Antwort Jak se starat o Epiziotomii? Weitere Antworten – Jak dlouho se hojí Epiziotomie

Jak se starat o Epiziotomii?
Když se sešívá hráz, obvykle následné hojení trvá 2 až 4 týdny, ale každá žena se hojí jinak, je možné, že zrovna u vás to bude trvat trochu déle. Desátý poporodní den obvykle kousky stehů, které se nevstřebaly, mohou odpadnout na kalhotky, proto se jich nelekejte.Trvá přibližně 6 až 8 týdnů. V ranním obodobí šestinedělí (prvních 10 dní) se hojí rány po porodu. Během dalších týdnů probíhají v těle ženy fyziologické a anatomické změny, které vedou k navrácení těla do stavu jako před těhotenstvím: zmenšuje se děloha, pochva.V šestinedělí je důležité dbát především na dostatečnou hygienu. Je doporučené časté sprchování, ideálně po každém použití WC, koupání by se mělo vynechat úplně. Používání a pravidelná výměna porodnických či klasických hygienických vložek jsou rovněž nezbytností. Je však nutné dodržovat i hygienu duševní.

Jak se starat o Intimni partie po porodu : Správná a kvalitní hygiena je také důležitá pro rychlé zahojení rodidel (popř. jizvy po císařském řezu). Po porodu je vhodné umývat se vlažnou vodou po každé toaletě a používat šetrný přípravek určený na intimní hygienu. Předejdete tak riziku vzniku infekcí či dalších nepříjemných komplikací.

Jak dlouho odchází Očistky

očistky, které mohou trvat až šest týdnů, tedy období celého šestinedělí. Pro mnohé ženy je často překvapující, že zejména v prvních dnech je krvácení velmi intenzivní. Po pár dnech by se ale krvácení mělo změnit na špinění či hnědý nebo nažloutlý výtok, který může trvat různě dlouho v různé intenzitě.

Jak dlouho bolí zavinování dělohy : Děložní stahy a zavinutí dělohy

Do několika minut po porodu se děloha mírně stáhne, čímž se na děložní stěně, kde byla placenta, uzavřou krevní cévy. Tyto děložní stahy, kterým se někdy také říká „poporodní bolesti“, můžete v prvních několika dnech cítit jako křeče. Nakonec však zmizí.

Základem péče je častá hygiena, kdy můžete použít i specální mycí gely. Dále můžete provádět oplachy odvary z řepíku, či dubové kůry. Duležité je, aby rána dostatečně větrala, vhodné jsou tedy síťované kalhotky a poporodní vložky, které se často mění. V případě otoku pak provádějte studené obklady.

U žen po vaginálním porodu se doporučuje lehat na břicho už za 24 hodin. Ženy, které rodily císařským řezem, by s tím měly počkat až do 4. dne po porodu.

Jak často krmit v šestinedělí

Obecně platí, že by se novorozenci měli kojit 8–12× za den, což znamená, že někteří můžou pít každé 3 hodiny, jiní se ale budou kojit častěji než jednou za 2 hodiny. Některá miminka se můžou krmit 10 minut každou hodinu, jiná 10 minut jednou za 2 hodiny. A některá se budou kojit 40 minut každé 2 hodiny.Šestinedělí (puerperium) je období bezprostředně po porodu dítěte. Trvá přibližně šest týdnů. Je to období sžívání s miminkem a zvykání si na roli rodičů, pro miminko je to období zvykání si na svět.Proto se doporučuje mýt tyto partie stejně často jako zbytek těla jednou, maximálně dvakrát denně,“ říká gynekolog kliniky Gynprofi Vilém Jelínek a dodává, že místo klasických mýdel by se měla použít ta přímo určená pro intimní hygienu.

Používejte vhodné přípravky na holení intimních míst

Na holení intimních míst používejte přípravky k tomu určené, tedy pěnu či krém na holení, které změkčí chloupky, zvláční pokožku a usnadní skluz žiletky. Vybírejte ale jen neutrální přípravky nebo ty s méně kyselým pH, které nemění přirozené prostředí partií.

Jak poznat konec Ocistku : Fyziologicky jsou v prvních hodinách a dnech po porodu sytě červené barvy, jsou to lochia rubra a obsahují převážně krev. Po třech až čtyřech dnech většinou krve v očistcích ubývá, a naopak přibývá tkáňového moku. Očistky se mění na lochia fusca nahnědlé barvy.

Jak jsou citit Ocistky : Očistky jsou nejintenzivnější zpravidla 3-4 dny po porodu, kdy mají sytě červenou barvu. Mezi 4-7 dnem po porodu mají nahnědlou barvu a postupně jsou žluté až bílé (hlenovité). Intenzita krvácení je individuální avšak pokud z pochvy odchází “kusy” srážené krve – koagula, měla byste vždy informovat lékaře.

Kdy si můžu lehnout na břicho po císařském řezu

Po porodu císařským řezem je od 5. dne vhodné polohování na břiše. Pomáháte tak zavinování dělohy. Důležité je si lehnout břichem a jizvou přes polštář.

Úplným odloučením placenty a jejím porodem s plodovými blanami je ukončena III. doba porodní, trvající zhruba 5-10 min. Poté nastává poporodní období, kdy se děloha kompletně retrahuje (stahuje), zastavuje se krvácení. Toto dvouhodinové období patří již do raného šestinedělí.Vložky (porodnické bez fólie) mají být měněny často, ne až když jsou prosáklé. V prvních dnech po porodu se doporučuje si měnit vložky minimálně 1x za dvě hodiny. Genitál by měl co nejvíce „větrat“. Spodní prádlo má být především vzdušné (síťované kalhotky).

Jak dlouho nosit poporodní vložky : Vložky ženy používají v průměru 4 – 6 týdnů po porodu. Jádro vložek je ultra savé, aby zabránilo úniku krve. Nemají lepivý proužek a vkládají se do síťovaných poporodních kalhotek.