Antwort Jak se starat o vlněný koberec? Weitere Antworten – Jak prát Vlneny koberec

Jak se starat o vlněný koberec?
PRANÍ A ČIŠTĚNÍ

Vlna nemá ráda vodu a už vůbec ne teplou vodu. Vlněné produkty většinou stačí nechat vyvětrat nebo je můžete prát (ideálně) ručně do 30 stupňů. Případně můžete zvolit suché čištění, které najdete dnes snad již v každé čistírně.Vlákno v plameni nehoří, nebo chytá jen velmi těžko a vzniklý plamének jako by trochu uhýbal. V plameni se vlákno mění v hnědou kuličku (někdy chytá až po stavení v kuličku), mimo plamen hned uhasíná. Zápach hořícího vlákna je slabý a není nijak význačný.Jedlá soda a ocet si perfektně poradí s mastnými skvrnami a zašlou barvou koberce. Pastu vytvořenou z jedlé sody a octa v poměru 1:1 naneste na celý koberec a nechte působit nejlépe přes noc. Druhý den koberec vyluxujte nebo velmi pečlivě vyklepejte. Barvy budou opět dokonale zářivé.

Jak se starat o koberec : Jak se starat o koberce Pár základních rad

  1. pravidelně koberce vysávejte.
  2. s ohledem na typ koberce použijte nástavec s rotačním kartáčem nebo pouze sání
  3. kusové koberce nikdy nepokládejte na vlhkou či mokrou podlahu.
  4. koberce minimálně jednou za rok a půl nechte profesionálně vyčistit.

Jak čistit koberec z vlny

  1. Nejlepší je použít mastné jádrové mýdlo. Napěňte ho na houbičce a jemně koberec vydrhněte.
  2. Mýdlo setřete vlhkým hadříkem. Pozor, koberec nesmíte promočit a vlna nereaguje dobře ani na příliš horkou vodu.
  3. Vyčištěné místo osušte čistým hadříkem a nechte uschnout. Nikdy však na přímém slunci, koberec by mohl změnit barvu.

Jak správně prát vlnu : Vlněné oblečení perte vždy obrácené naruby. Nepoužívejte agresivní prací prostředky, „biologické“ přípravky s obsahem enzymů nebo prostředky s bělidly. Nejlépe uděláte, když si koupíte speciální prostředek na vlnu. Svetry složte do skříně na pevnou polici, abyste je ochránili před natahováním.

  • Nejlepší je použít mastné jádrové mýdlo. Napěňte ho na houbičce a jemně koberec vydrhněte.
  • Mýdlo setřete vlhkým hadříkem. Pozor, koberec nesmíte promočit a vlna nereaguje dobře ani na příliš horkou vodu.
  • Vyčištěné místo osušte čistým hadříkem a nechte uschnout. Nikdy však na přímém slunci, koberec by mohl změnit barvu.


Kvalitu a cenu koberce určuje množství vláken nášlapné vrstvy (na metr čtvereční) respektive jejich hmotnost. Přitom platí, že čím více vláken na metr čtvereční je, respektive čím vyšší hmotnost/m2 tyto vlákna mají, tím kvalitnější a tedy i dražší je koberec.

Jak vyčistit koberec jedlou sodou na sucho

Jedlá soda

Tip Line Jedlá soda (koupit v e-shopu) je přesně to, co v úklidu pomůže. V tomto případě vám hravě odstraní zápach. Nejprve pořádně vysajte koberec a následně na něj nasypte jedlou sodu. Jemným kartáčováním ji zapracujte do koberce a necháte působit nejlépe celou noc.

  1. Nejlepší je použít mastné jádrové mýdlo. Napěňte ho na houbičce a jemně koberec vydrhněte.
  2. Mýdlo setřete vlhkým hadříkem. Pozor, koberec nesmíte promočit a vlna nereaguje dobře ani na příliš horkou vodu.
  3. Vyčištěné místo osušte čistým hadříkem a nechte uschnout. Nikdy však na přímém slunci, koberec by mohl změnit barvu.

Jak často byste měli koberec vysávat Ideální je se do toho pustit dvakrát až třikrát týdně. Jakmile totiž nečistoty do koberce zašlapete, samotným vysáváním se jich už nezbavíte. Kromě frekvence vysávání hraje důležitou roli i směr, jakým vysáváte.

Na koberce zašlé běžným provozem a stářím se perfektně hodí suché čištění. V drogerii seženete speciální prášek na čištění koberců na sucho, se skvělými absorpčními vlastnostmi. Prášek rovnoměrně vysypete na koberec, necháte působit podle návodu a následně ho vysajete.

Co použít na čištění koberců : Na kvalitní povrchové čištění koberce lze využít výkonný vysavač (sáčkový či bezsáčkový vysavač, vysavač s vodním filtrem), nebo tyčový vysavač osazený hubicí s rotujícím kartáčem, s kterým dokonale odstraníte vlasy i zvířecí chlupy. O hloubkové čištění koberce se postará tepovač (extraktor).

Jak casto prát vlnu : Díky unikátním vlastnostem vlny stačí prát svetr velmi sporadicky – tmavý svetr vyperte cca po 100 dnech nošení. Světlejší svetry je pak potřeba prát trochu častěji.

Jak prát Vlneny fusak

Na čištění od drobných skvrn doporučujeme čistit fusak lokálně s použitím tekutého prostředku Lanolin a vody do 30° C. Při větším znečištění doporučujeme zanést fusak do čistírny a nechat jej vyčistit suchým praním. Určitě fusak sami neperte v pračce, mohli byste znehodnotit funkční vlastnosti ovčí vlny.

Hustá a mastná srst zaručuje výbornou ochranu proti zašpinění. Vylité víno či kávu jen setřete, a nemusíte se ani bát sáhnout po vysavači klidně den poté, kdy si koberec pořídíte. Navíc koberec z takové vlny je antistatický, nepřitahuje prach a je dokonce nehořlavý.Při dobré péči by Vám měl kvalitní koberec vydržet klidně 15-20 let. Pravidelná údržba koberce se projeví jeho barevnou stálostí a celkovou dobrou kondicí, kterou oceníte nejen z hlediska vzhledu, ale i kvality ovzduší v místnosti.

Jak vyrobit domácí čistič na koberce : Plošné čištění koberce – smíchejte 1 díl sody, 1 díl octa a neřeďte vodou tak, aby vznikla jemná pasta. Tu naneste za pomoci kartáče na koberec, nechte přes noc působit a poté vysajte. Čištění skvrny na koberci – nasypte jedlou sodu přímo na skvrnu, pokropte místo horkou vodou a nechte několik hodin působit.