Antwort Jak se platí alimenty při střídavé péči? Weitere Antworten – Jak se počítá výživné při střídavé péči

Jak se platí alimenty při střídavé péči?
Střídavá péče ani společná péče nevylučují stanovení vyživovací povinnosti. Důvodem je, že na osobní péči o dítě se rodiče nemusí podílet rovnou měrou, nebo jejich příjmy jsou natolik rozdílné, že by se životní úroveň dítěte markantně lišila v době, kdy o dítě bude pečovat matka, a v době, kdy o něj bude pečovat otec.Výživné se počítá jen z oficiálních příjmů. Pro určení rozsahu výživného jsou rozhodující odůvodněné potřeby dítěte (a jeho majetkové poměry), které zpravidla rodič (nejčastěji matka) vyčísluje. Mnohdy se matka omezí jen na složenky, které se dítěte týkají (školkovné, obědy, kroužky, pojištění a podobně).Lze najít výši výživného v tabulkách

Věk dítěte Výše výživného v % z čisté mzdy
6-9 let 13-17 %
10-14 let 15-19 %
15-17 let 16-22 %
18 a více let 19-25 %

Jak funguje střídavá péče : Při střídavé výchově by mělo dítě trávit shodné množství času s oběma rodiči. Ti by se tedy měli rovnoměrně střídat v péči o něj. V praxi si obvykle dítě předávají po týdnu či 14ti dnech. Výživné se obvykle stanoví oběma rodičům.

Co je nad rámec výživného

U společné nebo střídavé péče může být výživné rodičům stanoveno. U střídavé péče se se stanovením výživného oběma rodičům setkáváme poměrně běžně, u společné péče výživné stanoveno rodičům zpravidla nebývá. Platby nad rámec výživného – jsou platby, které jsou dobrou vůlí druhého (platícího) rodiče.

Co rozhoduje kdo dostane dítě do péče : Návrh na úpravu péče o dítě se podává k okresnímu soudu, v jehož obvodu má dítě bydliště. Soud rozhodne zejména o tom, jak budou oba rodiče o dítě v době po rozvodu pečovat a jak budou přispívat na jeho výživu, a to s uvážením zájmu dítěte.

Dle českého práva se částka výživného určuje podle:

čistých příjmů rodičů ze zaměstnání, podnikání, důchodu či sociálních dávek. životní úrovně rodičů – majetek rodičů (finanční prostředky, nemovitosti, auta…) nebo využívání prostředků společnosti, v rámci které rodiče podnikají, pro vlastní potřebu.

Střídavá péče

Soud střídavou péči zpravidla neschválí v těch případech, kdy rodiče mezi sebou nejsou schopni komunikovat a dohodnout se na základních otázkách týkajících se dítěte. Střídavá péče není o spravedlivém „rozdělení“ dítěte mezi rodiče. Musí se jednat o formu péče nejlepší pro dítě.

Co všechno zahrnuje výživné na dítě

Výživné určené soudem zahrnuje částku, která slouží k uspokojování potřeb vyživované osoby (nejčastěji dítěte). Mezi tyto potřeby patří náklady na výživu jako takovou (tedy stravování), ale i náklady na ošaceni, školní pomůcky, léky, zájmovou činnost apod. To vše soud při svém rozhodování zohledňuje.Matka má právo na lidskou svobodu a důstojnost, stejně jako přirozené právo brát se o vlastní štěstí a štěstí vlastní rodiny (takovým způsobem, aby nebyla bezdůvodně nikomu způsobena žádná újma). Rodina, rodičovství a manželství požívají zvláštní právní ochrany.S rozsudkem lze vymáhat až 10 let zpětně

Pokud máte k dispozici soudem vydaný rozsudek o výživném s doložkou vykonatelnosti a právní moci, je možné vymáhat výživné zpětně až za 10 let.

„Dítě má právo se vyjádřit od 12 let. Současná judikatura ale dává prostor už i sedmi/osmiletým dětem,“ říká Adéla Lacinová Hubinková. Existuje několik forem péče o děti po rozchodu rodičů. Netypičtější variantou je výlučná péče jednoho z rodičů.

Na co má nárok neprovdaná matka : Vedle výživného má neprovdaná matka ještě nárok na to, aby jí otec dítěte přiměřeně přispěl na náklady spojené s těhotenstvím a porodem (respektive těch, které nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění). Mezi tyto náklady lze zahrnout lékařskou péči, léky, pobyt v nemocnici, těhotenské oblečení apod.

Kdy zaniká nárok na výživné : Vyživovací povinnost rodičů vůči dětem trvá až do doby, dokud děti nejsou schopny se samostatně živit. Nejčastěji tedy po dobu studia na střední či vysoké škole. Pokud je studium ukončeno už v 18 letech a dítěti nic nebrání v zahájení vlastní výdělečné činnosti, rodiče mu dále výživné platit nemusí.

V kolika letech může dítě zůstat samo doma

„Nikde žádná časová, prostorová a věková hranice zakotvena není – tedy ani to, od kolika let a na jak dlouho smím ponechat dítě doma samotné,“ poznamenala.

Dávka vám bude vyplacena, pouze pokud jste v zaměstnaneckém poměru (neplatí tedy pro OSVČ ani pro osoby vykonávající činnosti na DPP či DPČ). Výše dávky je 60 % z vašeho redukovaného denního vyměřovacího základu.Obecně platí, že běžné výživné má pokrývat také mimořádné výdaje. Avšak pokud je běžné výživné stanoveno třeba na 3000 Kč měsíčně, tak to činí 100 Kč na den. To je maximálně na jídlo, ale určitě už ne na oděv a už vůbec ne na lyže, kolo nebo počítač.

Kdy se nemusí platit výživné : Vyživovací povinnost rodiče k dítěti trvá po dobu, po kterou není dítě schopno se samo živit a je tedy svou výživou odkázáno na rodiče. Tato skutečnost je zakotvena v ust. § 911 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku.