Antwort Jak se připravuje šašlik? Weitere Antworten – Jak udělat Šašliky
Postup přípravy
Cibuli oloupeme a nakrájíme na silnější kolečka. Do mísy vložíme maso, cibuli, pepř, bobkový list. Trošku osolíme, přidáme majonézu, promícháme a dáme do lednice přes noc odležet. Maso a cibuli napichujeme střídavě na nerezové špízové jehly a hezky pomalu opékáme na grilu do zlatova.Maso nakrájíme na kousky a následně marinujeme v směsi oleje, octa, cibule, bylinek a koření, jako je pepř, koriandr a paprika nebo také anýz či estragon. Velmi tradiční je marináda na bázi jogurtu. Marinování může trvat několik hodin nebo přes noc.Obvykle jsou to kvalitní části vepřového – nejlépe vepřová panenka, kýta, ale můžeme použít i vepřovou plec nebo krkovici. Vhodnou alternativou je také hovězí svíčková nebo maso z kuřecích nebo krůtích prsíček.
Co je to Saslik : Šašlik (rusky шашлык, ukrajinsky шашлик) je druh kebabu (marinované maso grilované na špízu), který je oblíben zejména ve státech bývalého Sovětského svazu a bývalého Ruského impéria, konkrétně na Ukrajině, v Gruzii, Rusku, Arménii, Ázerbájdžánu, Uzbekistánu, ale například i v Izraeli a Íránu.
Co je potřeba na špízy
Obvykle se špízy připravují z kombinace masa a zeleniny. Vepřové nebo kuřecí se nakrájí na malé kousky a mezi ně se jehla proloží nakrájenou cibulí, paprikou, nebo malými rajčátky. Špízové jehly mohou být i vegetariánské, často se na ně přidávají i houby. Existují i sladké verze, kdy se špízy opékají s ovocem.
Co patří do špízu : V Česku se pro výboru špízů nejčastěji používá vepřové a kuřecí maso. Ze zeleniny je to cuketa, paprika, rajče a cibule. Skvělým doplňkem jsou také houby a sýr. Exotickou chuť špízům dodá třeba sladkokyselý ananas.
Obvykle se špízy připravují z kombinace masa a zeleniny. Vepřové nebo kuřecí se nakrájí na malé kousky a mezi ně se jehla proloží nakrájenou cibulí, paprikou, nebo malými rajčátky. Špízové jehly mohou být i vegetariánské, často se na ně přidávají i houby. Existují i sladké verze, kdy se špízy opékají s ovocem.
Množství soli volíme kolem 2 – 2,5 % (dle chuti), tzn. na 1 kg masa použijeme 20 – 25 g soli nebo rychlosoli. Nasolené maso uložíme do čisté nádoby tak, aby k masu neměl přístup vzduch. K tomu dobře poslouží také potravinová fólie.
Čím Prošpikovat maso
Aby se vám maso podařilo prošpikovat, aniž by se rozpadlo, potřebujete ostrý a tenký kuchyňský nůž. V ideálním případě použijte speciální nůž na špikování nebo špikovací jehlici, se kterou vám práce půjde snadno a bezpečně od ruky.Vrhnout se můžete i do výraznějšího exotického koření – do špízů se hodí římský kmín, koriandr nebo sušený zázvor. Takové špízy doplňte jemnějšími dipy, třeba jogurtovým dipem s jarní cibulkou a mátou.Obvykle se špízy připravují z kombinace masa a zeleniny. Vepřové nebo kuřecí se nakrájí na malé kousky a mezi ně se jehla proloží nakrájenou cibulí, paprikou, nebo malými rajčátky. Špízové jehly mohou být i vegetariánské, často se na ně přidávají i houby. Existují i sladké verze, kdy se špízy opékají s ovocem.
Pelmeně vaříme v osolené vodě s pár kapkami oleje 8–10 minut, scedíme, promastíme máslem, podáváme s kysanou smetanou a snítkou kopru.
Co se hodí ke špízů : Podáváme s bramborovou přílohou nebo chlebem a chlazeným pivem… Podávat můžeme také s tatarkou, kečupem, zeleninovým čatní, cuketovou hořčicí, pokapané worchestrovou nebo sojovou omáčkou… Vše dle chuti každého.
Jaká příloha ke Špízům : Jako přílohu si můžete připravit jednoduchý salát z cukety, mrkve a rukoly, nebo můžete špízy podávat jen tak s pečivem a grilovanou zeleninou.
Jak udělat špízy v troubě
Na špičaté špejle střídavě napichujte maso, cibuli, slaninu a papriky s cuketou. Hotové špízy dejte na plech nebo do pekáčku s pečicím papírem. Lehce dosolte a zakápněte olejem. V troubě předehřáté na 200 stupňů pečte asi 25–30 minut dozlatova, alespoň dvakrát během pečení špízy otočte.
Množství soli volíme kolem 2 – 2,5 % (dle chuti), tzn. na 1 kg masa použijeme 20 – 25 g soli nebo rychlosoli. Nasolené maso uložíme do čisté nádoby tak, aby k masu neměl přístup vzduch. K tomu dobře poslouží také potravinová fólie.Málo soli ve vodě učiní Váš pokrm planým, příliš mnoho soli nedá vyniknout chuti omáčky. Ideální je poměr 10 g soli na 1 l vody. Opakujme si vždy jako zaklínadlo: Var, sůl, těstoviny.
Jak uvařit maso k omáčce : Uvařit kousek hovězího masa se zdá snadné, ale chcete-li si opravdu pochutnat, vkládejte maso do vroucí vody a vařte ho velmi pozvolna – je to takzvaný var bez varu, neboli tažení. K masu se přidává cibule a kořenová zelenina a také trochu celého pepře – někdo dá i nové koření a bobkový list.