Antwort Jak se čte Göteborg? Weitere Antworten – Jak se vyslovuje Göteborg

Jak se čte Göteborg?
[jœteˈbɔrj], počeštěně obvykle /jéteborg/; anglicky Gothenburg) je druhé největší švédské město, leží v provincii Västergötland na západním pobřeží Švédska u zálivu Kattegat. Má 574 000 obyvatel, v celé metropolitní oblasti žije 1 025 000 lidí.Samohlásky

Písmeno Výslovnost Poznámka
Přízvučná dlouhá
Æ, æ æː obvykle před /r/, velmi otevřené (blíží se českému /a, á/)
Ø, ø øː jako německé /ö/ před /r/ otevřenější [œ]
Å, å ɔː

K zápisu norštiny se používá latinka, doplněná o 3 dodatečná písmena. Písmeno Å (vyslovuje se jako české ó) bylo do norské abecedy zavedeno teprve roku 1917 a nahradilo do té doby používané aa.

Jak se vyslovuje Ô : Samohlásky

písmeno název IPA
Ó ó dlouhé ó /oː/
Ô ô o se stříškou /u̯o/
U u ú /u/
Ú ú dlouhé ú /uː/

Jak těžká je norština

Hodně lidí si myslí, že norština je těžká.

Norština patří mezi germánské jazyky stejně jako angličtina a němčina. Pokud tedy jeden z těchto jazyků ovládáte, bude pro vás norština úplná hračka.

Jak se mluví v Norsku : V Norském království je oficiálním jazykem norština. Jde o severogermánský jazyk a Norové snadno porozumí dánštině nebo švédštině. Samotná norština se dělí na dvě různé skupiny, z nichž každá má tolik dialektů, že sami Norové jsou někdy v rozpacích, mají-li se mezi sebou domluvit.

Švédština má celkem 17 samohláskových fonémů – 9 dlouhých a 8 krátkých, výslovnost krátkého /e/ a /ä/ splývá. Redukovaná výslovnost nepřízvučného /e/ jako [ə] je běžná v hovorovém stylu. Ve standardní švédštině se nevyskytují dvojhlásky, výjimečně pouze v přejatých slovech (Europa, paus).

Vyslovujeme æ

Samohlásku æ vyslovujeme tak, že otevřeme ústa, jako kdybychom chtěli vyslovit české a, jazyk bude položený dole vepředu (může být až téměř u spodních zubů), rty mírně roztáhneme (jako kdybychom se chtěli usmát) a vyslovíme samohlásku e. Tedy jednoduše otevřít ústa na a, ale vyslovit spíše e.

Co znamená Ô

Ô (ô) je písmeno rozšířené latinské abecedy. Jedná se o znak O, doplněný circumflexem (stříškou, vokáněm). V současnosti se používá ve slovenštině, portugalštině, kašubštině, slezštině, francouzštině, norštině (nynorsk) a vietnamštině. Dříve se používal též v abecedě grónštiny.Mezi nejtěžší jazyky naopak patří podle výzkumů čínština, arabština, japonština nebo třeba finština, která má v porovnání s češtinou dokonce 14 pádů. Pro Čechy je snadné naučit se ruštinu, polštinu nebo třeba chorvatštinu. A nebojte, ani angličtina pro nás Čechy není těžká.Z žebříčku vynecháváme Slovenštinu, která je jednoznačně pro Čechy nejjednodušší na naučení.

Základní výrazy

Česky Norsky
Prosím Vás Vær så snill [Værso snil / Væšo snil]
Promiňte Unnskyld / beklager [Ünšyl / bekláger]
S dovolením Unnskyld (meg) [Ünšyl (mæj)]
Jak se máte Hvordan har du det [Vúr(d)an har dü dé]

Kde vsude se mluvi česky : Český jazyk je úředním jazykem pouze České republiky. Tato zásada ale nemá oporu v právním řádu ČR (neexistuje zde úprava úředního jazyka). Češtinu je možno používat v úředním styku i ve Slovenské republice, jako jazyk srozumitelný se státním jazykem (slovenštinou).

Jak se ve Švédsku řekne ano : Základní výrazy

Česky Švédsky
Na zdraví! Skål!
Ano / Ne Ja / Nej
Děkuji / Není zač Tack / Ingen orsak
Prosím Vás Var snäll och / Vänligen

Jak se vyslovuje ë

Ë se dvěma tečkami je nejjednodušším případem. Tečky vyjadřují, že dané „e“ se vyslovuje jako /ε/ (jako české „e“), bez ohledu na to, co ho obklopuje, a používá se, pokud by jinak dané „e“ vypadalo, jako by bylo součástí větší skupiny písmen.

Novinářka vyslovuje název podle vědce Nikoly Tesly, takže jej prostě čte tak, jak ho čteme my – {Tesla}, tedy jak se i píše. Musk se ale pozastavil nad písmenem S, podle něj je správné používat spíše anglickou výslovnost, tedy {Tezla}.Ø (ø) je dodatečné písmeno (grafém) latinské abecedy, které se používá pro zápis samohlásky v některých jazycích (norština, dánština, faerština). V některých jiných jazycích (němčina, švédština, islandština, finština, maďarština aj.) se pro stejnou hlásku používá písmeno ö.

Jaký je nejtěžší jazyk v Evropě : Z Evropských jazyků (vyjma slovanských) je asi nejtěžší francouzština a němčina. Mezi ty lehčí patří španělština a italština.