Antwort Jak se zbavit zajíce na zahradě? Weitere Antworten – Co dělat když najdeme mládě zajíce
V případě, že naleznete mládě na otevřeném prostranství v blízkosti cest, je vhodné zvíře přemístit (avšak nepříliš daleko od místa nálezu). Mláďata zajíce žijící ve městech nebo v jejich blízkosti je možné přemístit i rukou (na lidský pach jsou zvyklá) a odnést do nejbližšího křoví, kam se nedostane např. pes.Nakládání do mořidla:
Lepší je zajíce naložit jen do kořenové zeleniny s cibulí (bez octa). Nálev na 1,5 kg masa: 1/2 -3/4 litru vody, 1-2 lžíce octa, 6 kuliček pepře, 6 kuliček nového koření, špetka tymiánu, 3 bobkové listy. Vše dáme do vody, vodu uvedeme do varu, přidáme koření, povaříme a necháme vychladnout.K odchovům se používá především Kitty milk anebo Tatra mléko. Na úspěšnost odchovu však nemá vliv pouze zvolená náhražka mateřského mléka zaječky, ale spousta dalších faktorů a i individualita daného jedince. I úspěšně odchovaní zajíčci bývají o polovinu menší než přirozeně odkojení.
Čím krmit zajíce : Zajíci mají velmi rádi kůru z jabloní, takže lze použít i ořezané větve ze zimního průklestu v zahradách a sadech. Při dlouhotrvající sněhové pokrývce si zajíci i srnčí vezmou i zelené smrkové jehličí, zvláště v místech, kde jehličnanů roste jen málo.
Koho se bojí zajíc
Mezi přirozené predátory zajíců patří větší dravci, zejména jestřábi, orli a výři, ze savců větší šelmy, např. lišky nebo vlci. Zajíci preferují suché podnebí.
Jak poznat stáří zajíce : Také podle chování můžeme orientačně soudit na věk jedince, starší zajíc je obyčejně opatrnější, rychleji kličkuje, vyhledává si lože na příhodném místě a dříve se do něj vrací pokud byl vyplašen. U ulovených zajíců lze věk rozeznat již mnohem spolehlivěji než u zajíců živých.
Zajíc nebo králík se stahuje tzv. do pytle. A to od zadních běhů, kde provedeme řez vnitřní stranou běhů až k řitnímu otvoru a stahujeme srstí dovnitř, i s předními běhy a hlavou. Takto stažené zvíře vyvrhneme.
Zajíc má chutné maso s intenzivní zvěřinovou chutí, je křehké, šťavnaté, vyznačuje se charakteristickou červenohnědou barvou.
Co pije zajíc
Ideální je sušené mléko pro koťata/štěňata od RoyalCanin (koupíte u veterináře). Případně čerstvé kozí mléko. V krajní nouzi je možné použít neslazenou kondenzovanou tatru, v poměru 1:2 s vodou. Rozhodně nedáváme obyčejné kravské mléko!Březost trvá 42 dnů a rodí se 2 až 5 mláďat. Pokud se narodí více než pět mláďat, přebytečná obvykle uhynou. Mláďata se rodí plně osrstěná a na rozdíl od mláďat králíka divokého vidí, mají též vyvinutou termoregulaci. Zaječka je ukládá v nadzemním pelechu a navštěvuje je, jen aby je nakojila.Zajíc polní je býložravý, přes léto požírá zejména různé byliny, zbytky plodin po sklizni, přes zimu okusuje i větve a na jaře vyhledává také mladé pupeny. Zajíc tráví potravu dvakrát, poprvé nedokonale a vyloučený kašovitý trus opět sežere.
Za rok může odchovat až 27 mláďat. Délka života: V zajetí se dožívá až 4 let, v přírodě se průměrný věk pohybuje mezi 3–6 měsíci.
Jak dlouho vydrzi Zajic : Mnoho z nich však uhyne, zvláště za mokrého počasí, za rok přežijí jen 2 až 4 mláďata. Zajíc se může dožít 12 let, ale v přírodě jen málokterý přežije třetí rok života.
Jak dlouho vydrzi zajíc : Mnoho z nich však uhyne, zvláště za mokrého počasí, za rok přežijí jen 2 až 4 mláďata. Zajíc se může dožít 12 let, ale v přírodě jen málokterý přežije třetí rok života.
Kdy vyvrhnout zajíce
Okamžitě po ulovení a usmrcení je zvěř vyvrhnuta. Toto se provádí u zvěře jako je například jelen, daněk, muflon, srnčí či kančí. Naopak u pernaté, divoké vodní zvěřiny a zajíců se nechává kůže i peří, aby maso dostalo zráním osobitou chuť.
Zajíci jsou v podstatě samotáři, výborně vybavení pro život. Jejich oči vidí horizont v okruhu téměř 360 stupňů, dlouhé uši s černou špičkou slyší každé šustnutí a nohy dovedou vyvinout rychlost až 70 kilometrů za hodinu, a ještě k tomu kličkovat.Srstnatá zvěř kromě zajíce a divokého králíka by se měla po lovu ihned vyvrhnout nebo alespoň „vyvětrat“ (otevření břišní duty bez porušení) a nechat dostatečně vychladnout. Jelenovitá a mufloní zvěř by měla po vyvržení viset v chladném prostředí (1- 4°C) alespoň 3 dny, max 14 dní.
Jak dlouho vydrží zajíc : Zajíc se může dožít 12 let, ale v přírodě jen málokterý přežije třetí rok života.