Antwort Jak se vyrábí PN přechod? Weitere Antworten – Jak vzniká přechod PN
PN přechod je vytvořen difuzí materiálu typu P do materiálu typu N. Materiál typu P potom pronikne rovnoměrně do materiálu typu N. PN přechod může být připojen v závěrném, nebo propustném směru, proto propouští proud jedním směrem, jako výše zmíněné hradlo.POLOVODIČE. Polovodiče typu N jsou polovodiče s elektronovou vodivostí (s negativní vodivostí N). Vznikne vpravením vícevalenčního atomu do krystalové mříže polovodiče. Například nahradíme-li některý atom čtyřmocného křemíku pětimocným atomem fosforu (substituční atom).Princip: Polovodičová dioda je součástka s jedním PN přechodem, tedy s částí typu P a s částí typu N. Protože v blízkosti přechodu je velký gradient (spád, změna) koncentrace děr i elektronů, pronikají elektrony do části P a díry do části N a vzájemně rekombinují.
Jak díky příměsi vznikne v křemíku Děrová vodivost : Každý z atomů příměsi takto vytvoří jednu díru ⇒ po krystalu se pohybuje velké množství volných děr ⇒ krystal získal příměsovou pozitivní (děrovou) vodivost ⇒ polovodič typu P. Atomy příměsi odebírají okolním atomům elektrony, říká se jim akceptory.
Kdy může nastat přechod
Přechod neboli menopauza je přirozenou součástí života ženy a je to stav, kdy žena přestane mít menstruaci. Obvykle se objevuje ve věku 45 až 55 let kvůli klesající hladině estrogenu, což může vést k různým fyziologickým a emočním proměnám.
Kdy nastane přechod : Přechod je období, které nastává u každé ženy v jiných letech. Nicméně nejčastěji je to mezi 45. a 55. rokem života.
Připojíme-li přechod PN tak, že oblast P připojíme ke kladnému pólu zdroje, vzniká v polovodiči působením zdroje elektrické pole, které je orientováno opačně než pole hradlové vrstvy (viz obr. 84). Dochází k potlačení („ztenčení“) této vrstvy a obvodem prochází elektrický proud.
Základní surovinou pro polovodičovou výrobu je křemík. Destičky z monokrystalického křemíku tvoří základ výroby všech polovodičových součástek; jsou určeny pro vlastní potřebu, ale zároveň jsou i žádaným obchodním artiklem.
Jak se vyrábí dioda
Hrotová dioda se vyrábí tak, že k polovodičové destičce (většinou typu N) se přitlačí hrotem wolframový drátek, kterým se nechá krátkodobě projít elektrický proud. Tím dojde k přivaření drátku a vzniká stabilní přechod PN. Plocha přechodu je malá, proto může diodou procházet malý proud.1. 0 přechodů PN – termistor, fotorezistor, …PN přechod je oblast na rozhraní polovodiče typu N a P.
Výsledkem je, že propouští elektrický proud pouze jedním směrem, jde o tzv. diodový jev. Vlastnosti PN přechodu jsou dále ovlivněny zvnějšku, např. dopadajícím zářením (světlem), nebo teplem.
Při nízké teplotě a ve tmě jsou valenční elektrony silně poutány k jádru a křemík proud nevede. Při zvýšení teploty nebo osvětlení se mohou některé valenční elektrony z krystalové mřížky uvolnit. Na místě uvolněného elektronu chybí záporný náboj a toto prázdné místo se nazývá "díra".
Jak poznám že jsem v přechodu : Jaké příznaky se mohou vyskytnout
- nepravidelnosti menstruačního cyklu,
- změny na sliznicích (suchá pochva, suché sliznice),
- poruchy spánku,
- výkyvy nálad a poruchy koncentrace,
- podrážděnost, depresivní nálada, sklíčenost, úzkostné pocity,
- potíže s klouby,
- tachykardie, palpitace, výkyvy krevního tlaku,
- změna hmotnosti,
Jak začíná přechod : Prvotním příznakem nastupující menopauzy (resp. klimakteria) jsou změny v menstruačním cyklu – nepravidelnost, déle nebo naopak kratší dobu trvající menstruace či silnější nebo naopak slabší menstruační krvácení. Tato fáze se označuje jako premenopauza a začíná několik let před posledním vynecháním menstruace.
V kolika letech končí menopauza
Otázku, jak dlouho klimakterium potrvá, je možné zodpovědět pouze přibližně. Klimakterium začíná kolem 48. roku života a menopauza nastává nejčastěji v 51 letech. Průměrně tedy celý proces trvá přibližně čtyři roky.
V období přechodu (klimakteria) se v těle ženy mění hormonální rovnováha. Dříve pravidelná menstruace se začíná opožďovat, až jednoho dne ustane zcela (menopauza). Během klimakteria se mohou objevit různé potíže, jako například návaly horka, poruchy spánku nebo výkyvy nálad.Mezi polovodiče patří prvky křemík, germanium, selen, sloučeniny arsenid galia GaAs, sulfid olovnatý PbS aj. Většina polovodičů jsou krystalické látky, existují však také polovodiče amorfní (některá skla). Polovodiče se využívají u elektronických součástek.
Jak vzniká polovodič typu P : Polovodič s děrovou vodivostí se označuje jako typ P. Zabuduje-li se do krystalové mřížky křemíku atom trojmocného prvku jako je například Indium, chybí mu jeden valenční elektron pro plné obsazení kovalentní vazby se čtyřmi atomy křemíku. Vznikne díra bez vzniku volného elektronu.