Antwort Jak si doma udělat šunku? Weitere Antworten – Jak udělat domací šunku

Jak si doma udělat šunku?
Maso odblaníme Nakrájíme na kostky Přidáme prolisované maso Přidáme sůl Soli dáme asi 2% Přidáme med Začneme míchat Mícháme cca 30 minut Vymíchané maso dáme do ledničky Po 24 – 48 hodinách vyndáme Směs napěchujeme do šunkovaru Vložíme do připravené vody Po uvaření chladíme Vyklopíme na destičku Zařízneme. Dobrou chuť.Přírodní složení – bílý pepř, muškátový oříšek, černý pepř, koriandr, sladká paprika, bobkový list, zázvor, kardamom, hřebíček. Na 2,5 kg masa – 30 g směsi vystačí na přípravu cca 2,5 kg šunky. Jednoduché použití – maso stačí potřít hotovou směsí a nechat zatuhnout.Domácí šunka (s pragandou)

  1. 1 kg vepřové kýty nebo plec.
  2. 10 g rychlosoli praganda.
  3. 10 g soli.
  4. 2 dcl vody.
  5. 1 polévková lžíce medu.

Jak udělat domácí šunku bez Šunkovaru : Čím nahradit šunkovar

Pokud nemáme možnost zapůjčení šunkovaru, musíme improvizovat: Použijeme tlačenkový rukáv – vyrábí se z odolné potravinářské fólie. Přírodní střevo se vyrábí z kolagenu z kůže nebo z vepřových střev. Šunkovou hmotu v potravinářském sáčku můžeme vložit do plastové lahve.

Co použít místo Pragandy

Do masa tedy přidáme Pragandu (což je dusitanová sůl), kterou můžeme nahradit i obyčejnou solí – viz níže. Praganda udělá v mase to, že zůstane krásně růžové a pokud dodržíme i doporučenou teplotu varu a přidáme i lžičku mletého cukru, bude chuť šunky dokonalá.

Z jakého masa udělat šunku : Můžete vyzkoušet vepřovou pečeni, plecko, kýtu, krůtí maso nebo hovězí. Narozdíl od šunky č. 1, která je z kousků masa, se Vám tahle šunka povede na 99% napoprvé, protože není z kousků, ale je z jedno kusu masa.

Řezníci do šunky běžně přidávají dusitanovou řeznickou sůl. V obchodě ji seženete pod názvem Praganda. Zda ji použijete, nebo vsadíte na obyčejnou sůl, je na vás. Pokud Pragandu nepoužijete, uvaříte si šunku zdravější, ale pravděpodobně bude mít našedlou barvu.

Druh masa na výrobu domácí šunky

Šunka se většinou vyrábí z vepřové kýty, ale může být i kuřecí, krůtí nebo králičí. Jednotlivé druhy masa se dají mezi sebou libovolně nakombinovat podle chuti, vždy však vybírejte maso čerstvé, které má do data spotřeby ještě několik dlouhých dní.

Jaký je rozdíl mezi soli a Rychlosolí

Rychlosůl neboli dusitanová sůl je tu opravdu dlouhou dobu (přes 100 let) a její výhody jsou nesporné. Pro řezníky je to malý zázrak a dodnes za ni není plnohodnotná náhrada. Mimo zkrácení doby naložení masa udržuje i jeho červenou barvu (s běžnou solí maso šedne) a trvanlivost masa.Je třeba si uvědomit, že má maso v sobě vodu a ještě se při míchání přidává. Ve finále Vám silný přítlak zaručí minimální ztráty. U šunkovarů s jednou slabou pružinkou nemáte šanci takového přítlaku dosáhnout a šťávy Vám šunka pustí příliš. Je pak suchá.V dostatečně velkém hrnci přivedeme vodu do teploty cca 75-80°C. Do takto horké vody vložíme šunkovar, formu nebo tlačenkový naplněný obal. POZOR – voda nesmí jít varem! Udržujeme teplotu a vaříme na sporáku cca 1,5 hodiny.

Do masa tedy přidáme Pragandu (což je dusitanová sůl), kterou můžeme nahradit i obyčejnou solí – viz níže. Praganda udělá v mase to, že zůstane krásně růžové a pokud dodržíme i doporučenou teplotu varu a přidáme i lžičku mletého cukru, bude chuť šunky dokonalá.

Co se stane kdyz si dám hodně soli : Při dlouhodobém zvýšeném příjmu soli se zvýší krevní tlaku, srdce je přetížené a dochází k jeho poškození. Sůl zadržuje vodu a zvyšuje se tak objem tekutiny v organismu. Tím dochází k nadměrnému zatížení ledvin. Ledviny jsou poškozovány zvýšeným tlakem a trvalým zvýšením vylučování natria.

Jak se vaří šunka : V dostatečně velkém hrnci přivedeme vodu do teploty cca 75-80°C. Do takto horké vody vložíme šunkovar, formu nebo tlačenkový naplněný obal. POZOR – voda nesmí jít varem! Udržujeme teplotu a vaříme na sporáku cca 1,5 hodiny.

Co kdyz si dám 3 lžíce soli

Tak třeba tohle ano: pro člověka je smrtelná dávka kuchyňské soli 200-280 g. To jsou asi tři polévkové lžíce. Stačí je sníst "nasucho". Takovéto množství soli nezvratně změní osmotickou rovnováhu, takže z buněk unikne příliš mnoho vody.

Nadměrným přísunem soli se rozumí více jak 5 gramů soli za den. Smrtelná dávka chloridu sodného se u člověka pohybuje mezi 150 až 280 gramů.Pomeranče jsou z 80 procent voda. Proto jsou dobré proti nachlazení a také horečce, neboť přirozeně ochlazují tělo. Díky velkému množství vody jsou močopudné, takže podpoříte ledviny a rychle dostanete z těla bacily. Při chřipce byste jich měli sníst až tři denně, a to celé.

Co se stane kdyz budu jíst moc soli : Nadmíra soli nám škodí. Příliš velký příjem sodíku významně zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku i srdečních a cévních chorob. Lékaři dnes už nadměrný přísun sodíku viní i z tvorby ledvinových kamenů, oslabení kostí nebo rakoviny žaludku. Lékaři někdy doporučují sůl jako emetikum (dávidlo – na vyvolání zvracení).