Antwort Jak se stravovat při Divertikulitidě? Weitere Antworten – Co Nejist při divertikulóze
Léčba onemocnění divertikulitida
Obtíže obvykle odezní během několika dní. Následuje šetřící bezezbytková dieta (kaše), při které nelze jíst syrové ovoce a zeleninu, celozrnné výrobky, ovoce s jadérky, kukuřici, ostré koření, nesmí se pít alkohol a kofeinové nápoje.Po ústupu zánětu je potřeba jíst vlákninu proto, aby nevznikaly další divertikly. Protože ve střevě ale už řada divertiklů je a navíc po zhojení předchozích zánětů bývá střevo fibrosně změněné, ztluštělé, někdy může mít i místa se zúženým průsvitem, tak není možné jíst vlákninu tak jako člověk se zcela zdravým střevem.Chirurgickou léčbu vyžadují jen obří divertikly, u nichž je vysoké riziko zánětu a proděravění. Operace spočívá v odstranění úseku tlustého střeva s výchlipkou. U divertikulitidy (zánět výchlipek), v případě mírných projevů zánětu, může léčba probíhat i ambulantní formou. Doporučena je bezezbytková dieta a antibiotika.
Jak dlouho se léčí divertikulitida : Divertikly často zůstávají bez povšimnutí, dokud se neobjeví první příznaky. Časem však mohou vést k chronickým zažívacím potížím a bolestem a mohou se i zanítit (divertikulitida). V takovém případě lze zánět obvykle zpočátku dobře léčit a během několika týdnů ustoupí.
Jak zklidnit divertikly
na úlevu od bolesti při divertikulóze je vhodné užívat paracetamol (Paralen, Panadol aj. Na trhu jsou k dispozici také rapid formy s rychlejším nástupem účinku. Pro analgetický efekt je důležité správné dávkování v závislosti na váze).
Jak lecit divertikly : Léčba. Pokud jsou divertikly asymptomatické a jsou náhodným nálezem, léčba není potřeba. Pacientům doporučíme úpravu stravy, například jíst více vlákniny. Při divertikulitidě se volí antibiotická terapie (ciprofloxacin v kombinaci s metronidazolem).
Léčba divertikulózy
Potraviny bohaté na vlákninu jsou zejména ovoce, zelenina a celozrnné produkty. Pro zdravou funkci střev je důležitá také dostatečná hydratace a dostatek pohybu. Na bolesti a křeče může lékař předepsat spasmolytika. Pokud je přítomen zánět nebo infekce, řešením mohou být antibiotika.
Mezi časté komplikace divertikulární nemoci patří divertikulitida a okultní krvácení z divertiklu. Divertikulitida je zánět vznikající v důsledku retence stolice v samotném divertiklu. Inspisovaný (inspisace – zahuštění) obsah divertiklu působí dekubitální nekrózu sliznice.
Jak vzniká divertikulitida
Divertikulitida je zánět vznikající v důsledku retence stolice v samotném divertiklu. Inspisovaný (inspisace – zahuštění) obsah divertiklu působí dekubitální nekrózu sliznice. Typicky se projeví bolestivostí v levém dolním kvadrantu.Vaše střeva vám poděkují pravidelným přísunem luštěnin a ovoce, které obsahuje mnoho vlákniny a které je bohaté na růst zdravých bifidobakterií. Velký význam má také přísun celozrnných potravin, ořechů a zvýšené množství rostlinné potravy ve vaší stravě.Příznaky divertikulózy
Bolest v podbřišku: Obvykle v dolní levé části břicha. Bolest může být mírná až těžká a obvykle se zhoršuje po jídle. Nevolnost: Změny ve struktuře v tlustém střevě mohou vést k nevolnosti a zvracení. Krvácení: Divertikly mohou krvácet a způsobit červenou nebo tmavou krev ve stolici.
Potraviny pro zdravá střeva, které bychom měli jíst pravidelně
- Kvašená zelenina.
- Miso pasta.
- Rostlinný kefír.
- Tibi krystaly.
- Rostlinné jogurty.
- Rostlinný sýr.
- Kombucha.
- Rejuvelac.
Jak dlouho trvá obnova střevní mikroflóry : Pacienti mohou probiotika užívat během léčby antibiotiky a také po jejím skončení. Uskutečněné studie dokazují, že obnova zdravé střevní mikroflóry po doužívání antibiotik trvá až tři týdny.
Které potraviny dráždí střeva : tuky (sádlo, škvarky, šlehačka, máslové krémy, tučné sýry a jogurty) nadýmavé a kynuté potraviny (droždí, kynuté těsto, luštěniny, zelí, kapusta, květák, houby apod.) potraviny s kůrkou, slupkou, zrníčky a vlákninou (celozrnné pečivo, čerstvé ovoce a zelenina)
Co jíst na pročištění střev
Zařaďte do jídelníčku kvašené potraviny, například kysané zelí, kvašené zelí kimči, kefír, acidofilní mléko nebo kombuchu. Snižte příjem kofeinu, alkoholu, bílého cukru, průmyslově zpracovaných potravin (fast food, sladkosti), konzervačních látek, umělých sladidel, barviv a dalších aditiv.
„Zařaďte do jídelníčku kimchi, kysané zelí, kysané mléčné nápoje – kefírové mléko, acidofilní mléko, jogurty, kombuchu, tempeh, jablečný ocet a kvašený hroznový mošt. Vyhněte se i zbytečnému nadužívání antibiotik,“ doporučuje poradkyně. Probiotika na střeva můžete přijímat i ve formě doplňků.Dopřávejte si pravidelně vodní, mléčný nebo kokosový kefír, kvalitní jogurt (bílý, plnotučný), kombuchu, kvašenou nepasterizovanou zeleninu (bez siřičitanů), jako jsou kvašené okurky, kysané zelí kimchi a mnohé další. Fermentované potraviny a dostatek vlákniny naše střeva milují a potřebují.
Co škodí střevům : Snižte příjem kofeinu, alkoholu, bílého cukru, průmyslově zpracovaných potravin (fast food, sladkosti), konzervačních látek, umělých sladidel, barviv a dalších aditiv. Střevům, stejně jako všem ostatním orgánům našeho těla, škodí také stres!