Antwort Jak se vyhnout civilizačním nemocem? Weitere Antworten – Které nemocí patří k tzv civilizačním nemocem

Jak se vyhnout civilizačním nemocem?
I přes prodlužující se délku života čelí v posledních desetiletích celý svět, a obzvláště pak průmyslové země, epidemickému nárůstu civilizačních chorob, jako jsou například obezita, kardiovaskulární nemoci, cukrovka a metabolický syndrom, tuková nemoc jater či nádorová onemocnění.Pohyb je jednou z nejúčinnějších zbraní proti civilizačním chorobám. Lékaři nám proto doporučují minimálně dvě a půl hodiny intenzivní fyzické námahy týdně. Pecivál čelí ve srovnání s velmi střídmým vyznavačem sportu o pětinu vyššímu riziku předčasného úmrtí.Civilizační choroby/onemocnění je zjednodušeně skupina nemocí, které přímo souvisejí s moderním způsobem života v dnešní společnosti, obzvláště ve znečištěném prostředí průmyslových oblastí, a se špatnou životosprávou a nezdravým životním stylem.

Které choroby souhrnně nazýváme jako civilizační : Jedná se o neinfekční nemoci, které jsou nejčastěji způsobeny nedostatkem pohybové aktivity, nezdravým stravováním, konzumací alkoholu, užíváním návykových látek a kouřením, což může vést k srdečně-cévním onemocněním, cévní mozkové příhodě, obezitě, diabetu mellitu 2. typu a různým nádorovým onemocněním.

Co patří mezi civilizační choroby

Civilizační onemocnění

  • Nemoci z nesprávné výživy – anorexie, bulimie, žaludeční vředy, obezita.
  • Srdečně-cévní onemocnění – hypertenze, ateroskleróza.
  • Diabetes mellitus.
  • Nemoci pohybového aparátu – bolesti páteře.
  • Alergie, atopické ekzémy.
  • Onkologická onemocnění
  • Autoimunitní onemocnění – revmatoidní artitida.

Co patří do civilizačních chorob : Nejčastější civilizační onemocnění

  • Nemoci z nesprávné výživy – anorexie, bulimie, žaludeční vředy, obezita.
  • Srdečně-cévní onemocnění – hypertenze, ateroskleróza.
  • Diabetes mellitus.
  • Nemoci pohybového aparátu – bolesti páteře.
  • Alergie, atopické ekzémy.
  • Onkologická onemocnění
  • Autoimunitní onemocnění – revmatoidní artitida.

Mezi nejčastěji se vyskytující chronická onemocnění patří například cukrovka, nádorová onemocnění, astma, chronické srdeční selhání, chronická obstrukční plicní nemoc, chronické onemocnění ledvin a mnohá neurodegenerativní onemocnění. Viz také chronický.

Mohou být způsobena např.: vysokým příjem kaloricky bohatých jídel, absencí pohybu, vlivy životního prostředí, nadužíváním tabákových výrobků, alkoholu, genetickými faktory, vlivy životního prostředí (nárůst škodlivin v prostředí), špatné psychosociální vztahy, vliv stresu, vliv nových technologií atd.

Co jsou choroby

Nemoc neboli choroba či onemocnění je patologický stav těla nebo mysli, který je projevem změny funkcí buněk a v důsledku i morfologickým poškozením těchto buněk, tkání a orgánů.Nemoci jako nachlazení, rýma, kašel, střevní chřipka, zánět uší anebo plané neštovice znamenají období zvýšené aktivity imunitního systému s cílem zvládnutí infekce. Délka a závažnost onemocnění se odvíjejí zejména od zdravotního stavu organismu.Mezi typické příznaky CHOPN patří:

  1. chronický kašel (zejména ráno, trvalý nebo intermitentní, s tvorbou/bez tvorby sputa-hlenu),
  2. chronická tvorba sputa,
  3. dušnost (obvykle se časem zhoršující, perzistentní, zejména při zátěži),
  4. zvuky při vydechování (pískání nebo hučení),
  5. pocit tísně na hrudi.


Ebola. Ebola je jednou z nejnebezpečnějších chorob na světě. Je vysoce nakažlivá a může na ni zemřít až 90 % nakažených.

Jak poznat infekční onemocnění : Bolest hlavy, škrábání v krku, tekoucí nos a kašel jsou obvyklými příznaky nemoci, která nás přinutí zůstat pár dní v klidu. Nejčastější virovou infekcí, která se projevuje vodnatým výtokem z nosu, kýcháním a obtížným dýcháním je rýma (rhinitida).

Které infekční nemoci se hlásí : Mezi nemoci podléhající povinnému hlášení se řadí například chřipka, tuberkulóza, některé sexuálně přenosné infekce (včetně syfilis a HIV), cholera, břišní tyfus, salmonelóza, shigelóza, tularemie, bartonelóza, listerióza, tetanus, záškrt, černý kašel, spála, invazivní meningokoková onemocnění, erysipel, syndrom …

Jak dlouho se dá žít s CHOPN

Pacienti s chronickou obstrukční plicní nemocí, která způsobuje rozedmu plic a vzniká především v důsledku kouření, dnes žijí v průměru až o dva roky déle než před pěti lety. Vyplývá to z údajů zdravotních pojišťoven. K příznivějším výsledků pomohla především lepší léčba, která se přizpůsobuje každému pacientovi.

Pro CHOPN jsou charakteristické obtíže jako úporný kašel, vykašlávání hlenů a dušnost. Obtíže nastupují pomalu, zpočátku je dušnost často patrná pouze při námaze. Na CHOPN mohou poukazovat také některé charakteristické zvuky při dýchání (např. pískání nebo hučení), dále časté nachlazení nebo chřipkové infekce.V minulém roce zemřelo 112 920 obyvatel Česka. Více než polovina z nich zemřela v důsledku onemocnění srdce (32 %) nebo zhoubného nádoru (25 %). Trojici nejčastějších příčin úmrtí uzavírají cévní nemoci mozku s podílem 7 % na všech úmrtích.

Na co se nejvíce umírá : Až o 20 procent Čechů umírá na nemoci srdce více než ve Francii. Přitom jim mohou předcházet včasnou léčbou a prevencí. Zatímco se snižují počty úmrtí na akutní infarkt myokardu, zvyšují se na srdeční selhání, arytmii, onemocnění chlopní a ischemickou chorobu srdeční. Právě ta je v Česku nejčastější příčinou úmrtí.