Antwort Jak se starat o měsíček lékařský? Weitere Antworten – Jak se sazi mesicek lekarsky

Jak se starat o měsíček lékařský?
Měsíček vyséváme od března rovnou na záhon, po špetkách do sponu 15 x 50 cm, semínka jemně zatlačíme do půdy. Klíčení trvá 10 až 14 dní. První květy se objevují zhruba za 10 – 12 týdnů, převážně od června do srpna. S výsevem můžeme v teplejších oblastech začít už na podzim, pak kvete o měsíc dřív.Měsíček je ozdobou každé zahrádky, pěstovat ho můžete ale klidně i v truhlíku. Nemusíte ho předpěstovávat. Semena, která jsou asi půl centimetru až centimetr velká a mají srpovitý tvar měsíce, se vysévají od konce března, samozřejmě pokud to teploty dovolí, až do léta, nejvhodnější je ale duben nebo začátek května.Kromě požadavku na sluníčko se mu však bude dařit prakticky všude s výjimkou těžkých a zamokřených půd. Ale vyžaduje okolo sebe dostatek prostoru, jelikož ochotně vysemení a rozrůstá se na ploše. Měsíček se rozmnožuje výhradně semeny velkými 0,5 až 1 cm, která mají tvar srpu.

Jak hluboko sazet měsíček : Sejte přímo na záhon po posledních mrazech 0,5 cm hluboko. Doporučujeme dva až tři postupné výsevy 2-3 týdny od sebe pro celou sezónu plnou měsíčku.

Jak se suší Měsíček lékařský

Květy sušíme na lískách nebo sítech v tenkých vrstvách do 4 cm ve tmě nebo alespoň v šeru, protože UV záření ničí léčivé účinky. Pokud použijeme umělé teplo, pak by teplota neměla překročit 50 °C. Měsíček do sebe rád natahuje vlhkost, a tak je vhodné ho během zimy lehce přesušit. Nedojde tak k zaplísnění.

Jak připravit čaj z měsíčku lékařského : Návod jak si připravit čaj z Měsíčku lékařského

vroucí vodou zalejte bylinu v poměru 1,5 g (cca 3 vrchovaté čajové lžičky) na 250 ml vody. Ponechte 8-10 minut louhovat. Poté přeceďte. Doporučujeme 1-2 x denně.

Sběr provádíme výhradně za suchého počasí. Ideálně kolem desáté až jedenácté hodiny. Nejvhodnějším obdobím je červenec a srpen, přestože měsíček kvete zpravidla od června do pozdního podzimu, často i do zámrazu.

Měsíčková mast je základním lékem na všechny těžce hojící se rány, vředy, otoky, opruzeniny, proleženiny, omrzliny a popáleniny. Zevně se užívá i čerstvá šťáva nebo tinktura při rakovině kůže, na pihy, stařecké skvrny, pohmožděná čerstvá droga na křečové žíly.

Co se dělá z měsíčku lékařského

Měsíček má mnoho odrůd a všechny jsou léčivé. Využívá se také hodně v kosmetice, obzvlášť do krémů, mýdel, pleťových mlék, šamponů, opalovacích krémů a olejů, protože dokáže zvláčnit, zjemnit, léčit a posilovat pokožku. Je mnoho možností jak měsíček využít. Květy můžete využít k dozdobení salátů či pomazánek.Jak pěstovat a k čemu je měsíček lékařský

Stačí mu slunné teplé stanoviště. Sbírejte plně rozkvetlé květy, nejlépe za pravého poledne, kdy mají největší sílu. Tmavší květy mají více účinných látek. Čerstvými okvětními lístky krásně ozdobíte saláty, pomazánky nebo rýži.Příprava čaje z měsíčku

Zalijte 1 čajovou lžičku měsíčku lékařského horkou vodou o teplotě 80-90°C, nechte louhovat 15 minut a pak sceďte. Dopřejte si 2-3 šálky denně.

Nechte se ukolébat meduňkou:

Ovšem tak jako u všech bylinných čajů se i u meduňkového doporučuje pít jej maximálně třikrát za den po dobu čtyř až šesti týdnů. Meduňkový čaj zklidňuje organismus, takže pokud máte před sebou činnost, při které se potřebujete soustředit, raději meduňku vynechte.

Jak sušit květy měsíčků : Květy sušíme na lískách nebo sítech v tenkých vrstvách do 4 cm ve tmě nebo alespoň v šeru, protože UV záření ničí léčivé účinky. Pokud použijeme umělé teplo, pak by teplota neměla překročit 50 °C. Měsíček do sebe rád natahuje vlhkost, a tak je vhodné ho během zimy lehce přesušit. Nedojde tak k zaplísnění.

Co se dá udělat z měsíčku lékařského : Měsíček se využívá:

  1. vnitřně ve formě čaje.
  2. vnitřně ve formě tablet a tinktur.
  3. zevně ve formě nálevu ke kloktání a výplachům úst,
  4. zevně k obkladům,
  5. přísada do koupele.
  6. zevně na pokožku ve formě oleje, mastí nebo krémů

Na co pomáhá meduňkový čaj

Pozitivní účinky pocítíte např. při nervových poruchách, problémech se spánkem, při duševní i fyzické vyčerpanosti a přispívá k duševnímu komfortu a relaxaci. Extrakt Vám podpoří trávení a chuť. Má protikřečové působení při bolestech břicha a nadýmání.

Čaj z měsíčku pomáhá zlepšovat trávení, příznivě působí na játra, žlučník, ledviny, zklidňuje, zlepšuje činnost srdce a mírně snižuje krevní tlak. Také zklidňuje centrální nervovou soustavu a zlepšuje činnost srdce.Čaj se pije 1 až 2 krát denně. Stanovená doporučená denní dávka se nesmí přesáhnout.

Kolik můžu vypít heřmánkového čaje : Bez obav můžete vypít až tři šálky heřmánkového čaje denně. Každodenní pití heřmánekového čaje je více než prospěšné. S heřmánkem si můžete připravit také léčivou relaxační koupel.