Antwort Jak se Sklonuje děti? Weitere Antworten – Jaký vzor jsou děti

Jak se Sklonuje děti?
podstatné jméno dítě je v češtině poměrně výjimečné, protože má pro každé číslo jiný rod. V jednotném čísle (tedy dítě) je rodu středního a skloňujeme ho podle vzoru kuře. V množném čísle je v podstatě rodu ženského a skloňujeme ho podle vzoru kost.Pozn.: Podstatné jméno dítě je v čísle jednotném rodu středního, v množném čísle však ženského, a v přísudku proto píšeme tvrdé ‑y: Děti seděly v koutě a ani nedutaly.Některá slova, která se skloňují podle vzoru kost, mají v některých pádech pouze koncovky vzoru píseň, např.: směs, loď, sůl atd.

Jak poznat vzor růže : Vzor růže: růže bez růžE – používá se, pokud podstatné jméno končí v 1. pádě na samohlásku E a pokud je ve 2. pádě -E (např. konvicE bez konvicE).

Jaké i se píše ve slově děti

Pamatujte si tedy, že slova dítě, oko a ucho jsou v jednotném čísle středního rodu, zatímco v množném čísle jsou ženského rodu. A podle rodu jména se vždy řídí koncovka v přísudku. A právě proto dětem, očím a uším to tvrdé Y sluší.

Jak poznat vzor : Jak poznáme, který vzor použít

  1. Určíme rod podstatného jména.
  2. Podíváme se, zda jméno končí na souhlásku/samohlásku.
  3. Pokud končí např. na souhlásku, vybíráme ze vzorů, které končí také na souhlásku.
  4. Řekneme si jméno ve 2. pádě. Podle něj pak vybereme vzor, jehož 2. pád končí stejně.

Rod podstatného jména zjistíme pomocí ukazovacích zájmen TEN, TA, TO (ten pes – rod mužský, ta žena – rod ženský, to dítě – rod střední).

Jména zakončená na ‑ť, ‑ď

2. p. j. č. 3. p. mn. č.
loď ‑di / ‑dě ‑dím
měď ‑di ‑dím
nit ‑tě / ‑ti ‑tím
oběť ‑ti ‑tem / ‑tím

Proč plave loď

Protože velké lodě, vyrobené z ocelových plátů, váží tisíce tun a jsou schopny plavat. Je tomu umožněno jejich stavbou. Tak velká loď totiž zaujímá značný objem a její hustota jako celku je tudíž nižší než hustota vody (loď je naplněna vzduchem o malé hustotě a tento vzduch celkovou hustotu lodi snižuje).Jak poznáme, který vzor použít

  1. Určíme rod podstatného jména.
  2. Podíváme se, zda jméno končí na souhlásku/samohlásku.
  3. Pokud končí např. na souhlásku, vybíráme ze vzorů, které končí také na souhlásku.
  4. Řekneme si jméno ve 2. pádě. Podle něj pak vybereme vzor, jehož 2. pád končí stejně.

Je totiž potřeba si pamatovat, že zatímco dítě (v jednotném čísle) je rodu středního, děti (v množném čísle) jsou rodu ženského. Tomu odpovídají i zakončení slovesných tvarů. Vždy píšeme, že děti byly, děti si hrály, děti skákaly, děti plakaly (nikoli děti byli, děti si hráli, děti skákali, děti plakali).

Základní pravidlo pro shodu přísudku s podmětem v množném čísle je, že pokud je podmět v rodě mužském životném, píšeme -i (muži byli), pokud je v rodě mužském neživotném anebo ženském, píšeme -y (stoly byly, ženy byly), pokud je v rodě středním, píšeme -a (prasata byla).

Kolik je vzoru : Skloňování Pro skloňování podstatných jmen existuje 14 vzorů.

Jak určit rod : V češtině rozlišujeme u podstatných jmen tři různé rody: rod mužský, rod ženský a rod střední. Mužský rod se dělí na životný a neživotný. Rod podstatného jména zjistíme pomocí ukazovacích zájmen TEN, TA, TO (ten pes – rod mužský, ta žena – rod ženský, to dítě – rod střední).

S kým Čím s ženami

pád jednotné č. množné č.
4. (koho, co) ženu ženy
5. (oslovujeme, voláme) ženo ženy
6. (o kom, čem) ženě ženách
7. (s kým, čím) ženou ženami


skloňování

pád \ číslo jednotné množné
akuzativ sůl soli
vokativ soli soli
lokál soli solích
instrumentál solí solemi

skloňování

pád \ číslo jednotné množné
akuzativ myš myši
vokativ myši myši
lokál myši myších
instrumentál myší myšmi

Jak je mozne že se loď Nepotopi : Loď se nepotopí, protože obsahuje dutiny vyplněné vzduchem, jehož hustota je velmi malá, takže průměrná hustota tělesa je pak menší než vody. Charakteristickou vlastností lodí je nosnost. Udává se jako hmotnost přípustného lodního nákladu při plném ponoru lodi.