Antwort Jak se pěstuje vinná réva? Weitere Antworten – Jak pěstovat vinnou révu na zahradě

Jak se pěstuje vinná réva?
Réva je teplomilná rostlina, proto se jí daří v teplých polohách na dobře osluněných místech. Potřebuje také teplou, záhřevnou půdu. Při výsadbě v zahradě jí bude dobře například u jižní či jihovýchodní strany zdi nebo plotu, kam svítí většinu dne slunce a kde je chráněná před studeným severním větrem.Dřevnaté části rostliny se stříhají na výšku 70–80 cm. Při pěstování je také zvykem nechat na horní části kmene během vegetace vyrůst až čtyři mladé výhonky. Pokud je rostlina dostatečně velká již ve druhém roce, hlavní výhon se ve výšce 150 cm zkrátí a zbývající výhony se ohnou vodorovně k opěrce.Révu sázíme do jamky vykopané ručním nářadím, jako je rýč nebo krumpáč, či půdním jamkovačem. Jamka by měla být hluboká asi 40 cm a široká zhruba 15–20 cm. Pokud jsme si před výsadbou kvalitně připravili a vyhnojili pozemek, není již potřeba na dno jamky dávat kompost.

Kde se pěstuje vinná réva : Pro vinohradnictví je nicméně rozhodující oblast Moravy, na níž vychází přes 96 % veškerých vinic České republiky. Vinařská oblast Morava se dělí na podoblasti Znojemskou, Mikulovskou, Velkopavlovickou a Slováckou a vinařská oblast Čechy se dělí na podoblasti Litoměřickou a Mělnickou.

Jak se rozmnožuje vinná réva

Většinou se zakořeňují tříočkové řízky, ale zakoření i jednočkový řízek. Horní řez není nutné obnovovat, měl by být 2-3 cm nad horním nodem. Spodní řez je nutné obnovit, měl by se udělat bezprostředně po spodním nodem, navíc se doporučuje řez nůžek opravit ostrým nožem, aby byl ideálně hladký.

Po kolika letech plodí vinná Reva : Dřevnaté části révového keře: Staré, dvouleté a jednoleté dřevo. Ze starého vyrůstá dvouleté (loni plodné) a z něj jednoleté plodné. Pokud vyrůstá ze starého rovnou jednoleté, je neplodné nebo plodí málo. Révu vysazuji od konce března.

S řezem vinné révy můžete začít kdykoli od začátku roku v období vegetačního klidu, s výjimkou lokalit, kde vinici hrozí pravidelné a silné mrazíky. Tam je lepší odložit řez na co nejpozději. Klidně na začátek jara, tedy koncem března (jarní řez vinné révy).

V případě, že je vaše vinná réva na pergole rozrostlá, na jaře proveďte základní řez na 2 až 3 očka. A v létě, než vyrazí bobule, ji vystřihujte a vyštipujte. Zabráníte tak tomu, aby byl porost příliš hustý – tedy náchylný na choroby.

Jakou zeminu potřebuje vinná réva

Réva potřebuje půdu středně porézní. Také středně těžké, hlinité půdy jsou ideální. Písčité zadržují příliš málo vody a živin, jílovité naopak drží mrtvou vodu a mají v sobě málo vzduchu. Také barva půdy je důležitá.Vinná réva vyžaduje dobře odvodněnou půdu. V půdách s vysokým pH (nad 7,5) se může projevit nedostatek fosforu, ale také dalších mikroživin jako je železo. Pokud je půda dostatečně hluboká, lze meziřadí zatravnit, aby se zabránilo erozi a růstu plevelů.V případě nedostatku dusíku, na který je réva obecně velmi náročná, je možné aplikovat MOČOVINU nebo DUSIČNAN VÁPENATÝ . Pokud pravidelně každým rokem provádíme zásobní hnojení všemi živinami, pak volíme CERERIT, který kromě základních živin obsahuje i mikro živiny.

Řízky na množení vinné révy lze odebírat od podzimu, a to v době, kdy opadají vinné révě listy, až do jara těsně před rašením révy. Každý termín má svoje plus i minus. Kde hrozí silné mrazy, které mohou poškodit pupeny, je vhodné odebrat řízky už v říjnu.

Jaký postřik na vinnou révu : Vinaři používají již léty osvědčený Kumulus, nebo přírodní Rock Effekt. Ten navíc můžete použít i na ošetření ovocných stromů. Síra je ve vinohradě potřená také z pohledu výživy vinné révy. Pozn: Kumulus doporučujeme přidávat do každého postřiku a to 0,5%.

Kdy se má stříhat vinná réva : Řez provádíme v době, kdy by již neměly nastat velké mrazy, které by révu mohly zničit. Réva je totiž nejvíce mrazuvzdorná v neořezaném stavu. Nejvhodnější doba je tedy někdy okolo konce února až března a s teplotou půdy okolo 4°C.

Kdy a jak stříhat vinnou révu

Řez provádíme v době, kdy by již neměly nastat velké mrazy, které by révu mohly zničit. Réva je totiž nejvíce mrazuvzdorná v neořezaném stavu. Nejvhodnější doba je tedy někdy okolo konce února až března a s teplotou půdy okolo 4°C.

Základem je použití hnojiv do půdy na počátku vegetace, a to nejlépe v květnu a červnu. Dobrým řešením je použití organických hnojiv, která účinkují v půdě po dobu až tří měsíců, a navíc nezasolují půdu chemickými látkami (např. Trumf réva).Plodem jsou bobule kulovitého, vejčitého, nebo zaobleně válcovitého tvaru o průměru 0,4–1,5 cm a délce až 2,5 cm; u divokých odrůd bývají drobnější. Jejich barvy jsou velmi rozmanité, od zelené, zelenožluté, žluté po červenou až tmavofialovou. Kořeny běžně dosahují délky přes 10 m i na skalnatém podloží.

Kdy provádět postřik vinné révy : Preventivně se aplikuje postřik fungicidem ihned po odkvětu a poté za týden. Pokud je počasí mimořádně příznivé pro vývoj choroby, lze révu fungicidem ošetřit i před květem. Pokud teplé na vlhké počasí pokračuje i v červenci a réva byla perensporou napadena, můžete v ošetřování fungicidy pokračovat.