Antwort Jak se zjistí reflux? Weitere Antworten – Jak probíhá vyšetření na reflux
Peptest je přesný, bezbolestný test slin, jenž spolehlivě prokazuje, zdali trpíte refluxem. Vaše tělo v žaludku produkuje pepsin proto, aby bylo schopno štěpit bílkoviny. Pokud je pepsin zjištěn mimo žaludek, pak trpíte refluxem. Vyšetření probíhá v ambulancích nebo laboratořích a začíná odběrem Vašich slin.PEPTEST je spolehlivý a komfortní test, který se provádí ze slin a zjišťuje, jestli pacient trpí refluxem. Reflux je zpětný tok žaludečních šťáv z žaludku do jícnu. Dochází při něm k dráždění sliznice jícnu, jež může vyvolat až jeho zánět.Příznaky refluxu a choroby jícnu
- Pálení žáhy (pálení na hrudi a v krku)
- Kyselá nebo hořká pachuť v ústech.
- Pocit „knedlíku“ v krku a ztížené polykání
Jak se projevuje žaludeční reflux : pálení žáhy, pocit vracení šťáv do úst, pachuť v ústech, pálení v krku, zahlenění) a znatelně tak zhoršuje kvalitu života.
Jak se vyšetřuje reflux jícnu
pH-metrie je speciální vyšetření, které monitoruje míru kyselosti v jícnu v průběhu 24hodin při běžné denní činnosti. Toto vyšetření umožňuje rozpoznat a přesně diagnostikovat refluxní chorobu jícnu, kdy dochází ve zvýšené míře k návratu kyselé žaludeční šťávy do jícnu.
Jak se zbavit refluxu : Hlavním pilířem úspěchu léčby jícnového refluxu je zdravý životní styl, který zahrnuje absenci některých potravin a nápojů, jako jsou sycené limonády, alkohol, kofeinové nápoje, čokoláda, česnek, cibule, smažená a tučná jídla, citrusy, rajčata, pepř a další.
Proti pálení žáhy pomáhají jedlá soda, jablka nebo mléko, také poloha ve stoje nebo v sedě. Primární je úprava jídelníčku spočívající v pravidelné stravě, vyvarování se nevhodných kombinací jídel a omezení kořeněných a sladkých jídel a alkoholu.
Lékaři předepisují na reflux léky, tzv, inhibitory protonové pumpy, které mění ph žaludeční štáv na vodu a tím chrání jícen, ale zároveň se zhoršuje trávení potravy. Proto by tito pacienti měli hodně kousat a rozmělnit potravu co nejvíce v ústech.
Jak uvolnit reflux
Léčba refluxu. Pokud se refluxní choroba týká i vás, měli byste navštívit lékaře. Ten doporučí léky, které omezují činnost žaludečních šťáv (Helicid, Omeprazol) a také antacida pro snížení pH žaludku. Nejběžnější je Rennie, které seženete bez předpisu.Co zhoršuje jícnový reflux
- kouření
- konzumace alkoholu.
- nesprávné stravovací návyky, zejména ty, které jsou založené na nadměrné konzumaci tučných potravin.
- přejídání a jezení na noc.
- nedostatek pohybu.
- užívání některých léků
Pyróza neboli „pálení žáhy“ je nejčastějším jícnovým projevem návratu žaludečního obsahu, který se manifestuje bolestí za hrudní kostí. Obsah žaludku je schopen pronikat až do horních a dolních cest dýchacích (ve formě aerosolu), kde dráždí sliznici. V takovém případě se jedná o mimojícnový reflux.
začít s nejefektivnějšími léky k vyhojení a úlevě obtíží s následným pozvolným snižováním dávky v udržovací léčbě. U refluxní ezofagitidy by léčba plnou dávkou (2×20 mg omeprazol, 2×30 mg lanzoprazol, 1–2×40 mg pantoprazol) měla trvat 4–8 týdnů s následným podáváním 1× denně.
Jak se zbavit refluxu jícnu : Hlavním pilířem úspěchu léčby jícnového refluxu je zdravý životní styl, který zahrnuje absenci některých potravin a nápojů, jako jsou sycené limonády, alkohol, kofeinové nápoje, čokoláda, česnek, cibule, smažená a tučná jídla, citrusy, rajčata, pepř a další.
Co se nesmí při refluxu : Nabízíme i jiná opatření, které můžete podniknout, abyste snížili příznaky refluxu:
- Jezte menší porce častěji (nejlépe 5krát denně).
- Omezte jídlo před spaním.
- Vyhýbejte se alkoholickým a syceným nápojům.
- Omezte konzumaci dráždivých potravin jako rajčata, cibule, citrusy, káva, máta a čokoláda.
Co Vyleci reflux
Krátkodobě k odstranění potíží lze volit antacida- Rennie, Gastrofruit, Gaviscon atd. Základem terapie refluxní nemoci jícnu jsou léky vázány na předpis. inhibitory protonové pumpy.
Podává se většinou ráno nalačno. Léčba může trvat několik týdnů, je možné ji pak s odstupem opakovat.