Antwort Jak si udělat rajčatový protlak? Weitere Antworten – Jak doma vyrobit rajčatový protlak
Postup přípravy
- Rajčata pokrájíme a pomalu vaříme, dokud se neodpaří polovina objemu tekutiny.
- Protlak rozmixujeme, protlačíme přes síto a pak zvážíme.
- Podle hmotnosti protlaku propočítáme, kolik máme přidat cukru a soli.
- Pak necháme 5 minut povařit.
- Horký protlak naplníme do skleniček.
Vše řádně promícháme, přidáme cukr (dle vlastní chuti!) a sůl a rajskou omáčku přivedeme za občasného promíchání k varu. Povaříme cca 10 minut, během vaření dle své chuti případně dosolíme nebo dosladíme.Zahuštění jíškou: Na zahuštění jíškou potřebujeme lžíci másla (použít můžeme také sádlo nebo přepuštěné máslo) a jednu až dvě lžíce hladké mouky. Rozehřejeme si tuk, poté do něj nasypeme mouku a řádně promícháme metličkou. Chvíli jíšku restujeme a stále mícháme, aby se nepřipálila.
Jak dlouho zavařovat rajský protlak : S pomocí trychtýře pak plníme čisté, sterilizované skleničky a hotový protlak ještě na závěr sterilizujeme po dobu 20 minut při teplotě 90 °C. Takto jednoduše připravený, nijak neochucený rajský protlak má výhodu, že je chuťově neutrální, a můžeme ho tudíž v kuchyni využít pro různé účely.
Co použít místo rajčatového protlaku
Zahustit se dá cibulovou jíškou, nebo já pro malou zahušťovala i ovesnými vločkami. Záleží, jak moc hladkou tu omáčku chceš.
Jaký je rozdíl mezi rajčatovým pyré a protlakem : Pokud byste si mysleli, že rajčatové pyré rovná se rajčatový protlak, jste na omylu. Passata neboli rajčatové pyré je vlastně propasírovaná rajčatová šťáva vyrobená ze zralých až přezrálých rajčat. Je tekutější než klasický rajčatový protlak a neměla by obsahovat nic kromě rajčat a případně trochy soli.
Zatímco klasický zahuštěný protlak jí musí mít nejméně 24 %, nezahuštěný jen 4,2 %. Rajčata z jižních zemí, která dostávají více slunečního svitu a tepla, jsou sladší a mají proto vyšší obsah refraktometrické sušiny. Pokud výrobce použije opravdu vyzrálá rajčata, může jich tudíž dávkovat v celkovém množství méně.
Dvakrát koncentrovaný rajčatový protlak dodá vašemu jídlu plnější chuť, příjemnou vůni a atraktivní červenou barvu. Vynikající je především pro přípravu polévky, guláše, dušeného masa a omáčky.
Čím se zahušťuje rajská omáčka
Čistou omáčku zahustíme hladkou moukou ve vodě a necháme ještě povařit. Znovu můžeme dochutit ostrým kečupem, sůl, cukr, může být i maggi. A nakonec to hlavní – do hotové omáčky zamícháme smetanu ke šlehání. Podáváme s nejlépe domácím houskovým knedlíkem.cedník jednoduše položíme přes další hrnec, rozvařená rajčata do něj naběračkou postupně přidáváme a krouživým pohybem vařečky je přes cedník protlačujeme. Případné zbylé rajčatové slupky odstraníme. Poté propasírovaná rajčata na sporáku mírným varem zahustíme na požadovanou hustotu.Rajčata oloupeme a nakrájíme na menší kousky. Malinko osolíme a vkládáme do sklenic. Zavíčkujeme a zavařujeme 20 minut při teplotě 80 °C. Takto připravená rajčata nám v zimě poslouží na cokoliv od polévky po omáčku.
Pokud se rozhodnete připravit ukrajinské národní první jídlo, ale nemáte k dispozici rajčatový protlak, je ideální použít místo něj čerstvá rajčata.
Jak vyprat rajčatový protlak : Na zaschlé skvrny od rajčat lze použít i pastu, kterou si připravíte z mléka a jedlé sody. Naneste ji na skvrnu a nechte působit nejméně jednu hodinu. Na bílé textilie můžete použít také roztok peroxidu vodíku a vody (1:1).
Jakou moukou se zahušťuje omáčka : Pšeničná mouka je dokonalým rychlým řešením pro všechny druhy omáček, světlé i tmavé. Stačí mouku smíchat s vodou nebo ji opéct do jíšky a poté přidat do omáčky, aby se zahustila.
Čím se dá zahustit omáčka
Způsobů, jak zahustit omáčku, je v české kuchyni celá řada. Někdo zahušťuje na malé kousky nakrájeným chlebem, někteří sáhnou po škrobu a jiní vsadí na stejný poměr masa a cibule, která se ve výsledku rozvaří a omáčku tak zahustí. Naprosté dokonalosti však dosáhnete pouze se starou dobrou jíškou.
Rajčata preferují půdu, která je dobře odvodněná, lehká a bohatá na živiny. Nejlepší je připravit půdu několik týdnů před výsadbou rajčat, aby se živiny dostaly do půdy. Půdu můžete obohatit kompostem, hnojem nebo jinými organickými hnojivy. Důležité je, aby půda měla pH kolem 6,5 až 7,5, aby byla dostatečně neutrální.Drcená rajčata
Rychle spařte 1 kg rajčat, oloupejte je, odstraňte semínka a nakrájejte na kostičky. Ve velkém hrnci je orestujte na olivovém oleji, osolte a opepřete. Vařte na mírném stupni asi 20 minut a pravidelně promíchávejte.
Jak dlouho sterilizovat rajčata : Zalijete teplou vodou tak, aby hladina sahala přibližně 2 cm nad víčka sklenic, ohřejete na teplotu 85–100 °C a sterilujete 20–40 minut.