Antwort Jak se tvoří příčestí minulé? Weitere Antworten – Jak se tvori Pricesti minule

Jak se tvoří příčestí minulé?
Příčestí minulé rozlišuje tvary podle rodu podmětu (dělal, dělala, dělalo; dělali, dělaly, dělala). Tvoří se přidání „elové“ koncovky k minulému kmeni. Přítomný čas (prézens) se v češtině používá pouze u nedokonavých sloves.Příčestí minulé označuje již ukončený děj, v přívlastku se skloňuje jako přídavné jméno. Tvoří se předponou ge- slovesným kmenem – koncovkou –t (u slabých sloves) nebo koncovkou –en a změnou kmenové samohlásky (u silných sloves): ge + kauf + t = gekauft (koupený), ge + schrieb + en = geschrieben (napsaný).Příčestí trpné

Tvoří se od minulého slovesného kmene rodovými koncovkami -n, -na, -no v jednotném čísle a -ni, -ny, -na v množném čísle, nebo -t, -ta, -to v jednotném čísle a -ti, -ty, -ta v množném čísle. Zakončení se rovněž řídí rodem a číslem podmětu.

Jak tvoříme Přechodníky : Tvoří se od podoby kmene minulého, tj. od části slovesa ve tvaru příčestí činného po odtržení přípony ‑l (‑la, ‑lo, ‑li, ‑ly, ‑la), např. přines‑l, sebra‑l.

Jak poznat příčestí minulé

Příčestí minulé (činné)

  1. Tvoří součást tvaru slovesa v minulém čase.
  2. Končí na -l, -la, -lo, -li, -ly, -la: plaval, plavala, plavalo, plavali, plavaly, plavala.

Kdy se pouziva příčestí minulé : Příčestí minulé se často používá pro tvoření složených časů, jako je předpřítomný čas (present perfect), předminulý čas (past perfect) a předbudoucí čas (future perfect). Kromě toho se využívá při tvorbě trpného rodu (passive voice) a jako přídavné jméno.

Příčestí minulé (činné)

Tvoří součást tvaru slovesa v minulém čase. Končí na -l, -la, -lo, -li, -ly, -la: plaval, plavala, plavalo, plavali, plavaly, plavala.

Příčestí je neurčitý slovesný tvar, který se stává součástí složených slovesných tvarů, fungují jako slovesná přídavná jména, přechodníky apod. V češtině je příčestí činné /-l-ovéú a trpné (-n-ové). Příčestí existují i v jiných jazycích.

Jak dělíme přechodník

Dělíme je na přechodník přítomný a minulý. – vyjadřuje děj současný s dějem přísudkového slovesa Tvoří se: – sloveso uveď do 3. osoby, množného čísla, způsobu oznamovacího, času přítomného Takto vytvořená slovesa budou končit dvěma možnými způsoby.Přechodník minulý vyjadřuje předčasnost děje před druhým. Např.: Sebravše všechny své síly, vydali se na cestu ( nejprve museli sebrali síly, poté vyšli). Tvoříme je zpravidla od minulého tvaru dokonavých sloves (např. tvar seskočil), a poté přidáváme příslušné zakončené podle toho, o jakou osobu a čas se jedná.