Antwort Jak se pocitaji priklady pod sebou? Weitere Antworten – Jak se počítá pod sebou
Sčítání pod sebou (Písemné sčítání)
Postupujeme z pravé strany. Vždy sečteme dvě čísla pod sebou a výsledek zapíšeme pod ně. Pokud je výsledek větší než 10, zapisujeme pouze číslo na pozici jednotek. Číslo na pozici desítek přenášíme dál doleva – přičteme jej v dalším sloupci.Při písemném násobení postupujeme následovně:
- Čísla si napíšeme pod sebe, zarovnaná doprava.
- Postupně jednotlivými ciframi spodního čísla pronásobíme celé horní číslo.
- Výsledky dílčích násobení zapisujeme na řádky pod sebe.
- Nakonec všechny dílčí výsledky sečteme (viz postup pro sčítání pod sebou).
Odčítání pod sebou (Písemné odčítání)
Postupujeme z pravé strany. Vždy odečteme dvě čísla pod sebou a výsledek zapíšeme pod ně. Pokud je horní číslo menší než spodní, tak si „půjčíme“ desítku a místo ní v dalším sloupci odečteme o 1 víc.
Jak se počítá mínus : Než začnete sčítat a odečítat záporná čísla, zapamatujte si velmi jednoduché pravidlo: Když se potká plus a mínus, výsledkem je mínus. Když se potká mínus a mínus, výsledkem je plus. Když se potká plus a plus, výsledkem je plus.
Jak sčítat
Při sčítání sčítáme sčítance, takže pokud chceme sečíst 2 + 3, pak dvojka i trojka se nazývá sčítanec. Výsledkem je pak součet, tedy pětka ve výrazu 2 + 3 = 5 je součet. Sčítat můžeme prakticky jakákoliv čísla, ať už přirozená jako 1, 5, 157 nebo záporná -4, -74.
Jak se nazyvaji čísla při odčítání : Výsledek sčítání se nazývá součet. Číslo, od kterého odečítáme, se nazývá menšenec. Číslo, které odečítáme se nazývá menšitel. Výsledek odečítání se nazývá rozdíl.
Písemné násobení pod sebou
Čísla si napíšeme pod sebe, zarovnaná doprava. Postupně jednotlivými ciframi spodního čísla pronásobíme celé horní číslo. Výsledky dílčích násobení zapisujeme na řádky pod sebe. Výsledky odsazujeme podle pozice cifry, kterou jsme násobili.
Při písemném násobení dvojciferným číslem zapíšeme jednotky pod jednotky a desítky pod desítky. Napíšeme znaménko krát (tečku) a místo rovná se celý příklad podtrhneme. Začínáme násobit číslem na místě jednotek. Potom násobíme číslem na místě desítek.
Jak naučit dítě počítat přes 10
Sčítání, odčítání s přechodem přes základ 10 se provádí pomocí rozkladu druhého sčítance a to tak, že se nejdříve určí, kolik je třeba přičíst k prvnímu sčítanci, aby výsledkem bylo číslo 10. To je např. 8 + 7 = 8 + (2 + 5) = (8 + 2) + 5 = 10 + 5 = 15.Ve věku 3 let některé děti dovedou počítat zpaměti do pěti. Víc než tři předměty však nespočítají. Ve věku 4 až 5 let si své logické dovednosti prohlubují a zapamatovávají si další čísla, která umí s postupem času používat téměř bezmyšlenkovitě.Při písemném odčítání zapisujeme čísla pečlivě pod sebe. Jednotky pod jednotky, desítky pod desítky. Je nutné napsat znaménko mínus před menšitele a místo znaménka „rovná se“ celý příklad podtrhneme. Začínáme zdola nahoru, nejprve jednotky, potom odčítáme desítky, stovky atd.
Pokud jsou ve výrazu závorky v několika úrovních, postupujte vždy od vnitřních po vnější závorky. Nejdříve násobení, potom sčítání. Nejdříve závorka, potom násobení, nakonec sčítání.
Co to je součet : V nejjednodušším tvaru sčítání kombinuje dvě čísla, sčítance, do jednoho čísla, nazývaného součet. Na sčítání více než dvou čísel lze nahlížet jako na opakované sčítání; tuto proceduru můžeme nazvat sumace a obsahuje způsoby sčítání nekonečně mnoha čísel v nekonečných řadách. Opakované sčítání se nazývá násobení.
Co má přednost při počítání : Výrazy vyhodnocujeme v tomto pořadí:
- závorky,
- násobení a dělení,
- sčítání a odčítání.
Co je to součin a součet
V nejjednodušším tvaru sčítání kombinuje dvě čísla, sčítance, do jednoho čísla, nazývaného součet. Na sčítání více než dvou čísel lze nahlížet jako na opakované sčítání; tuto proceduru můžeme nazvat sumace a obsahuje způsoby sčítání nekonečně mnoha čísel v nekonečných řadách. Opakované sčítání se nazývá násobení.
Násobení dvou přirozených čísel
se nazývají činitelé. Výsledek, „a krát b“, se nazývá součin. Pro výše uvedený příklad součin vyjádřit opakovaným sčítáním: 3 · 4 = 4 + 4 + 4.Můžete si násobky nadepsat na papírky nebo je třeba použít z různých didaktických her, kde jsou napsané na dřevěných kostkách (Malá násobilka v krabičce Bigjigs) či mouchách (Malá násobilka do 100 Bum Bác). Násobky za sebou stále dokola číst a postupně je otáčet, aby nebyly vidět, až se dítě celou řadu naučí zpaměti.
Co se pocita prvni : Výrazy vyhodnocujeme v tomto pořadí:
- závorky,
- násobení a dělení,
- sčítání a odčítání.