Antwort Jak se zapojuje zenerova dioda? Weitere Antworten – Jak funguje stabilizátor se Zenerovou diodou
91, se používá v elektrických obvodech ke stabilizaci napětí. Princip činnosti Zenerovy diody je založen na Zenerově průrazu přechodu PN, který nastává při zapojení diody do obvodu v závěrném směru. Zenerova dioda tedy vede elektrický proud při zapojení, při kterém se „normální“ dioda (usměrňující dioda) ničí.Fungování Zenerovy diody
Zenerova dioda vede proud bez poruchy směrem dovnitř, když hodnota napětí překročí prahovou hodnotu. Kromě toho zůstává úbytek napětí na diodě konstantní v širokém rozsahu napětí, a právě díky tomu jsou Zenerovy diody vhodné pro použití při regulaci napětí.Maximální zpětné napětí je 1 000 V a maximální dopředný proud je 1 A. Usměrňovací dioda 1N4007 – 10 ks. Specifikace usměrňovací diody Maximální napětí: 1000V Maximální proud: 1 A.
Jaký je úbytek napětí na diodě : U normálních polovodičových diod, tedy těch, co nesvítí, je tento úbytek zhruba 0,7 voltu (opět se mění podle proudu, který diodou teče). Toto napětí se může lišit podle technologie, u starších a dnes už méně běžných germaniových diod to bývá okolo 0,2 voltu, u takzvaných Schottkyho diod to bývá mezi 0,15 – 0,4 voltu.
Jak zapojit stabilizátor
Základní zapojení regulátoru napětí 78xx
Je nanejvýše doporučitelné, aby byly připájeny s co nejkratšími vývody a co možná nejblíže vývodům stabilizátoru, zemnicí konec nejlépe do jednoho bodu. Vstupní filtrované napětí (v tomto případě kladné) musí být alespoň o 3 volty vyšší, než je požadované výstupní napětí.
Jak měřit zenerovu diodu : Při měření postupujeme tak, že potenciometr R1 nastavíme na nejmenší napětí (běžec je na uzemněné straně) a připneme měřenou Zenerovu diodu a napájecí zdroj. Pak pomalu zvyšujeme napájecí napětí potenciometrem R1 a sledujeme proud protékající diodou.
Každá dioda má dva výstupy – anodu a katodu. Přivedeme-li na katodu napětí o kladné polaritě a na anodu napětí záporné, dioda se rozsvítí. Jak nám naznačuje i schematická značka (šipka směřující od + k – = výsledek – dvě šipečky – světlo), je třeba ledku zapojit určeným způsobem.
Dioda se používá převážně v stabilizovaných napěťových zdrojích, jako koncová, výstupní část. Slouží k tomu, aby při velké změně velikosti odebíraného proudu napětí nekolísalo vůbec, nebo jen velmi málo. Může být také součástí ochranných obvodů, kde omezuje napěťové špičky.
Na čem závisí úbytek napětí
Prochází-li vodičem s odporem R proud I musí se na něm vytvořit úbytek napětí. Úbytek napětí se označuje ΔU, a je tím větší, čím větší je proud procházející vodičem a čím větší je odpor vodiče.Proti obyčejné plošné polovodičové diodě má votampérová charakteristika tunelové diody dva výrazné rozdíly. Při polarizaci ve zpětném směru se tunelová dioda chová jako lineární rezistor s malým odporem. V přímém směru její anodový proud vzrůstá nejprve téměř přímo úměrně anodovému napětí.Stabilizační tyč omezuje boční náklon vozidla a udržuje ho tak v rovině při vjíždění do zatáček. Vadná tyčka stabilizátoru se může projevovat zvýšeným náklonem v zatáčkách, nebo po přejezdu po nerovnostech se ozývá bouchaní z přední nápravy.
Co se děje, když je stabilizátor poškozený
Jestliže je poškozený, pocítíte to ve změně jízdních vlastností vašeho vozu, především tak, že: auto na silnici „plave“, je nestabilní v zatáčkách, nebo při průjezdu nerovnostmi slyšíte klepání a podobné zvuky.
Jak se měří diody : Diody měříme v režimu kontroly polovodičů (diod), v závěrném směru by měl multimetr ukázat hodnotu mimo rozsah, v propustném směru velikost napětí na otevřené diodě.
Jak funguje usměrňovač : Využívá se závislosti procházejícího proudu na polaritě napětí na polovodičové diodě. Dioda v obvodu střídavého proudu pracuje jako elektrický ventil (proud prochází jen v kladných půlperiodách vstupního střídavého napětí, v záporných půlperiodách napětí obvodem proud neprochází).
Jak poznat anodu a katodu
Kladný a záporný, které se označují anoda a katoda. Na anodu vždy připojujeme kladný napájecí pól, na katodu naopak záporný. Při opačném zapojení nebude prostě LED vůbec svítit.
Napětí LED diod se liší podle každé LED diody, zpravidla platí, že se pohybuje kolem 1,5-3,5V ale to je veliké rozpětí a proto se na hodnotu napětí LED diody podívejte při nakupování.Aby Zenerova dioda fungovala jako stabilizátor elektrického napětí, musí se hodnota elektrického proudu měnit v určitých mezích (daných výrobcem diody). Pokud by byla hodnota elektrického proudu příliš vysoká, poškodí se dioda a přestane fungovat.
Co zabíjí proud nebo napětí : Shrnutí: Při úrazu elektrickým proudem zabíjí proud. Jeho velikost závisí na napětí a odporu, který je v zapojeném obvodu.