Antwort Jak se projevuje vyhřezlá ploténka? Weitere Antworten – Jak poznám že mám vyhřezlou ploténku
Vyhřezlá ploténka se nejčastěji hlásí bolestmi ve spodních zádech. Ty se časem mohou rozšířit do jedné, či méně často do obou dolních končetin. S výhřezem bývá spojeno svalové oslabení a změny citlivosti, jako je mravenčení či brnění ve specifických oblastech, podle nervu, který je utlačován.Jak dlouho trvá léčba vyhřezlé ploténky Až u 80% případů se problém vyřeší sám přirozenou cestou, a to do šesti týdnů od vzniku bolesti.Obvyklým projevem pro výhřez ploténky je vyzařování (iritace) bolesti v pásu podle postiženého úseku páteře. Například, pokud meziobratlová destička tlačí na nervovou tkáň mezi pátým bederním obratlem a prvním křížovým obratlem, bolest jde po typickém pásu přes hýždě, do boku, po zevní straně stehna a bérce až k palci.
Co nedělat při výhřezu ploténky : Měli byste se také vyvarovat zvedání a nošení těžkých břemen, pokud je to nezbytně nutné, je vhodné používat batoh nebo si např. nákup rozložit rovnoměrně do dvou tašek, nošení kabelky a tašky přes jedno rameno je nevhodné. S tím souvisí i doporučení k snížení hmotnosti u lidí s nadváhou.
Jak uvolnit vyhřezlou ploténku
Rukama se chyťte těsně nad bederními kostmi a tlačte směrem k nohám. Musíte cítit trakci v bederní části páteře. Při tomto cvičení dochází k uvolňování tlaku na ploténky. Nejlepší variantou je však autotrakční lehátko, kde se zachytíte nohama a lehátko se pod vaší váhou překlopí dolů hlavou.
Jak žít s výhřezem ploténky : Součástí života a zlepšení stavu při výhřezu meziobratlové ploténky jsou i jisté úpravy životního stylu. Je potřeba se vyvarovat či co nejvíce omezit zátěžové situace – zvedání nadměrně těžkých břemen, prudké rotační pohyby, nárazy a otřesy či dlouhému statickému zatěžování páteře např. sedem.
Jak se zbavit bolesti bederní páteře
- Dech je základ. Při intenzivních bolestech zádových svalů většinou není možné cvičení.
- Využijte lokální teplo.
- Reflexní terapie.
- Tejping.
- Masáž
- Cvičení
- Spánek a postel.
- Protahovací cviky na bolavá bedra.
Prvním způsobem je konzervativní léčba zahrnující kombinaci farmakoterapie, fyzioterapie a klidového režimu. Farmakoterapie vyhřezlé ploténky je založena na tlumení bolesti a případného zánětu pomocí analgetik-antiflogistik, ať už volně prodejných přípravků, či vázaných na lékařský předpis.
Jak vyléčit výhřez bez operace
Při prvotních bolestech lékaři obvykle podávají léky proti bolesti, případně doporučují rehabilitaci. Až u 80 % případů se problém vyřeší sám přirozenou cestou, a to do šesti týdnů od vzniku bolesti. V některých případech je ale nutný chirurgický zákrok.při tlumení bolesti lze využít nesteroidních antiflogistik a antipyretik (mnohá z nich si lze volně obstarat; paracetamol, ASA, ibuprofen, diklofenak; lékaři předepisují metamizol, nimesulid, meloxikam, indomethacin). Z volně prodejného sortimentu má velmi dobré výsledky užívání přípravku Milgamma N.Rekonvalescence po operaci vyhřezlé ploténky trvá okolo 3 měsíců a je založena zejména na rehabilitaci.