Antwort Jak si udělat tinkturu? Weitere Antworten – Jaký alkohol na přípravu tinktury

Jak si udělat tinkturu?
Výběr alkoholu

Použít můžeme konzumní líh, klasickou vodku nebo jinou pálenku. V našich krajích je oblíbená zejména slivovice či hruškovice, nejlépe pak ta z plodů vlastní zahrady. Pro tinktury cílené na topickou (kožní) aplikaci je nepřekonatelná klasická Alpa francovka, která je plná i dalších prospěšných látek.Tinktura z vratiče:

Čerstvé květy naložte do lihu a nechte 5 dní macerovat. Pak přefiltrujte do skleničky. Tinktura se používá pouze zevně a je výbornou složkou čistících pleťových vod a krémů na problematickou pleť. Má i hojivé a dezinfekční účinky, působí antimikrobiálně a antisepticky.Tinktura domácí výroby

Hrst čerstvých pupenů nakrájíme nebo podrtíme v hmoždíři a vložíme do skleničky. Nachystáme směs převařené vody, glycerinu a 60 % lihu (rozděleno zhruba na třetiny). Touto tzv. matečnou tinkturou pupeny zalijeme, skleničku pevně uzavřeme a necháme 3 týdny macerovat při pokojové teplotě.

Jak vyrobit tinkturu z pelyňku : Přibližne 40 g čerstvé nati (květy a listy) pelyňku pravého pokrájíme keramickým nožem a vložíme do 1 litru bílého vína. Macerujeme týden. Při potížích podáváme 1 PL nalačno. Můžeme opakovat, maximálně 3x denně.

Čím se dá nahradit alkohol

Obvykle doporučujeme nesladké minerálky a především vodu. Tu lze jemně dochutit např. kouskem čerstvého nebo sušeného ovoce. Výhodné je, když má vhodný nápoj pacient vždy po ruce.

Jak skladovat tinkturu : Jak mám tinktury skladovat Tinktury skladujeme při teplotě do 28 °C.

Tansy je známá svými silně aromatickými listy, které vydávají charakteristickou vůni. Vzhledem ke svým účinným látkám je vratič obecný součástí mnoha produktů. V lidovém lékařství je tansy používán pro jeho schopnost zmírnit bolesti, zlepšit trávení, potlačit křeče a léčit parazitické infekce.

Mast má silné antibiotické, protiparazitární a antirevmatické účinky (vnější užití). Používá na pohmožděniny, opruzeniny, na bolavé svaly a klouby, revmatismem postižená místa, tlumí bolest při artróze a artritidě, při patní ostruze ( silnější vrstva na noc ) nebo na okolí špatně se hojících ran, působí protizánětlivě.

Kdy se sbiraji pupeny

Pupeny borovice se sbírají před jejich rozvinutím, na konci března a na začátku dubna. Sbírat se samozřejmě mohou pouze mimo chráněné přírodní lokality. Pupeny sbírejte z více stromů, abyste stromu nekomplikovali další vývoj.Kaštany nakrájíme na čtvrtky, můžeme je ale také nakrouhat na elektrickém kráječi – tinktura pak bude účinnější. Pokud chceme dosáhnout maximálního účinku, kaštany oloupeme a pak nakrájíme na čtvrtky nebo nakrouháme pomocí kráječe. Anebo si můžeme dát tu práci a oloupané kaštany nastrouhat.Tři týdny abstinence s sebou přinášejí významné snížení rizika mrtvice a srdečních příhod, pokles krevního tlaku, lepší funkci ledvin a dokonce lepší kvalitu zraku.

Alkohol také zatěžuje játra, vede k problémům s pankreatitidou a může zvyšovat riziko několika druhů rakoviny, včetně rakoviny prsu, jícnu a jater. Díky měsíci bez alkoholu se vám s velkou pravděpodobností sníží vyšší krevní tlak, klesne hladina cukru v krvi, uleví se játrům i ledvinám.

Jak dlouho louhovat tinkturu : V lékárnictví se tinktury používaly už ve středověku. Jejich výhodou je totiž trvanlivost a vysoký obsah účinných látek. Jeden díl nařezaných bylinek nebo pupenů se zalije pěti díly čtyřicetiprocentního alkoholu. Luhuje se 7–14 dní, jednou denně je třeba výluh protřepat.

Na co je mast z vratiče : Mast má silné antibiotické, protiparazitární a antirevmatické účinky (vnější užití). Používá na pohmožděniny, opruzeniny, na bolavé svaly a klouby, revmatismem postižená místa, tlumí bolest při artróze a artritidě, při patní ostruze ( silnější vrstva na noc ) nebo na okolí špatně se hojících ran, působí protizánětlivě.

Kdy sbírat vratič

Kdy vratič sbírat

V lidovém léčitelství se využívají listy i květy. Ty sbírejte od července do října. Sušte je na tmavém a teplém místě. Nejlépe při teplotě do 35 °C.

100 g sádla nebo masťového základu rozehřejte, přidejte dvě hrsti nakrájených čerstvých listů nebo květů vratiče a nechte asi 2 dny odležet. Občas můžete směs rozehřát a promíchat. Po dvou dnech rozehřátou mast sceďte, přelijte do kelímku s uzávěrem a uchovávejte v lednici.Na přípravu tinktur je ideální 60% alkohol. V lékárnách seženeš 60% lékárenský líh, prodají Ti ho ale jen v omezeném množství. Lepší je proto na internetu koupit konzumní líh, který se dá sehnat třeba i v Makru nebo v některých domácích potřebách. Další možností je koupit 80% konzumní líh a naředit ho na 60 %.

Co je to Lihoglycerin : Na rozdíl od klasických tinktur, kde se k maceraci používá líh, se u pupenových tinktur používá lihoglycerin, který dokáže z pupenů lépe vytáhnout a uchovat látky zdraví prospěšné. Lihoglycerin tyto látky také dokonaleji konzervuje.