Antwort Jak se zbavit molů ve spíži? Weitere Antworten – Co odpuzuje moučné moly
Zárodky molů úspěšně zničíte, když mouku nebo vločky prosijete na plech a necháte chvíli v troubě rozehřáté na 90°C. Jediné, co ve spíži můžete nechat otevřené, jsou některé druhy koření – například bobkový list nebo hřebíček. Tyto vůně totiž moly odpuzují, stejně jako levandule nebo chmel.Molům nevoní ani hřebíček, pepř, bobkový list, cedrové dřevo, citrónová kůra, listy ořešáku, chmel nebo levandule, můžete je strategicky rozmístit v mističkách či sáčcích ve spíži nebo v kuchyni. Jak chemické, tak přírodní odpuzovače je třeba pravidelně měnit, jakmile se ztratí vůně, jejich efekt slábne.Koupit si můžete i Voňka levandule osvěžovač vzduchu (koupit v e-shopu), který jemně provoní malé prostory, jako jsou například právě skříň, šatna nebo spižírna. Skvěle působí také tea tree olej, jenž můžete použít třeba v podobě spreje a vystříkat jím místa, kde se moli vyskytli.
Co Zerou Potravinovi moli : Mol miluje tmavá a zatuchlá místa
Housenky se živí textilním materiálem – obzvláště jim chutná vlna, bavlna, kožešina, peří či kůže, ale žerou vše, co obsahuje keratin, což je protein obsažený ve vlasech, chlupech nebo suchých šupinkách lidské kůže.
Co smrdí molům
Odpuzovače molů
Jako odpuzovače proti molům pomáhají aromatické vůně: levandule, skořice, hřebíček, citrusová kůra, rozmarýn, pelyněk nebo chmel. Vhodné je umístit do skříně voňavá mýdla nebo snítky suché levandule do punčochy. Květy pak neopadávají mezi prádlo a punčocha krásně propouští vůni.
Co nesnáší moli : Spolehlivým pomocníkem může být i drcený černý pepř. Jeho aroma však brzy vyprchá, takže je důležité jej pravidelně měnit. Do skříně je možné zavěsit větvičku chmele nebo smrkovou větvičku, jejichž vůni moli nesnášejí.
Existuje celá řada tzv. babských rad, jak se zbavit molů šatních. Tyto postupy opravdu fungují a navíc jsou ekologické. Asi nejčastěji se uvádí použití levandule, rozmarýnu, smrkového jehličí, pomerančové kůry, černého pepře, mýdla, chmelu, bobkového listu, skořice, hřebíčku, listí ořešáku nebo dokonce melasy s octem.
Kde se berou moli
Obvykle se do našich domovů dostávají prostřednictvím nakoupených potravin nebo při větrání. Může se také stát, že si je přinesete s oblečením nebo textilními výrobky. Moli preferují vlhká, tmavá a málo větraná místa, kde se mohou nerušeně rozmnožovat.
Co nesnáší moly
Šatní moli mají rádi zatuchlá, zaprášená tmavá místa.
Nesnášejí světlo a svěží vůni. Požírají přírodní oděvní materiály nebo umělé materiály s příměsí vlny, jako jsou koberce. Nejdražší materiály jsou jejich nejoblíbenější: vlna, bavlna, kašmír, kožešina, kůže, peří. Požírají vše, co obsahuje keratin.Mol šatní má nejraději tmavá, vlhká a teplá místa, proto se rád usazuje ve skříních a šatnách, kde se vyskytuje nevětrané a málo používané oblečení. Moli také nemají rádi světlo, hluk a celkově, když je někdo ruší. Vyruší je například i pouhé otevření šatní skříně.K tomu je dobré vědět, že molům vysloveně vadí některé pachy – neusadí se v blízkosti bobkového listu nebo chmele, vadí jim černý pepř, ale také levandule. Babičky dávaly do spíží novinový papír, protože zjistily, že moli nesnášejí vůni tiskařské černi. Vyzkoušet můžete i obyčejnou kostku mýdla.
Existuje celá řada tzv. babských rad, jak se zbavit molů šatních. Tyto postupy opravdu fungují a navíc jsou ekologické. Asi nejčastěji se uvádí použití levandule, rozmarýnu, smrkového jehličí, pomerančové kůry, černého pepře, mýdla, chmelu, bobkového listu, skořice, hřebíčku, listí ořešáku nebo dokonce melasy s octem.
Jak se branit Molum : Jak se zbavit mola šatního
- Identifikujte napadené oblasti: Nejprve je třeba najít místa, kde se moli a jejich larvy vyskytují.
- Důkladné čištění: Vyčistěte skříň a okolí. Vysajte všechny kouty, štěrbiny a police, abyste odstranili larvy a vajíčka.
- Praní textilu: Oblečení a textilie, které byly napadeny, je třeba vyprat.