Antwort Jak se pozná kvalitní koberec? Weitere Antworten – Jak poznat kvalitni koberec
Kvalitu a cenu koberce určuje množství vláken nášlapné vrstvy (na metr čtvereční) respektive jejich hmotnost. Přitom platí, že čím více vláken na metr čtvereční je, respektive čím vyšší hmotnost/m2 tyto vlákna mají, tím kvalitnější a tedy i dražší je koberec.Na cenu a kvalitu koberců má vliv zejména druh používaného vlákna a konstrukce samotného vlasu. Mezi levnější se řadí koberce z umělého vlákna, naopak koberce vyrobené z vlny, hedvábí či jiných přírodních materiálů jsou dražší. Co se týče konstrukce vlasu, komfortnější je střižený vlas oproti kobercové smyčce.Uzly u ručně tkaného koberce jsou obvykle nerovnoměrné a neuspořádané, zatímco uzly u strojově tkaného koberce jsou pravidelné a rovnoměrné. Pokud se navíc uzly na zadní straně koberce jeví jako ručně vázané, jedná se pravděpodobně o ručně vázaný koberec.
Jaký materiál koberce : Pokud se vrátíme k materiálům, umělé vlákna, jako je nylon a polypropylen, jsou obecně odolnější a snadněji se čistí než přírodní materiály. Umělé koberce jsou také často cenově dostupnější. Přírodní materiály, jako je vlna, sisal nebo kokos, mají svůj jedinečný vzhled a vytvářejí příjemnou atmosféru.
Jak často měnit koberec
Jak často byste měli koberec vysávat Ideální je se do toho pustit dvakrát až třikrát týdně. Jakmile totiž nečistoty do koberce zašlapete, samotným vysáváním se jich už nezbavíte. Kromě frekvence vysávání hraje důležitou roli i směr, jakým vysáváte.
Jak dlouho vydrží koberec : Při dobré péči by Vám měl kvalitní koberec vydržet klidně 15-20 let. Pravidelná údržba koberce se projeví jeho barevnou stálostí a celkovou dobrou kondicí, kterou oceníte nejen z hlediska vzhledu, ale i kvality ovzduší v místnosti.
Do obývacího pokoje volte koberce s hustším ale nízkým vlasem. Koberec bude díky tomu snazší na údržbu – čím vyšší vlas, tím se hůře čistí. Hustší vlas se hodí do obýváku, jelikož se hodí do více frekventovaných místností a také zajistí delší životnost koberce.
Koberec můžete posypat jedlou sodou, nechat ji ideálně přes noc působit, a pak vysát – oživíte tím i jeho barvy a vyženete případný hmyz. S odstraněním zápachu pomůže i roztok vody a naředěného bílého octa.
Jak vyčistit ručně koberec
Vezměte ocet, postříkejte s ním flek na koberci, nasypte na něj jedlou sodu a nechte bublat. Koberec poté setřete vlhkým hadrem. Sůl – pomocí soli dostanete z koberce špínu a nečistoty. Nasypte sůl na koberec, nechte alespoň půl hodiny působit a pak koberec důkladně vysajte.Znečistěné místo vysušujte vždy směrem ke středu skvrny, aby nedošlo k jejímu rozšíření dále do stran. Vysušte i místo pod kobercem. Poté je dobré skvrnu vymýt studenou vodou, případně opatrně vyčistit přírodním mýdlem a opět vodou. Koberec položte na rovný povrch a místo vysušte.K položení koberce použijte lepidlo na koberce nebo oboustranou lepicí pásku. Pro koberce z přírodních vláken nebo s netkaným rubem je oboustranná lepicí páska optimální.
Nejvhodnější podklad koberce je mřížkový podklad. Ať již se jedná o mřížku typu AB (Action Backing), Juta (mřížka z jutového vlákna), Duotex (kombinace mřížky a slaboučkého filcu), atp. Samostatnou třídou jsou tkané koberce typu Axminister, které mají nejkvalitnější podkladní vrstvu.
Kdy vyměnit koberec : Koberec byste měli vyměnit alespoň každých deset let.
Jaký koberec se hodí k šedé sedačce : K šedé pohovce tak bude skvěle ladit například tyrkysový koberec nebo žlutý koberec s marockými vzory. Pokud vám nevyhovují výrazné odstíny, můžete zvolit koberec v tlumené bílé a černé barvě s módními vzory.
Proč koberec smrdí
Zápach koberce může mít více příčin. Pokud koberec zatuchne, je potřeba ho vysušit a vyvětrat. Pokud je však dlouhodobě zanedbaný a navlhlý, je dost možné, že je i plesnivý. A spory ani plíseň už z koberce bohužel nedostanete, takže si budete muset pořídit koberec nový.
Čištění koberce octem
Po octu sáhněte ve chvíli, kdy chcete oživit barvy svého zašedlého koberce. Připravte si roztok z 20 mililitrů octa a 1 litru vody. Roztokem vydrhněte koberec, ale snažte se, aby byl pouze vlhký, nikoliv promáčený. Směs nechte působit 20 minut, vysušte ji suchým hadrem a nakonec koberec vysajte.Plošné čištění koberce – smíchejte 1 díl sody, 1 díl octa a neřeďte vodou tak, aby vznikla jemná pasta. Tu naneste za pomoci kartáče na koberec, nechte přes noc působit a poté vysajte. Čištění skvrny na koberci – nasypte jedlou sodu přímo na skvrnu, pokropte místo horkou vodou a nechte několik hodin působit.
Jak vyčistit koberec jedlou sodou na sucho : Jedlá soda
Tip Line Jedlá soda (koupit v e-shopu) je přesně to, co v úklidu pomůže. V tomto případě vám hravě odstraní zápach. Nejprve pořádně vysajte koberec a následně na něj nasypte jedlou sodu. Jemným kartáčováním ji zapracujte do koberce a necháte působit nejlépe celou noc.