Antwort Jak se starat o goji? Weitere Antworten – Kdy se stříhá Goja
V únoru či v březnu odstraňujeme všechny výhony z vrchní i spodní části kmene a zároveň provzdušníme střed keře. odstraněním veškerých starých, překřížených, či zbytečně zahušťujících větví. V průběhu léta odstraníme silné výhony z hlavního kmene a větví tak, aby měly volný přístup světla a vzduchu.Rostlina začíná plodit již druhým rokem po výsadbě, ale kvalitní úrody dosáhnete až třetím rokem po výsadbě.Plody kustovnice čínské dozrávají od poloviny září a mají oválný tvar se sytě oranžovou barvou. Sklízet začínáme když je ovoce zralé z 80%, po sklizni bobule sušíme, buď mechanicky nebo vzduchem. Konzumovat je můžeme i čerstvé, bez sušení.
Jak sušit Goji : Plody Goji Berry dozrávají již koncem října. Lze je konzumovat jak v čerstvém stavu, sušeném, tak i v práškové formě. Goji se doporučuje sušit pro jejich lepší chuť a snadnější uskladnění, ale pozor, plody se suší pouze na 40° stupňů a během sušení se nesmějí otáčet, aby se zamezilo zdeformování plodu.
Jak rychle roste goji
První úrodu bobulí lze očekávat za 2–3 roky od výsadby.
Kam zasadit goji : Kvalitní zemina pro pěstování Goji by se měla pohybovat okolo pH8. Nakypřená a lehká písčitojílovitá půda je ideálním lůžkem. S výsadbou začínáme v březnu až v dubnu, to je nejideálnější termín k zahájení celé éry. Dodržujte smysluplný rozestup, který by neměl být kratší, než 2 metry.
Keř kvete od června do října drobnými fialovými kvítky, plody jsou 1 – 2 cm dlouhé, oranžovo-červené barvy. Objevují se 2 – 3 rokem po výsadbě. Je jí přisuzován omlazující účinek v tomto drobné ovoci. Léčivé účinky kustovnice jsou mnohostranné.
Doporučené denní dávkování pro dospělé osoby jsou asi dvě hrstky bobulí denně. Menší děti by rozhodně neměly konzumovat více, než poloviční dávku. Vyšší míra konzumace Goji Berry vede k problémy se zažíváním. Odborníci nedoporučují jíst větší množství kustovnice před spaním, mohou nastat problémy s nespavostí.
Jak doma sušit ovoce
Ovoce sušte na speciálních sítech, protože na plechu k němu z jedné strany teplý vzduch nemůže, a sušení tak trvá déle. Sušit začněte zhruba na 30 °C. Až se ovoce trochu scvrkne, zvyšte teplotu na 70 °C. Při sušení nechte pootevřená dvířka trouby (strčte do nich třeba vařečku), aby mohla pára z ovoce unikat.Sušení bylinek by mělo probíhat na suchém, teplém a tmavém místě, kde proudí vzduch. Nesušte určitě na přímém slunci či v místnosti, kde je příliš velká zima nebo vlhko (sklep/kuchyně). Mezi oblíbené metody sušení patří svazování a věšení na šňůry.Kvalitní zemina pro pěstování Goji by se měla pohybovat okolo pH8. Nakypřená a lehká písčitojílovitá půda je ideálním lůžkem. S výsadbou začínáme v březnu až v dubnu, to je nejideálnější termín k zahájení celé éry. Dodržujte smysluplný rozestup, který by neměl být kratší, než 2 metry.
Keř kvete od června do října drobnými fialovými kvítky, plody jsou 1 – 2 cm dlouhé, oranžovo-červené barvy. Objevují se 2 – 3 rokem po výsadbě. Je jí přisuzován omlazující účinek v tomto drobné ovoci. Léčivé účinky kustovnice jsou mnohostranné.
Jak rychle roste Kustovnice čínská : Keř kvete od června do října drobnými fialovými kvítky, plody jsou 1 – 2 cm dlouhé, oranžovo-červené barvy. Objevují se 2 – 3 rokem po výsadbě. Je jí přisuzován omlazující účinek v tomto drobné ovoci. Léčivé účinky kustovnice jsou mnohostranné.
Jak pestovat Kustovnici cinskou : Pěstování: Celoročně jej necháváme na slunném, teplém stanovišti. Kustovnice je vcelku nenáročná na pěstování, ale vyhovuje ji kvalitní, lehčí, hlinitopísčitá, dostatečně humózní půda s dostatkem vody. Na podzim opadává. Je vhodné pravidelně zastřihávat.
Na co je dobrá Goja
Kustovnice je trnitý keř ze středomoří a Asie. Její plody se nazývají goji neboli godži. Z bobulí a kůry kořenů se připravují doplňky stravy. Goji se používá při mnoha zdravotních problémech – například cukrovce, jako tonikum či při snahách o úbytek tělesné hmotnosti, zlepšení kvality života, lepší zrak nebo ledviny.
Kustovnice se řadí mezi rostlinné adaptogeny, tedy látky, které působí proti stresu a nespecificky zvyšují psychickou a fyzickou odolnost organizmu. V čínské medicíně se kustovnice považuje za tonikum, které vyživuje ledviny, játra a zrak.Ovoce se nejprve zamrazí při teplotě – 50 °C až – 100 °C, a jelikož se jedná o pomalé zmražení, může to trvat i 12-35 hodin. Díky tomuto procesu se lyofilizované ovoce jednoduše nazývá ovoce sušené mrazem. Po prvotním zmrazení čeká ovoce druhé kolo v sušičce, kde se voda v ovoci díky nižšímu tlaku mění na páru.
Jak dlouho sušit ovoce : Krájení: Ovoce by mělo být nakrájeno na tenké stejnoměrné plátky nebo kousky pro rychlejší sušení. Teplota: Pro ovoce nastavte teplotu na přibližně 50-60°C. Doba sušení: Doba sušení závisí na typu ovoce, obsahu vody a tloušťce plátků. Může trvat od 6 do 24 hodin.