Antwort Jak se skloňuje los? Weitere Antworten – Jak skloňování příjmení při oslovování

Jak se skloňuje los?
Kdybyste chtěla k oslovení připojit titul, nebo oslovit příjmením i jménem, musíte použít 5. pádu: pane doktore/inženýre Nováku; Petře Nováku, apod. Pokud jde o zakončení: vzor pán není striktním předpisem, jak skloňovat, nýbrž vybraným slovem, které má případy shrnovat.Pátým pádem (vokativem) se v komunikaci oslovuje (pane inženýre) nebo se zvoleným oslovením hodnotí adresát (drahoušku, sketo). Proto se běžně užívá jen u názvů osob nebo zvířat; 5.Některá česká a jinoslovanská příjmení mají pohybné koncovky -e-, -o-, -a-. Příjmení zakončeno tvrdou nebo obojetnou souhláskou Příjmení lze skloňovat pravidelně podle vzoru „pán“ a ženská příjmení jsou tvořena příponou – ová.

Jak se Sklonuje jméno : skloňování

pád \ číslo jednotné množné
akuzativ jméno jména
vokativ jméno jména
lokál jménu / jméně jménech
instrumentál jménem jmény

Jak se skloňuje Daniel

skloňování

pád \ číslo jednotné množné
akuzativ Daniela Daniely
vokativ Daniele / Danieli Danielové
lokál Danielu / Danielovi Danielech
instrumentál Danielem Daniely

Jak se skloňuje Harry : skloňování

pád \ číslo jednotné množné
dativ Harrymu Harryům
akuzativ Harryho Harrye
vokativ Harry Harryové
lokál Harrym Harryích

Vážené paní, vážení pánové, Vážená paní / Vážený pane, Vážení partneři, Vážení klienti). Pozn.: V e‑mailové komunikaci se užívá nejen oslovení v 5. p., kterému předchází přívlastek Vážený (např. Vážená paní inženýrko, Vážený pane Procházko), ale též oslovení v kombinaci s pozdravem Dobrý den (např.

V oficiální komunikaci není zahájení e-mailu pozdravem považované za vhodné. Obvykle je oslovení ve formě Vážený pane/Vážená paní a následuje oslovení akademickým titulem, funkcí nebo příjmením. Za oslovením se vždy píše čárka a další řádek by měl začínat malým písmenem.

Jak se Sklonuje pán

Mužská životná podstatná jména (jak obecná, tak vlastní jména) skloňovaná podle vzorů „pán“, „muž“ a „soudce“ mají ve 3. a 6. p. j. č. koncovky ‑u/‑ovi (vzor „pán“) a ‑i/‑ovi (vzory „muž“ a „soudce“): inženýru/inženýrovi, Mojmíru/Mojmírovi, muži/mužovi, Hanuši/Hanušovi, soudci/soudcovi, zrádci/zrádcovi.Cizí jména, u nichž před koncovým -e předchází souhláska tvrdá nebo obojetná, se tradičně skloňují podle vzoru „pán“, nověji i pomocí zájmenných koncovek: Goethe – Goetha i Goetheho, Falke – Falka i Falkeho.Mužská životná podstatná jména (jak obecná, tak vlastní jména) skloňovaná podle vzorů „pán“, „muž“ a „soudce“ mají ve 3. a 6. p. j. č. koncovky ‑u/‑ovi (vzor „pán“) a ‑i/‑ovi (vzory „muž“ a „soudce“): inženýru/inženýrovi, Mojmíru/Mojmírovi, muži/mužovi, Hanuši/Hanušovi, soudci/soudcovi, zrádci/zrádcovi.

Jde o to, že jméno císaře zní sice v 1. pádu Nero, ale v 2. pádu ho správně skloňujeme (bez) Nerona. Jinak se skloňuje obecně cizí jméno Nero, zde by opravdu měl být tvar (bez) Nera, nicméně u zmiňovaného císaře narazíme na skloňování s přidáním hlásky N (k Neronovi, vidím Nerona atd.)

Jak skloňovat Denis : nevyslovujeme (např. Denis [deny] –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Denisová [denysová]). Pokud lze výslovnost přechýleného příjmení jednoduše odvodit z výslovnosti mužského jména pouhým připojením [ová], resp. [á], výslovnost ženského příjmení neuvádíme.

Jak se skloňuje Litomyšl : skloňování

pád \ číslo jednotné množné
nominativ Litomyšl Litomyšle
genitiv Litomyšle Litomyšlí
dativ Litomyšli Litomyšlím
akuzativ Litomyšl Litomyšle

Jak se skloňuje jetel

skloňování

pád \ číslo jednotné množné
akuzativ jetel jetele
vokativ jeteli jetele
lokál jeteli jetelích / jetelech
instrumentál jetelem jeteli


skloňování

pád \ číslo jednotné množné
akuzativ anděla anděly / anděle
vokativ anděli / (zastarale) anděle andělé
lokál andělu / andělovi andělech / andělích
instrumentál andělem anděly

Skloňování mužského křestního jména či příjmení

Pád Otázka Tvar
4. pád Koho, co Felixe
5. pád Oslovení Felixi
6. pád Kom, čem Felixi / Felixovi
7. pád Kým, čím Felixem

Který titul je vyšší : Pokud osoba získala více titulů, obvykle píšeme vyšší titul před nižším (nebo nižší vůbec neuvádíme –⁠⁠⁠ např. titul Bc.). V případě titulů ze stejného stupně vzdělávání píšeme hned u jména titul, který osoba získala dřív. Tituly před jménem neoddělujeme čárkou.