Antwort Jak se správně píše Hlavní město Praha? Weitere Antworten – Jak se správně píše Praha východ

Jak se správně píše Hlavní město Praha?
Správně je: Praha-východ

Nebo třeba Praha-východ, Praha-západ a Brno-venkov, tedy názvy někdejších okresů – píšou se totiž se spojovníkem a bez mezer. Takže ani Praha východ, ani Praha–východ, ani Praha – východ.Názvy obcí, městysů a měst

V názvech se spojovníkem se po spojovníku píše velké písmeno, pokud je daný výraz vlastním jménem: Frýdek‑Místek, Vračovice-Orlov, Zádveřnice-Raková, Zlatníky-Hodkovice, Zruč‑Senec. Jestliže po spojovníku následuje podstatné jméno obecné, píše se s malým písmenem: Mšené‑lázně, Lipová‑lázně.Nové Město (Praha)

Nové Město
Správní obvod Praha 1, Praha 2, Praha 8
Obvod Praha 1, Praha 2, Praha 8
Obec Praha
Stát Česko

Jak se píše stare město : Víceslovné názvy částí města a městských čtvrtí mají velké počáteční písmeno v každém slově. Tyto názvy bývají zpravidla dvouslovné, jako např. již zmíněné Severní Předměstí v Plzni, dále třeba v Praze Zahradní Město, Jižní Město, Staré Město, Malá Strana a další.

Jak se správně píše jižní Čechy

spojení jižní Čechy (případně západní, severní či východní) nejsou oficiálními názvy nějakého konkrétního území, píšeme tedy malé počáteční písmeno. Jinak je tomu například o oficiálních názvů krajů jako Středočeský kraj, Plzeňská kraj apod.

Jak se píše východní Čechy : S malým písmenem píšeme: slovo republika/království/emirát v názvech států: Česká republika, Švédské království, Spolková republika Německo, Spojené arabské emiráty. názvy světových stran, pokud netvoří součást oficiálního názvu: jižní Evropa, severní Afrika, východní Čechy, na západ od Řecka.

Podle zákona o obcích č. 128/2000 Sb.

Psaní názvů nádraží, stanic a zastávek

Velké písmeno se píše pouze tehdy, označují‑li tyto názvy stanice městské hromadné dopravy: Smíchovské nádraží, Nádraží Holešovice, Hlavní nádraží (v Praze, Brně apod.).

Jak se píše Staré Město pražské

Staré Město (původně Pražské město/Pragensis civitas, Větší město/Major civitas či Staré Město pražské/Antiqua civitas Pragensis, německy Altstadt) je historické město, městská čtvrť a katastrální území Prahy na pravém břehu Vltavy, o rozloze 129,03 ha, náležející k městské části Praha 1.Pro pojmenování měst platí zásada, že ve všech slovech, která tvoří název, se píše velké písmeno (kromě předložky). Tedy v názvu Nové Město nad Metují budou všude velká písmena kromě předložky nad.Ústí nad Labem (německy doslova „Aussig an der Elbe“; německý název města je ale pouze Aussig [dříve psáno Außig]) je statutární město na severu Čech, centrum Ústeckého kraje. Leží na soutoku řek Labe a Bíliny mezi Českým středohořím a Krušnými horami.

S malým písmenem píšeme:

  1. slovo republika/království/emirát v názvech států: Česká republika, Švédské království, Spolková republika Německo, Spojené arabské emiráty.
  2. názvy světových stran, pokud netvoří součást oficiálního názvu: jižní Evropa, severní Afrika, východní Čechy, na západ od Řecka.

Jak se píše vychodni Evropa : Použití termínu je nestálé a je velmi závislé na kontextu. Do východní Evropy obvykle spadá Ukrajina, evropská část Ruska, Bělorusko, Moldavsko a malými částmi svého území zasahují také státy Ázerbájdžán, Gruzie a Kazachstán. Někdy se do východní Evropy počítají také pobaltské státy: Estonsko, Lotyšsko, Litva.

Jak se píše Hlavní nádraží v Praze : Psaní názvů nádraží, stanic a zastávek

Velké písmeno se píše pouze tehdy, označují‑li tyto názvy stanice městské hromadné dopravy: Smíchovské nádraží, Nádraží Holešovice, Hlavní nádraží (v Praze, Brně apod.).

Jak se píše obyvatel města

U názvů obyvatel měst jen stojí za připomenutí, že se s velkým písmenem píší nejen názvy typu Pražan, Plzeňan, Ostravan, ale také Kladenští, Strakoničtí apod., protože jde též o obyvatelská jména.

Magistráty, městské/obecní úřady, zastupitelstva, rady

Pro všechny názvy magistrátů, městských/obecních úřadů, zastupitelstev a rad platí, že s velkým písmenem se píšou tehdy, jestliže je uveden jejich oficiální název, tzn.U názvů organizací a institucí opakovaně se vyskytujících v jednotlivých správních celcích, jako jsou městské/obecní a jiné úřady, soudy, školy atp., se velké písmeno píše tehdy, je‑li užit oficiální název.

Jak se píše Pražský : U přídavných jmen odvozených od označení místa nebo národu se však píše písmeno malé: pražský, český, totéž se týká i přídavných jmen druhových, které jsou odvozeny od osobních jmen (pavlovské epištoly, ale Pavlovy epištoly). S malým písmenem se též píší názvy jazyků: čeština, angličtina.