Antwort Jak skloňovat mužské příjmení končící na A? Weitere Antworten – Jak skloňovat mužské příjmení

Jak skloňovat mužské příjmení končící na A?
Mužská životná podstatná jména (jak obecná, tak vlastní jména) skloňovaná podle vzorů „pán“, „muž“ a „soudce“ mají ve 3. a 6. p. j. č. koncovky ‑u/‑ovi (vzor „pán“) a ‑i/‑ovi (vzory „muž“ a „soudce“): inženýru/inženýrovi, Mojmíru/Mojmírovi, muži/mužovi, Hanuši/Hanušovi, soudci/soudcovi, zrádci/zrádcovi.Jména zakončená v písmu i výslovnosti na -o, -u (kromě jmen rumunských) se skloňují podle vzoru „pán“ (1., 5. p. Boccaccio [bokačo], Landau -2. p.Příjmení zakončeno samohláskou -e, -é Výslovnost příjmení končící na -e, v psané podobě i -ě: Česká příjmení se skloňují podle vzoru „soudce“, u přechylování se vypouští koncové -e a nahrazuje se příponou -ová: Nevole, 2. pád Nevole, ženské příjmení Nevolová, Purkyně, 2.

Jak skloňovat příjmení manželů : Příjmení, která se skloňují podle vzoru přídavných jmen, mají dvě možné koncovky: manželé Novotných, Veselých i manželé Novotní, Veselí. Tvar druhého pádu je běžnější. Užijeme-li spojení podstatného jména rodina a tvar příjmení, máme tyto možnosti: rodina Novákova i Novákových, rodina Novotných, rodina Veselých.

Jak se Sklonuje muž

skloňování

Substantivum singulár plurál
dativ mužej mužam (mužom)
akuzativ muža muži (mužow, muže)
vokativ mužo mužojo
lokál po mužu po mužach (mužoch)

Jaké je nejčastější mužské jméno v ČR : Pořadí prvních dvou chlapeckých jmen je Jakubem a Janem obsazováno již mnoho let, přičemž Jakub je nejoblíbenějším jménem již od roku 2011. Třetí pozici obsadil Matyáš. Mezi dívkami se opět potvrdila dlouhodobá oblíbenost Elišky, která je na prvním místě od roku 2012.

Ke jménům, která se považují za vlastní, a píšou se proto s velkým počátečním písmenem, patří: rodná (křestní) jména, příjmení, přídomky a přezdívky: Jan, Jana, Novák, Nováková, Karel IV. (Karel Čtvrtý), Anežka Česká, Kateřina Medicejská, Richard Lví srdce, Rožmberkové z Růže, Ladislav (zvaný) Pohrobek, Ivan M.

Výjimku ve skloňování jmen zakončených na ‑o tvoří jména, u kterých se v nepřímých pádech rozšiřuje základ slova o kmenové ‑on‑ a k němu se přidávají koncovky vzoru „pán“ (Trimalchio, Nero, Scipio, Cicero, Naso –⁠⁠⁠ 2. p. Trimalchiona, Nerona, Scipiona, Cicerona, Nasona –⁠⁠⁠ 5.

Jak se Sklonuje René

Jména zakončená ve výslovnosti na [é] a v písmu na ‑é, ‑ée, ‑ee (typ René, Linné, Pelé, José, Mathé, Mallarmé, Mérimée, Grée, Klee) Jména zakončená ve výslovnosti i v písmu na ‑é skloňujeme pomocí zájmenných koncovek (1., 5. p. René, Linné, Pelé, José, Mathé –⁠⁠⁠⁠ 2.Skloňování jmen na ‑as podle vzoru „předseda“ (Anaxagoras, Pythagoras –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ 2. p. Anaxagory, Pythagory) je dnes už zastaralé a v současných textech se neužívá (výjimkou je Kosmas –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ 2.skloňování

pád \ číslo jednotné množné
akuzativ manžela manžele / manžely
vokativ manželi manželé / manželové
lokál manželovi / manželu manželech / manželích
instrumentál manželem manželi / manžely


Zatímco do konce minulého roku si mohla žena zapsat do matriční knihy příjmení v nepřechýlené, tzv. mužské podobě jen v několika jasně stanovených případech, od 1. ledna 2022 není u práva zápisu v nepřechýlené podobě žádná podmínka. Stačí o zápis bez jakéhokoli zdůvodnění požádat.

Jak se skloňuje Daniel : skloňování

pád \ číslo jednotné množné
akuzativ Daniela Daniely
vokativ Daniele / Danieli Danielové
lokál Danielu / Danielovi Danielech
instrumentál Danielem Daniely

Jaký vzor je chlapec : VZOR MUŽ: muž bez muže – podstatné jméno v 1. pádě končí na souhlásku a ve 2. pádě je -e (chlapec bez chlapce)

Jaké jméno je nejméně používané

Vítězstvím v pomyslném žebříčku minimálně používaných jmen se pyšní již zmiňovaný Augustýn. Jak vyplývá ze statistiky Ministerstva vnitra, nositelů tohoto jména u nás žije jen 8. Následují Bonifácové (19), Apoleny (27), Havlové (28) a Saskie (39).

Například mezi lety 2006 až 2013 bylo pojmenováno pouze 13 dětí jako Adolf. Podobný vývoj se dá vysledovat i v České republice. Adolfů stále ubývá a dnes u nás má toto jméno kolem 2500 osob.Dvě příjmení musí mít žena v pořadí nové a po něm původní

„Dnes zákony povolují, že si žena může nechat svoje rodné příjmení, nebo příjmení manželovo a povolená je také varianta obou příjmení. V tom případě se jako první v pořadí udává to nové příjmení přijaté při sňatku a na druhém místě je dosavadní příjmení.

Jak skloňovat příjmení při oslovení : Kdybyste chtěla k oslovení připojit titul, nebo oslovit příjmením i jménem, musíte použít 5. pádu: pane doktore/inženýre Nováku; Petře Nováku, apod. Pokud jde o zakončení: vzor pán není striktním předpisem, jak skloňovat, nýbrž vybraným slovem, které má případy shrnovat.