Antwort Jak se starat o mango v květináči? Weitere Antworten – Jak pěstovat mango v květináči
Semeno sázejte do horní třetiny květináče asi 3 cm pod povrch a nejlépe, pokud již není vyklíčené, budoucím klíčkem dolů. Ten se v takovém případě objeví přibližně za měsíc až tři. Květináč situujte na teplé místo s teplotou okolo 25 °C, ideálně v blízkosti radiátoru, kam přímo nedopadají sluneční paprsky.V prvním roce zalévejte mango jednou až dvakrát týdně, později zálivku snižujte. První tři až šest měsíců rostlina nepotřebuje hnojiva, živiny čerpá z pecky. Nejpozději po dvou letech rostlinku přesaďte do většího květináče, dávejte ale pozor na křehké kořeny.Teplo | Mangovníky nejlépe rostou při okolní teplotě v rozmezí 21 °C až 24 °C. Teplota | Mangovníky odumírají při teplotě pod 0,5 °C, ale snesou až 48 °C. Vlhkost | 50-60 %, dokud se nevytvoří květy (pak vlhkost snižte). Léto | Umístěte mango venku na slunce pro maximální teplo.
Čím hnojit mango : Mangovník pěstujeme v běžném substrátu pro pokojové rostliny. Od konce února do konce září hnojíme běžnými tekutými hnojivy, a to ve 14-tidenních intervalech. Mangovník je náročný na dostatek světla, takže ideální stanoviště je na jižním okně. Minimální teplota, kterou rostlina snáší, je 18°C.
Kdy začne plodit mango
Prvních květů se na mangovníku dočkáte po dlouhých osmi letech. Pokud se chcete pokusit o plody, musíte zajistit opylení, a to nejlépe u všech květů. Budete mít tak větší naději na alespoň jeden plod.
Kdy plodí mango : Strom začíná plodit zhruba po čtyřech letech a po deseti letech z něj pěstitelé seberou i 200 až 400 plodů. Čím je strom starší, tím více plodí. Asi byste to neřekli, ale mangovník se botanicky řadí do čeledi ledvinovníkovité.
- Zabalte mango do papírového sáčku nebo novin. Nechte ho pár dní (1-2 dny) při pokojové teplotě a každý den zkontrolujte jeho měkkost.
- Ponořte mango do rýže. Tento trik pochází s Indie, kde hospodyně uchovávaly manga do papírových pytlů s rýží a nechávala je tam dozrát.
- Nechte mango dozrát při pokojové teplotě
Perfektním jarním hnojením je kompost. Živiny se z něj postupně uvolňují po celý rok, a udržuje tak půdu výživnou a kyprou. Pokud nemáme přístup k čerstvým hnojivům, můžeme koupit granulované hnoje (kravský, slepičí či koňský) a přidat je i přímo k rostlinám.
V čem pěstovat mango
Ideálním místem pro pěstování mangovníku je vytápěný skleník s možností přisvěcování. Čím je totiž tepleji, tím více musíme mangovníku dopřát světla. Hodně tepla a světla potřebuje po celý rok. Na začátku je ideální použít pokojový skleník, který zajistí ochranu před prudkým sluncem.Pokud mango rozříznete a všimnete si nahnědlé dužiny, znamená to, že se mango při převozu nebo skladování tzv. nachladilo. Z hlediska chuti to není problém, ale takový plod už dále nedozraje a měli byste jej brzy sníst.Chcete-li si vyrobit tekuté hnojivo z kopřivy dvoudomé, dejte čerstvé listí kopřivy, nařezané na malé kousky, do kbelíku s asi 10 litry vody. Ideální pro výrobu tohoto hnojiva je dešťová voda. Malé množství listí také můžete přidat přímo do půdy nebo je umístěte kolem rostlin při zalévání.
Hnojit začínáme se začátkem vegetace, když se rostliny probouzí ze zimního spánku, po kterém jsou většinou (paradoxně) vyčerpané a potřebují vzpruhu. Případně rostliny rovnou přesaďte a nějakou dobu poté začněte i s hnojením. Přesněji, po uplynutí doby, kdy se vyčerpá hnojivo obsažené v použitém substrátu.
Jak dlouho roste mango : Od kvetení po sklizeň to většinou trvá okolo 4–5 měsíců. Když se manga sklízí, většinou ještě nejsou zralá ke konzumaci. Jsou jen dostatečně vyzrálá na sklizeň. Tomuto bodu se říká „mature green“ – s barvou slupky to ale nemá moc společného.
Čím hnojit květiny : V první řadě můžete vybírat z hnojiv kapalných, gelových, tyčinkových a z tekutých výživ. Dále je potřeba zohlednit druh rostlin, pořídit totiž můžete hnojivo na zelené rostliny, na kvetoucí, speciální hnojivo na bonsaje, palmy, orchideje a mnoho dalších. Dále je možné volit hnojiva takzvaně chemická, nebo přírodní.
Jak vyrobit tekute hnojivo
Chcete-li si vyrobit tekuté hnojivo z kopřivy dvoudomé, dejte čerstvé listí kopřivy, nařezané na malé kousky, do kbelíku s asi 10 litry vody. Ideální pro výrobu tohoto hnojiva je dešťová voda. Malé množství listí také můžete přidat přímo do půdy nebo je umístěte kolem rostlin při zalévání.
Květák potřebuje neustálé přihnojování. Přidávejte kompostovaný hnůj či organické hnojivo bohaté na dusík. Hnojivo dávejte kolem rostliny bez přímého kontaktu s listy. Hnojte opět 2-4x za měsíc.Do květináčů se nejlépe hodí speciální materiál, kterým je KERAMZIT, SERAMIS nebo PERLIT. Nahradit je mohou ale také střepy hliněných nádob, jemný štěrk nebo kamínky. Písek není nejvhodnější variantou, protože je velmi jemný a příliš propouští vodu nebo vytéká ven odtokovými otvory.
Jak se dělá hnojivo z droždí : Připravte si pět kostek droždí a rozmíchejte je v jednom litru vlažné vody. Tekutinu nalijte do jeden a půl litrové lahve, zavíčkujte a řádně protřepejte. Následně víčko odšroubujte a přikryjte pouze gázou. Takto připravený základ nechte na teplém místě dva dny kvasit.