Antwort Jak si sám vest účetnictví? Weitere Antworten – Jak si sám vest účetnictví

Jak si sám vest účetnictví?
Při vedení daňové evidence je nutné shromažďovat veškeré doklady a jejich souhrnnou evidenci vést například v excelové tabulce. Vždy je důležité uvést druh účetního dokladu, datum vystavení dokladu, popis transakce, rozdělení příjmů a výdajů na daňové a nedaňové.Abyste si mohli založit účetní živnost, musíte mít:

  1. vysokoškolské vzdělání a 3 roky praxe v oboru,
  2. nebo vyšší odborné vzdělání a 5 let praxe v oboru,
  3. nebo střední vzdělání s maturitní zkouškou a 5 let praxe v oboru,
  4. nebo osvědčení o rekvalifikaci v této oblasti a 5 let praxe v oboru.

V jednoduchém účetnictví se účtuje pouze o příjmech a výdajích peněžních prostředků (u pokladny a bankovních účtů) do peněžního deníku, což je jedna z účetních knih jednoduchého účetnictví. Dalšími jsou kniha pohledávek a závazků a pomocné knihy o ostatních složkách majektu, např. karty majetků a karty zásob.

Jak se nejlépe naučit účetnictví : Podvojné účetnictví se můžete naučit z rekvalifikačních kurzů, samostudiem knih či online kurzů. Vyzkoušet můžete program na podvojné účetnictví. Uvědomte si ale, že samotná znalost účetních zákonitostí vám stačit nebude.

Jak evidovat příjmy

Evidence příjmů

Přesná forma evidence záznamů o příjmech není zákonem stanovena. Postačí přehledné vedení příjmů formou jednoduché tabulky zachycující zejména textové označení příjmu, datum, částku ev. další údaje dle specifických potřeb (typu) podnikání OSVČ.

Jak dlouho evidovat účetnictví : Tím prvním je zákonná lhůta 5 let. Po tuto dobu je ze zákona nutné archivovat: účetní doklady, účetní knihy, odpisové plány, inventurní soupisy, účtový rozvrh, účetní záznamy pro doložení formy vedení účetnictví. Pak zde máme období 10 let. Po tuto dobu se archivuje účetní závěrka, výroční zpráva a daňové doklady.

Vedení účetnictví

Velmi malá firma, neplátce DPH od 2.000,- Kč / měsíc
Malá firma, plátce DPH (méně než 1000 dokladů za rok) 3 – 8.000,- Kč / měsíc
Střední firma, plátce DPH (1000 – 5000 dokladů za rok) 8 – 15.000,- Kč / měsíc
Větší firma, plátce DPH (více než 5000 dokladů za rok) 15 – 25.000,- Kč / měsíc


Základem práce účetní je vyplňování nejrůznějších formulářů a hlášení a s tím spojené znalosti aktuální legislativy. Dále vedení účetnictví, pokladních knih a inventáře majetku. Nezbytné je účtování, sestavování uzávěrek, provádění kontrol a zpracování objednávek, kupních smluv, nabídek a podobně.

Jak začít pracovat jako účetní

Kromě osvědčení o rekvalifikaci musíte mít 5 let praxe v oboru. Jakmile ji získáte, můžete si založit účetní živnost. Pokud byste chtěli začít podnikat dřív, potřebujete odborného garanta. Vybírejte rekvalifikační kurz, který má akreditaci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT).Započítávají se příjmy ze zaměstnání a podnikání, důchody, podpora v nezaměstnanosti, dávky nemocenského pojištění, tedy nemocenská, ošetřovné, ale i mateřská, započítává se i rodičovský příspěvek, přídavky na dítě nebo výživné.Základem daňové evidence je deník příjmů a výdajů. Doporučujeme mít v evidenci tyto položky v jednotlivých sloupcích: Datum příjmu nebo výdaje, tedy kdy jste peníze dostali či vydali v hotovosti nebo na účet. Důležité je datum úhrady, tedy ne odeslání či přijetí faktury nebo datum splatnosti.

Archivace tištěných dokumentů

  1. Štítky na šanony – na štítek napište i rok, kdy můžete dokumenty bezpečně skartovat, výrazně si usnadníte budoucí vyřazování
  2. Rozdružovače – slouží k třídění dokumentů uvnitř šanonů
  3. Archivační spony a archivační boxy – pokud nechcete archivovat celé šanony, ale pouze papíry.

Jak dlouho je nutné archivovat vydané faktury : Tím prvním je zákonná lhůta 5 let. Po tuto dobu je ze zákona nutné archivovat: účetní doklady, účetní knihy, odpisové plány, inventurní soupisy, účtový rozvrh, účetní záznamy pro doložení formy vedení účetnictví. Pak zde máme období 10 let. Po tuto dobu se archivuje účetní závěrka, výroční zpráva a daňové doklady.

Kolik bere účetní za hodinu : Zjistěte, jaký je průměrný Účetní plat

Průměrná Účetní mzda v zemi Česká republika je 1,200,000 Kč za rok nebo 615 Kč za hodinu. Juniorské pozice začínají na 500,000 Kč za rok zatímco nejzkušenější pracovníci se dostávají na 2,000,000 Kč za rok.

Kolik stojí účetní na hodinu

hodinová sazba účetní: 650 – 950 Kč hodinová sazba daňového poradce: 1.450 – 2.500 Kč hodinová sazba daňového právníka: od 3.000 Kč

Kolik vydělává Junior účetní v České republice Pokud se podíváme na Junior účetní platové statistiky v České republice během 15. května 2024, reprezentovaný zaměstnanec vydělává 382 356 Kč; přesněji řečeno mzdová sazba je 31 863 Kč za měsíc, 7 966 Kč za týden nebo 199,14 Kč za hodinu.Nesmí být pravidelný a s živnostenským listem. Příležitostný příjem umožňuje formu přivýdělku, který nemusejí lidé danit, pokud výše odměny nepřesáhne částku 50 tisíc korun za rok (od roku 2024).

Jak doložit příjmy k příspěvku na bydlení : Můžete doložit buď scan dokumentů od dodavatele energií, nebo potvrzení o platbě z vašeho internetového bankovnictví, případně příjmové doklady, ústřižky složenky, doklady SIPO.