Antwort Jak se zbavit obaleče jablečného? Weitere Antworten – Kdy postřik jabloní proti obaleči

Jak se zbavit obaleče jablečného?
Plody poškozené obalečem jablečným předčasně opadávají nebo bývají druhotně napadány moniliovou hnilobou. První ošetření proti první generaci obaleče se doporučuje od začátku do poloviny června a druhé ošetření za 10 až 14 dnů poté.Na jaře vyžírají pupeny. Ve spředených rozvíjejících se květenstvích ožírají květy a listy. Později spřádají a ožírají mladé listy na vrcholu letorostů. Kuklí se koncem května v řídkém pavučinovém kokonu v květenstvích nebo mezi svinutými listy.Housenky tohoto motýlka jsou nejčastějším původcem "červivosti" jablek, ale poškozují i hrušky, meruňky a vlašské ořechy. Housenky nejprve krátkodobě a prakticky neznatelně okusují listy. U jádrovin se pak prokusují dovnitř plodů směrem k jadřincům, v nichž někdy poškozují i semena.

Jak se dostane červ do jablka : Obaleč jablečný (Cydia pomonella) je šedohnědý motýlek. Vylíhlé žlutobílé housenky se prožírají do dužniny jablek směrem k jádřinci. Na plodech lze zpozorovat otvor, z něhož housenka vytlačuje rezavě hnědý trus. Poškození plodu je označováno jako červivost.

Kdy se líhne obaleč jablečný

Motýli se líhnou od poloviny května. Samičky kladou jednotlivě vajíčka na plody a okolní listy. Po 8 – 14 dnech se líhnou housenky. Vžírají se do plodů.

Kdy provádět postřik proti strupovitosti : Tato choroba může velmi výrazně omezit vaši úrodu. Proti rzi je nutné zasáhnout včas! Z praxe se velmi osvědčily přípravky účinné na strupovitost jádrovin v těchto termínech: 1x před kvetením a 1x 2-3 týdny po odkvětu. Postřiky aplikované po těchto termínech, zejména v době výskytu rzi, jsou pak již prakticky neúčinné.

Proti obalečům se používají insekticidní postřiky Mospilan nebo Karate se Zeon technologií. Tyto postřiky likvidují housenky i dospělé obaleče. Postřik se aplikuje dvakrát: nejdříve na začátku června a poté se opakuje za 10 až 14 dní.

Obaleč jablečný (Cydia pomonella) je hnědošedý motýl s okrouhlou bronzovou skvrnou na vnějším okraji křídla, jehož larvy napadají plody ovocných stromů. Je jedním z nejvýznamnějších škůdců jabloní. Po proniknutí do plodu tvoří housenka (velikosti až 18mm) typickou chodbičku do středu plodu.

Co na strupovitost jabloní

Pro ošetření proti strupovitosti jabloně je účinná souprava Proti padlí a strupovitosti (Zdravé jabko plus). Dále lze použít Discus, Talent nebo Proti strupovitosti a padlí (Sercadis). Uvedené přípravky jsou účinné také i na padlí jabloní.Proč jabloně neplodí Pokud stromy nechtějí nasazovat na plody, může být jednou z příčin příliš hluboké zasazení. Místo kde byla jabloň na podnož naroubována, poznáme jako zesílený úsek na kmeni, a právě toto místo by mělo zůstat po výsadbě asi 5 cm nad zemí. Pokud tomu tak není, pomůže, když stromek vyzdvihneme.Pomoci si ale můžeme velmi snadno. Třešně před kompotováním namočíme na několik hodin do vody (někdo radí, že by měla být osolená, ale máme stejnou zkušenost i s čistou, studenou vodou, jen se prodlouží doba „koupání“ třešní, večer je namočíme a ráno můžeme začít zavařovat). Červi se z třešní vyplaví a ovoce je čisté.

Příkladem je přírodní postřik Plantella Natur-F-R. Systémové fungicidy, jako Altela, se nasazují po propuknutí infekce, pronikají do rostliny a zabraňují růstu houby. Ochranný i léčebný účinek proti strupovitosti jabloní kombinují přípravky Vitisan, Discus a Zdravé jablko plus, což je souprava fungicidů Bellis a Scala.

Kdy postřik proti Květopasu : Květopase jabloňového můžete likvidovat povolenými insekticidy (Calypso 480 SC, Decis Mega, Decis Protech, Karate Zeon 5 CS), které však musíte použít ihned od počátku tvorby poupat, tedy od tzv. fáze myšího ouška. Nejlepší je aplikovat postřik tehdy, když teplota venku přesáhne 17 °C ve 14 hodin odpoledne.

Kam klade vajíčka obaleč jablečný : Přezimuje dorostlá housenka v pevném pavučinovém zámotku, v prasklinách kůry, na kmenech, v trávě i jinde. Na jaře se kuklí. Motýli se líhnou od poloviny května. Samičky kladou jednotlivě vajíčka na plody a okolní listy.

Co proti strupovitosti

Ochrana proti strupovitosti

Při výsadbě nových sadů je třeba volit odrůdy méně náchylné, případně zcela odolné – rezistentní. K preventivní ochraně patří také likvidace spadaného listí na podzim. Chemické zásahy ve vegetaci je nutno volit uváženě a použít je v minimální nutné míře.

Strupovitost na jabloních způsobuje vřeckovýtrusná houba Venturia inaequalis. Napadá listy, plody a výjimečně i mladé větvičky. Houba přezimuje převážně ve spadaných listech, kde začátkem jara tvoří plodničky s vřecky, ve kterých dozrávají askospory – dvoubuněčné výtrusy.V 5. roce by již většina stromů měla plodit. Pokud tomu tak není, řez neprovádíme a pouze provedeme nejnutnější průklest. udržovací řez: tímto řezem udržujeme strom v patřičné kondici, kdy provádíme zmlazování základních větví.

Jak dlouho Namacet třešně : Třešně namočte na 1-2 hodiny do vody se solí nebo s octem. Červíci z třešní vyplavou a po důkladném vypláchnutí třešní neucítíte ani ocet ani sůl.