Antwort Jak se píše 70%? Weitere Antworten – Jak se píše 30%

Jak se píše 70%?
Mezeru nepíšeme, jakmile vyjadřujeme přídavné jméno („30% sleva“ se čte jako „třicetiprocentní sleva“). Nikdy pak nekombinujeme zápis slovem a značkou – pokud číslo chceme napsat slovy, musíme tak napsat i značku (takže nikdy ne „třicet %“).Číslo a značku oddělujeme mezerou: 100 Kč = sto korun českých, 2 000 000 Kč = dva miliony korun českých (viz Značky, čísla a číslice). Pokud mezi číslem a značkou mezera není, čteme složený výraz jako přídavné jméno: 100Kč = stokorunový (viz Tvoření a psaní výrazů složených z číslic a slov (typ 12procentní, 20krát)).20 % nebo 20% Oba dva výrazy jsou správně, ale jedna mezera může znamenat velký rozdíl. V tomto případě mezera rozlišuje slovní druh. Podstatné jméno dvacet procent má podobu dvou slov s mezerou (20 %) a přídavné jméno dvacetiprocentní se píše dohromady (20%).

Jak se pisou procenta v textu : Procenta (lze použít alt 37) s mezerou 10 % se čtou 10 procent, bez mezery 10% desetiprocentní. Značky jednotek se píšou s mezerou za číslicí: 32 km, 50 l, 35 °C, 12 g/l nebo 12 g . l–1 s mezerami před i za násobítkem. Stupeň se píše pomocí alt 0176 – 27° těsně, 27 °C s mezerou.

Jak napsat 15ti letý

Nesprávně je 15ti letý kapitán či 15-ti letý kapitán. Poznámka: v případě psaní čísla s jednotkou, např. 10 kg banánů, je vhodné mezi číslo a jednotku místo obyčejné mezery vkládat mezeru nezlomitelnou (   ): „10 kg“ dá výsledek „10 kg“.

Jak napsat 50ti : Běžně se totiž ke značce dopisuje koncovka, která tam vůbec, ale vůbec nepatří: třeba bez 50ti procent, do 50ti kilo místo správných bez či do 50 procent a podobně.

50 %: Mezera rozlišuje slovní druh. Chcete-li procentní údaje vyjádřit číslem a znakem procenta, jejich zápis věrně kopíruje slovní tvary – padesát procent má zase podobu dvou slov s mezerou (50 %) a přídavné jméno padesátiprocentní se píše dohromady, jako jedno slovo (50%).

Odpověď: Uvedené složené přídavné jméno lze zapsat slovem (stoprocentní), kombinací číslice a slova (100procentní) i kombinací číslice a značky (100%). Ve všech případech se spojení píše bez mezery.

Jak se píše 72

Sedmdesát dva je přirozené číslo. Následuje po číslu sedmdesát jedna a předchází číslu sedmdesát tři. Řadová číslovka je sedmdesátý druhý nebo dvaasedmdesátý. Římskými číslicemi se zapisuje LXXII.Je to jednoduché, stačí si připomenout, jak vyslovujeme, a vypsat si slovy: 50 % = padesát procent a 50% = padesátiprocentní.Všechny tyto jednoslovné výrazy je nutno psát bez mezer, bez spojovníku a nepřikládáme k nim ani žádné koncové části. V tomto smyslu je tedy čeština úsporná, protože při čtení zápisu „18letý“ automaticky čteme vše správně, tedy intuitivně vyslovíme „osmnáctiletý“.

Pokud však číslice vyjadřuje přídavné jméno, pak se píše bez mezery – jak říkávali sazeči – kompres: 50% slivovice. Je to jednoduché, stačí si připomenout, jak vyslovujeme, a vypsat si slovy: 50 % = padesát procent a 50% = padesátiprocentní.

Jak napsat 15 ti : Právě v psaní základních číslovek dělá chybu mnoho lidí. Chyba přitom spočívá v použití číslice a přidání koncovky. Špatně je i tvar s pomlčkou a přidáním koncovky, např. 25ti, 15-ti atd.

Jak se píšou procenta : Při psaní procent se stačí řídit tím, jak se zapisují slovy. Když tedy chceme napsat deset procent, správně je to 10 % (tedy s mezerou). V případě, kdy chceme vyjádřit přídavné jméno (desetiprocentní), správně se to zapisuje bez mezery (tedy 10%).

Jak psát procenta za číslem

Psaní procent

Pokud chcete vyjádřit například 14 procent, píše se mezi číslovkou a znakem procenta mezera – tj. 14 %. Zápis bez mezery – tedy 14% – má význam čtrnáctiprocentní, nebo také 14procentní.

35 = třicet pět = pětatřicet. To platí i pro číslovky končící čísly 21–99, např. 135 = sto třicet pět = sto pětatřicet. Složené číslovky se ale nemohou takto alternativně tvořit, pokud se jedná o desetinná čísla.Příloha:Číslovky (čeština)

číslo základní druhová
27 sedmadvacet, dvacet sedm sedmadvacaterý
28 osmadvacet, dvacet osm osmadvacaterý
29 devětadvacet, dvacet devět devětadvacaterý
30 třicet třicaterý

Jak se píše 17 leté : Ta tedy nebyla „17tiletá“, ani „17 letá“, nedejbože „17ti letá“. Nejpřirozenější zápis je samozřejmě „sedmnáctiletá“. I whisky, třeba. A 15letá je též pitelná.