Antwort Jak se píše 14ti? Weitere Antworten – Jak psát 20 ti
Výrazy složené z číslice a jména se píší dohromady a bez přípony -ti: dvacetiletý jako 20letý, nikoliv 20ti letý, 20-ti letý apod. Pozor na zápis procent. V českém textu rozlišujte 18 % (osmnáct procent) a 18% (osmnáctiprocentní).Násobné číslovky píšeme dohromady, např. 20krát (dvacetkrát). Stejně tak se píše dohromady 20letý, 16bitový, 14denní atd. Zapomeňte na -ti!Zásadně nikdy nepíšeme koncové -ti a -mi (například: „10-ti stupňové pivo“) – číslo zapsané číslicí nikdy neskloňujeme v textu, skloňujeme je až při čtení na základě kontextu (správně je tedy „10° pivo“).
Jak napsat 15 ti : Právě v psaní základních číslovek dělá chybu mnoho lidí. Chyba přitom spočívá v použití číslice a přidání koncovky. Špatně je i tvar s pomlčkou a přidáním koncovky, např. 25ti, 15-ti atd.
Jak se píše 12 ti
Všechny tyto jednoslovné výrazy píšeme bez mezer, bez spojovníku a nevpisujeme do nich koncové části číslovek, neboť slabiky ‑ti‑ a ‑mi‑ jsou už obsaženy ve tvaru číslovky: přesvědčíme se o tom snadno, přečteme‑li takový složený výraz nahlas (nikoli tedy *12-ti-procentní, *12tiprocentní, *8‑mi-metrový, *8mimetrový apod …
Jak psát 18ti : Použití ti nebo -ti je vždy špatně!
Tudíž chci-li říci „osmnácti“, musím zapsat „18“ plus jakési „ti“ nebo „-ti“. Člověka zde svírá nevědomost a intuitivně se domnívá, že mluvu musí kopírovat i přesný zápis „18ti letý“.
Stačí si zapamatovat,že:ROD MUŽSKÝ SI UKÁŽEME TI-např. (Ti)kluci šli hrát fotbal. ROD ŽENSKÝ SI UKÁŽEME TY:(Ty)ženy se o své děti pečlivě staraly.
Nikdy nepíšeme mezi jednotlivými částmi výrazu spojovník, mezeru ani koncovou část číslovky. Rozhodně tedy nemůžeme napsat 6ti dílná sada, ani 6-dílná sada, nebo 6-ti-dílná sada, jak to někdy vidíme v různých internetových obchodech nebo letáčcích.
Jak se píše 18ti letý
Všechny tyto jednoslovné výrazy je nutno psát bez mezer, bez spojovníku a nepřikládáme k nim ani žádné koncové části. V tomto smyslu je tedy čeština úsporná, protože při čtení zápisu „18letý“ automaticky čteme vše správně, tedy intuitivně vyslovíme „osmnáctiletý“.„-ký“, „-letý“, „-ti“ apod. Tedy: čtyřicetiletá žena, 40letá žena, a nikoli 40-ti letá žena, 40 ti letá žena, apod. Číslovky píšeme bez mezer od 100 do 9999 a s mezerami od 10 000 dále. Pomlčka/pauza (–) a spojovník/divis (-) je v textech nejčastější chybou.Základní pravidlo pro shodu přísudku s podmětem v množném čísle je, že pokud je podmět v rodě mužském životném, píšeme -i (muži byli), pokud je v rodě mužském neživotném anebo ženském, píšeme -y (stoly byly, ženy byly), pokud je v rodě středním, píšeme -a (prasata byla).
Ta tedy nebyla „17tiletá“, ani „17 letá“, nedejbože „17ti letá“. Nejpřirozenější zápis je samozřejmě „sedmnáctiletá“. I whisky, třeba. A 15letá je též pitelná.
Jak psát 30 let : 1820–1829, 1920–1929, 2020–2029. Třicátá léta jsou 1830–1839, 1930–1939, 2030–2039 atd.
Jak se píše děti byly : Je totiž potřeba si pamatovat, že zatímco dítě (v jednotném čísle) je rodu středního, děti (v množném čísle) jsou rodu ženského. Tomu odpovídají i zakončení slovesných tvarů. Vždy píšeme, že děti byly, děti si hrály, děti skákaly, děti plakaly (nikoli děti byli, děti si hráli, děti skákali, děti plakali).
Jak se píše Byli jsme
Jde‑li o muže nebo o muže a ženy zároveň, mužský rod má přednost před ženským, píšeme ‑i: Byli jsme rádi, že máme klid na sledování sportovního přenosu.
Pamatujte si tedy, že slova dítě, oko a ucho jsou v jednotném čísle středního rodu, zatímco v množném čísle jsou ženského rodu. A podle rodu jména se vždy řídí koncovka v přísudku. A právě proto dětem, očím a uším to tvrdé Y sluší. protože je tam gramaticky správně!Vždy píšeme, že děti byly, děti si hrály, děti skákaly, děti plakaly (nikoli děti byli, děti si hráli, děti skákali, děti plakali).
Jaké i se píše ve slově děti : Pamatujte si tedy, že slova dítě, oko a ucho jsou v jednotném čísle středního rodu, zatímco v množném čísle jsou ženského rodu. A podle rodu jména se vždy řídí koncovka v přísudku. A právě proto dětem, očím a uším to tvrdé Y sluší.