Antwort Jak se správně rozcvičit před Během? Weitere Antworten – Jak se Rozdychat před behem
Zkuste se zastavit a „rozdýchat“ ji velmi hlubokými nádechy přes bránici do břicha. Tímto způsobem dostanete do plic nejvíce kyslíku, který napomáhá regeneraci organismu.Pět až deset minut chůze nebo velmi pomalého běhu by mělo předcházet každému běžeckému tréninku. Rozproudíme krev, která je v klidovém stavu soustředěná spíše do vnitřních orgánů než do svalů, zahřejeme svaly a tělo tím připravíme na nadcházející zátěž.Před vlastním rozcvičením je vhodné svaly lehce prohřát. Stačí pětiminutový klus po rovině. Svaly se prokrví, mírně stoupne tepová frekvence a rozcvička je efektivnější. Na běh potřebujete hlavně dolní končetiny a tak začněte protažením nohou.
Jak zlepsit běh na 1 km : Ze začátku stačí 20-30 minut indiánského běhu 3-4x týdně. Jakmile si Vaše tělo na pohyb zvykne, začněte postupně zkracovat dobu chůze a prodlužujte dobu souvislého běhu. Poté můžete prodlužovat dobu pohybu nebo zrychlovat Vaše tempo.
Jak se má dýchat při běhu
Při běhu bychom měli vědomě dýchat hluboko do břišní dutiny, kde se okysličí mnohem více krve než při povrchním hrudním či mělkém dýchání. Navíc můžete nevědomky přetěžovat krční páteř. Hluboký výdech je předpokladem ke správnému hlubokému vdechu a zvětšení vitální kapacity plic.
Jak se správně rozcvičit : Pokud jde o rozehřátí, můžete využít například:
- běh na páse.
- jízdu na rotopedu.
- lehké veslování na trenažéru.
- kondiční boxování či jumping‑jacky (ty vám zaberou ještě méně času)
Tipy pro ranní běh
Jídlo den před během – Večer před během nalačno si dopřej večeři bohatou na komplexní sacharidy. To jsou například brambory, těstoviny, kuskus či rýže. Samozřejmě přidej i zdroje bílkovin a tuků, ať máš vyvážené a nutričně bohaté jídlo.
Půl hodiny před během už byste neměli jíst vůbec. Poslední menší jídlo by mělo být hodinu před začátkem a většímu jídlu dejte hodiny aspoň dvě.
Proč se před sportem neprotahovat
Studie dokazují, že není dobré se snažit nezahřáté svaly co nejvíce natahovat a že statické protažení před tréninkem ve skutečnosti může způsobit zranění. Statický strečink před tréninkem kromě toho také zhoršuje silovou výkonnost. V konečném důsledku takové protažení napáchá více škody než užitku.Pokud jde o rozehřátí, můžete využít například:
- běh na páse.
- jízdu na rotopedu.
- lehké veslování na trenažéru.
- kondiční boxování či jumping‑jacky (ty vám zaberou ještě méně času)
Pokud jste běžecký začátečník, zkuste přidat kilometr a půl za každý odběhnutý trénink v týdnu. Pokud běháte třikrát týdně, další týden přidejte zhruba 4,5 kilometrů k celkovému týdennímu objemu a pak dva týdny udržujte tento počet, aby si tělo zvyklo.
Někdo dokáže desítku zaběhnout pod 35 minut a jiný s vypětím všech sil pod hodinu. Podrobným zkoumáním mnoha závodů v ČR na 10 km jsem zjistil, že největší počet běžců dobíhá do cíle mezi 45 až 55 minutou závodu. To lze také označit za průměrný čas mezi běžci hobíky, který potřebují ke zdolání této distance.
Kdy je lepší běhat ráno nebo večer : Běhání večer je skvělá volba, celý den máme za sebou a můžete ho symbolicky uzavřít dávkou endorfinů získaných z běhu. Díky běžeckému tréninku snáze vypnete i po těžkém dni v práci. Náš organismus se kolem 18-20 hodiny ke sportovní aktivitě také staví pozitivně.
Proč při běhu dýchat nosem : Dýchání nosem odstraňuje ze vzduchu, množství bakterií, zahřívá a zvlhčuje vzduch, který nadechneme.
Jak zpevnit břicho ve stoje
Postavte se zpříma, ruce vzpažte nad hlavou a spojte je dlaněmi. Udělejte mírný úklon do strany a zároveň na stejné straně mírně zvedněte nohu do boku. Budete cítit, jak se vám natahuje boční strana bříška. Každý cvik opakujte ve třech sériích, ze začátku po 8 opakování, postupně počet opakování přidávejte.
Cvičit břicho každý den opravdu není třeba, a to ani v případě, že toužíte po vysněném six‑packu. Ve skutečnosti to není ani ideální cesta, protože touto metodou nedáte svalům dostatečný prostor pro regeneraci a jednoduše je přetížíte. Břišní svaly jsou podobné jako všechny ostatní svalové skupiny na těle.Poslední den před závodem se soustřeďte na jídla, která jsou lehká. Pokud budete mít start závodu ráno, večer před závodem se zaměřte na těstoviny, brambory nebo na rýži. Zajistíte si tak příjem sacharidů a tedy energii na výkon. V množství se nijak extra nemusíte omezovat.
Jak se protáhnout před běháním : Pokud vás čeká běžecký trénink, vyhraďte si alespoň 10 minut na krátké rozcvičení před během. Nejen, že snížíte riziko zranění, ale také se vám lépe poběží. Nejprve začněte krátkým rozběháním. Velmi lehkým klusem svaly zahřejete a připravíte na další zátěž.