryje také proto, aby si hledal potravu, kterou tvoří převážně žížaly, larvy, hmyz a jiní bezobratlí. Je velmi hladový a denně dokáže sníst tolik potravy, kolik sám váží. Proto musí neustále lovit a vyhrabávat nové chodby, ve kterých nachází kořist.Hryzec ne – nesnáší průvan. „Dalším znamením, že máte v zahradě hryzce, jsou škody na zelenině a ovocných stromech, kterým okusuje kořeny – především stromky do 5 let věku dokáže tímto způsobem zcela zlikvidovat,“ vysvětluje Mařík.

Jak poznat krtka : Chodba hryzce, nebo krtka se pozná podle náhlého průniku do země v místě vniku sondy do chodby. Chodba se odkryje (rýčem, zahradní lopatkou) v délce 20 – 30 cm na 10-20 místech. Jestliže budou chodby ráno opět zahrabány jedná se o chodbu obydlenou hryzcem.