Antwort Jak se píše Luky nebo Luki? Weitere Antworten – Jak se píše Luky

Jak se píše Luky nebo Luki?
Luky i Luki

Tyto podoby totiž často vycházejí ze zdrobnělin jmen a ty obsahují právě měkké I (Tomáš – Tomík – Tomi). Ani podoba s tvrdým Y však není považována za chybnou. Můžeme tedy psát Luki i Luky, Viki i Viky, Zuzi i Zuzy.Věra – (Věruška, Věrunka) – Věri, Lukáš – (Lukášek) – Luki.Odpověď: Domácké podoby rodných jmen, které jsou předmětem Vašeho dotazu, se neskloňují, jde vlastně o pádové tvary, alternativní formy 5. pádu vzniklé nejčastěji zkrácením zdrobnělin na -inka: Šárinko – Šári.

Jak se píše Moni nebo Mony : Zdrobnělé (a nespisovné) oslovení Moni nebo Mony je vhodnější psát s měkkým „i“.

Jak se píše jméno Viky

Tyto podoby totiž často vycházejí ze zdrobnělin jmen a ty obsahují právě měkké I (Tomáš – Tomík – Tomi). Ani podoba s tvrdým Y není však považována za chybnou. Můžeme tedy psát Luki i Luky, Viki i Viky.

Jaké i se píše po slově : V českých slovech píšeme po měkkých souhláskách (c, j, ž, š, č, ř, ď, ť, ň) vždy měkké I. Po tvrdých souhláskách (h, ch, k, r, d, t, n) píšeme vždy tvrdé Y. U písmen D, T, N volíme písmeno podle výslovnosti.

Než se podíváme na jednotlivé tituly, ujasněme si některá obecná pravidla. Pokud má někdo u jména více titulů oslovujeme ho vždy tím nejvyšším dosaženým. Pro ukázku: profesor>docent>doktor>magistr.

Chceme-li být v češtině zdvořilí, musíme oslovovat pádem. Když budeme psát úřední dopis panu Novákovi, oslovíme ho vážený pane Nováku, nikoli vážený pane Novák. Oslovení prvním pádem, tedy například pane Novák, patří do tzv. běžně mluveného jazyka, tedy do neformální nespisovné komunikace.

Jaké i se píše v oslovení

Vlivem analogie s typy, které mají ‑i‑ ve zdrobňující příponě (Stázička/Stázinka –⁠⁠⁠ Stázi, Tomík/Tomíček –⁠⁠⁠ Tomi), obvykle píšeme měkké i u všech domáckých podob zakončených na ‑i: Luki, Viki, Šári, Věri apod. Právě živé a frekventované zdrobněliny s ‑i‑ v příponě jsou pro psaní Luki, Šári atd.Nikol je ještě v pohodě, ale chápu učitelku, že to nerozlišuje, holt i když se jmenuje NIKOL, tak taky používáš varianty typické pro český jazyk jako Nikolko, Nikčo…a ta Nikola je taky vžitá a užívaná varianta, s tím se musíš smířit.Věra –⁠⁠⁠ (Věruška, Věrunka) –⁠⁠⁠ Věri, Lukáš –⁠⁠⁠ (Lukášek) –⁠⁠⁠ Luki. Domácké podoby jmen se uplatňují téměř výhradně v soukromých, důvěrných projevech, a to především v mluvené podobě.

Tyto podoby totiž často vycházejí ze zdrobnělin jmen a ty obsahují právě měkké I (Tomáš – Tomík – Tomi). Ani podoba s tvrdým Y není však považována za chybnou. Můžeme tedy psát Luki i Luky, Viki i Viky.

Jak říkat Viki : Domácky se jméno užívá jako Viktorka, Viki, Vikina, Vikinka, Vikuš, Vikuška, Víťa, Vitunka, také Torka, Tora aj.

Jaké i se píše na konci slova : Pro psaní koncovek je důležité rozlišení měkkých a tvrdých přídavných jmen, viz téma druhy přídavných jmen. U měkkých přídavných jmen (vzor jarní), píšeme vždy měkké I. U tvrdých přídavných jmen (vzor mladý) píšeme tvrdé Y, nikoliv však ve všech tvarech!

Kdy se píše byly a byli

Základní pravidlo pro shodu přísudku s podmětem v množném čísle je, že pokud je podmět v rodě mužském životném, píšeme -i (muži byli), pokud je v rodě mužském neživotném anebo ženském, píšeme -y (stoly byly, ženy byly), pokud je v rodě středním, píšeme -a (prasata byla).

(inženýr) – Titul inženýr má stejnou hodnotu jako magistr, ale uděluje se absolventům přírodovědných, technických a ekonomických oborů. Architekti mají titul inženýr trochu vylepšený: Ing. arch.Nejvyšším možným akademickým titulem (dosaženým vzděláním) je v rámci Boloňského procesu, tedy i dle českého vysokoškolského zákona, titul získaný v doktorském studijním programu, tedy doktor – Ph. D. (blíže ISCED).

Jak spravne oslovovat příjmením : Chceme-li být v češtině zdvořilí, musíme oslovovat pádem. Když budeme psát úřední dopis panu Novákovi, oslovíme ho vážený pane Nováku, nikoli vážený pane Novák. Oslovení prvním pádem, tedy například pane Novák, patří do tzv. běžně mluveného jazyka, tedy do neformální nespisovné komunikace.