Antwort Jak se vyvíjí osobnost? Weitere Antworten – Kdy se vytvari osobnost
Osobnost dítěte se utváří velmi brzo, ještě v předškolním věku. Až do dospělosti se potom nemění, ukázal to rozsáhlý výzkum. Podle závěrů německých vědců zůstanou děti, které se projevovaly jako "stydlíni", plaché a zdrženlivé i v dospělosti.Tvoří ji individuální spojení biologických, psychologických a sociálních aspektů každého jedince. Utváří se ve vztazích k sobě, ke druhým, vůči prostředí a společnosti a projevuje se vždy jako celek.Hlavními biologickými činitely vývoje osobnosti jsou nervová soustava, endokrinní systém a tělesná konstituce. Nervová soustava je významný činitel vývoje osobnosti z toho důvodu, že se funkčně prolíná s dědičnými a získanými dispozicemi člověka.
Jak se formuje osobnost : činitelé, kteří osobnost utváří, dělíme do 3 skupin: dědičnost a růst – vnitřní podmínky. prostředí – vnější vliv. výchova – vnější vliv.
Co charakterizuje osobnost
Eysenck (1960) z tohoto úhlu pohledu vystihuje osobnost jako víceméně stabilní a trvalou organizací charakteru, temperamentu, intelektu a těla osoby, určující jedinečné přizpůsobení okolí. Biosociální pohled vymezuje osobnost jako něco existujícího ve vědomí pozorovatele.
Jaké jsou typy osobnosti : Podle teorie osobnosti (temperamentu) lze vysledovat tyto 4 základní typy:
- sangvinik,
- flegmatik,
- melancholik,
- cholerik.
Psychologie osobnosti se v širokém smyslu zabývá duševním životem člověka, jeho procesy a stavy, vlastnostmi a jejich systémy.
Charakter se utváří v dlouhodobém procesu učení. Přední role při vývoji charakteru hrají procesy sociálního učení, a to identifikace se vzorem či imitace dalších osob relevantních při vývoji jedince, dále také kognitivního učení, instrumentálního učení nebo také klasického podmiňování.
Co ovlivňuje zrání člověka
Za hlavní činitele psychického vývoje jedince jsou považovány dědičnost a vliv vnitřního (prenatální období) a vnějšího prostředí (jeho kvalita, intenzita a doba působení).Lidé s poruchou osobnosti se vzorci svého chování často výrazně odlišují od chování lidí ve svém okolí, např. jde-li o vyjadřování pocitů, mezilidskou komunikaci nebo budování vztahů. Své chování většinou jen stěží dokážou změnit, což může mít negativní dopad na jejich mezilidské vztahy.Pojmem osobnost označujeme vždy konkrétního člověka se všemi jeho duševními a jinými vlastnostmi. Nejvlastnějším znakem osobnosti je její jedinečnost, výlučnost, odlišnost od všech jiných osobností (stejně jako neexistují dva jedinci s totožnými papilárními liniemi na prstech, je tomu tak i s osobností).
MBTI typologie (Myers-Briggs Type Indicator) vycházející z práce C. G. Junga. Soubor těchto testovacích otázek zkoumá, jak různí lidé vnímají svět a činí svá rozhodnutí. Dělí populaci na 16 osobnostních typů. O typu osobnosti dnes vypovídají i další testy, které jedinci pomohou pochopit některé příčiny jeho jednání.
Co to je psychický stav : Jako psychické stavy označujeme takové psychické jevy, které odrážejí okamžité nastavení psychiky ve vztahu k situaci. Nejde pouze o citové vyladění – týkají se všech psychických obsahů a procesů, které přímo vytvářejí nebo ovlivňují.
Jaké mohou být povahy : Povahové typy
- Sangvinik – veselý, otevřený a bezstarostný.
- Cholerik – nesnáší, když nemá pravdu, potřebuje vyhrávat.Je tvrdohlavý a cílevědomý.
- Flegmatik – klidný až lhostejný, mírumilovný, vyrovnaný a poměrně spolehlivý.
- Melancholik – uzavřený, tichý, přecitlivělý a vážný.
Co to jsou rysy osobnosti
Osobnostní rysy (personality traits) nebo také dispozice (dispositions) jsou nejčastěji chápány jako vrozené nebo získané připravenosti chovat se, jednat nebo prožívat situace určitým způsobem. Usuzujeme na ně při vysvětlování určitého typu chování, jednání či prožitku osobnosti.
Determinace lidské psychiky. Determinace pohází z lat. de-terminare, což v překladu znamená určení, určování, vymezovat, vymezení, vymezování, postup od obecného pojmu k pojmům méně obecným. Psychologický determinismus znamená, že v našem prožívání a chování se nic neděje bez příčiny.Pokud je k sobě upřímný, dokáže si mladý člověk odpovědět, zda se on sám cítí dospělým naplněním těchto tří základních bodů: Schopnost přijmout za sebe zodpovědnost. Nezávisle se rozhodovat. Získat finanční nezávislost.
Jak se pozná rozdvojená osobnost : Schizofrenie je duševní onemocnění řadící se mezi psychotické poruchy. Často bývá mylně označována jako rozdvojená osobnost, čímž se mělo původně zdůraznit rozštěpení mezi myšlením, emocemi a chováním. Nemoc se projevuje poruchami myšlení (bludy), poruchami vnímání (halucinacemi) a poruchami jednání.