Antwort Jak se rozmnožují savci? Weitere Antworten – Jak se vyvinuly savci
Savci (v užším smyslu slova) se vyvinuli ze savcovitých plazů větve Synapsida (snahy některých vědců míří dokonce k synonymizaci Mammalia a Synapsida, aby bylo jasné, že se savci nevyvinuli z plazů, ale pouze z plazům podobných živočichů).Savci se dělí na: podtřídu vejcorodí (Prototheria) s řádem ptakořitní (Monotremata) a podtřídu živorodí (Theria).Jako všichni ptakořitní ptakopysk nerodí živá mláďata, ale snáší vejce v hnízdě. Reprodukční schopnost nabývají samci zhruba ve dvou letech věku. Ptakopysčí samice snáší během pozdní zimy či začátkem léta několik blanitých vajec (obvykle dva až tři kusy), dlouhých 15-18 milimetrů.
Jaké jsou společné znaky savců : Jejich hlavním spojovacím znakem je výživa mláďat produktem modifikovaných kožních žláz, tedy kojení mláďat (mléčné žlázy – latinsky mammae – odtud název Mammalia). Dalším společným znakem celé skupiny je srst – přičemž u řádů kytovci, luskouni a sirény jsou osrstěná jen mláďata. Všichni savci jsou teplokrevní.
Kdo je největší savec na světě
Největším savcem světa je plejtvák obrovský (Balaenoptera musculus). Nejdelším jedincem světa, který byl kdy zaznamenán byla samice plejtváka obrovského vyplavená v roce 1909 u Grytviken (Jižní Georgie, Falklandské ostrovy) v jižním Atlantiku, která měřila na délku 33,6 m.
Kdy nastal největší rozvoj savců : ve třetihorách, asi před 65 miliony let, nastal největší rozvoj savců, přizpůsobili se velikostí, stavbou těla, potravou a způsobem života všem prostředím na Zemi; osídlili nejen souš, ale pronikli i do vodního prostředí, říkáme, že savci osídlili všechny ekosystémy.
Zhruba 4.300 současných druhů savců se systematicky rozděluje podle jejich příbuznosti ve fylogenetickém vývoji do dvou podtříd a většího počtu řádů. Do této podtřídy patří primitivní savci s výraznými znaky svých plazích předků. Např.
Ptakopysk patří k několika málo savcům, jejichž mláďata se líhnou z vajec. Samička snáší dvě vejce, která pak zahřívá. Po vylíhnutí mláďata po dobu několika měsíců sají. Samečci mají na zadní noze ostrý trn, který je napojen na jedovou žlázu.
Kteří savci kladou vejce
Ježury jsou společně s paježurami a ptakopysky jedinými savci, kteří kladou vejce – řadíme je do skupiny takzvaných ptakořitných. Zvláštnosti jejich rozmnožování však vejci zdaleka nekončí. Na břiše totiž ježurám v době rozmnožování vzniká dočasný vak – a právě v něm samice své jediné vejce až do vylíhnutí nosí!Savci obecně, vejcorodí, vačnatci
Tělo mají kryté srstí, svá mláďata krmí mateřským mlékem. Zárodek se alespoň určitý čas vyvíjí v těle matky (u placentálů zajišťuje výměnu látek mezi matkou a plodem placenta). Srdce savců obsahuje 2 síně a 2 komory, pravá a levá část srdce jsou dokonale oddělené přepážkou.Savci se vyznačují mnoha zvláštními znaky: 1) Mají stálou tělesnou teplotu (jsou teplokrevní) 2) Tělo mají kryto srstí, která je složena z chlupů – delších a tužších pesíků (určují barvu srsti) a měkčí podsady. – Zvláštním typem chlupů jsou hmatové chlupy – vousy. – Chlupy vyrůstají z kůže a jsou tvořené rohovinou.
Novou rekordmankou s nejdelším jazykem na světe se stala Chanel Tapperová. Její jazyk měří 9,75 centimetru a sedmnáctiletou teenagerku zapsali do Guinnessovy knihy rekordů. Chanel Tapperová je majitelkou nejdelšího jazyka na světě.
Kdo má největší srdce : Srdce plejtváka obrovského na výšku měří 1,5 metru a je široké více než metr. O historii podivuhodného exponátu nyní informovala agentura Reuters.
Jak se pozná savec : Mazové žlázy obvykle ústí do chlupových váčků a jejich sekret zvláčňuje a mastí srst a pokožku, popř. ji impregnuje proti promáčení. Na některých místech těla mají savci modifikované kožní žlázy, z nichž nejdůležitější jsou pachové a mléčné žlázy.
Kolik druhů savců žije v ČR
V České republice žije v současné době 89 druhů savců. Patnáct z nich, což představu- je asi 17 % (Anděra et Gaisler 2012), můžeme označit jako nepůvodní (též introdukované či alochtonní). Z jejich původního (autochtonního) areálu výskytu je do nového prostředí zavlekli lidé buď úmyslně, nebo neúmyslně.
Ježury jsou společně s paježurami a ptakopysky jedinými savci, kteří kladou vejce – řadíme je do skupiny takzvaných ptakořitných. Zvláštnosti jejich rozmnožování však vejci zdaleka nekončí. Na břiše totiž ježurám v době rozmnožování vzniká dočasný vak – a právě v něm samice své jediné vejce až do vylíhnutí nosí!Samci ptakopysků mají na zadních končetinách dlouhé ostruhy, do kterých ústí jedové žlázy. Tyto zbraně využívají především v půtkách s jinými samci, během kterých si hájí své teritorium. Jed je pro malá zvířata smrtelný a u člověka vyvolává dlouho přetrvávající intenzivní bolest a otoky.
Proč se nemají mýt vejce : Mytím vajec odstraníte ochranný květ a vejce bude zranitelnější vůči bakteriím a zkažení. Pokud se vejce musí umýt kvůli blátě nebo hovínku, měla by se opláchnout a potřít pouze teplou vodou a poté uložit do lednice.