Antwort Jak snížit vodivost vody v akváriu? Weitere Antworten – Jak změkčení vody do akvária
Pokud chcete vodu změkčovat pravidelně, ideální variantou je reverzní osmóza. Pro občasné zředění menšího množství postačí destilovaná voda. Vyhnul bych se využívání dešťovky, protože může obsahovat škodlivé látky a její parametry se mění v závislosti na čase a místě.Obecně se snížení uhličitanové tvrdosti provádí na cílovou hodnotu 110 mg HCO3-/l (5 °N ). Z minerálních kyselin se nejčastěji používá 53% kyselina dusičná, která obsahuje 156,4 mg N/l (dávka 0,032 ml/l vody sníží tvrdost o 1 °N, tedy o 22 mg HCO3-/l).Bílý nebo mléčný zákal způsobuje přemnožení jednobuněčných organismů – nálevníků a objevuje se nejčastěji v čerstvě založených akváriích nebo při výměně filtrace. Nejsnadněji se jich zbavíte pomocí UV lampy, kterou necháte celou noc zapnutou. Ta na nálevníky 100% zabírá.
Jak snížit no3 v akváriu : Výskytu dusíkatých látek v akváriu se snažíme předcházet tím, že nepřekrmujeme ryby. Zároveň používáme kvalitní krmení, které neznečišťuje vodu. Dále 1x týdně odkalujeme nečistoty ze dna akvária a vyměníme 1/3 vody, 1x měsíčně vypereme filtr v odstáté akvarijní vodě a pravidelně doplňujeme bakteriální kmeny.
Jak snížit tvrdost vody v akváriu
Pro snížení tvrdosti neexistují žádné přípravky. Musíte totiž dostat z vody minerály pryč. Na to existují dvě řešení. Buď filtrovat vodu přes reverzní osmózu nebo si pořídit japonský substrát, který do sebe tvrdost (minerály) vcucává a tvrdost dlouhodobě snižuje.
Proč ne kulaté akvárium : Kulatá akvária jsou nevhodná
Pokud akvárium teprve pořizujete, rovnou zapomeňte na ta kulatá. Mohou sice vypadat hezky a zdát se nenáročná na údržbu, opak je ale pravdou. Špatně se čistí, vhodná jsou například pro aranže vodních rostlinek.
Snad nejznámější a nejpoužívanější je ocet nebo ocet a soda. Tento přípravek je také nejlevnější. Z octu a sody můžete vyrobit pastu a pomocí jemného hadříku vápenaté usazeniny odstranit. K čištění rychlovarných konvic se dá také použít kyselina citronová.
Základní rada je nikdy nevypínat filtr – stačí jen pár hodin a bezpečně vyhubíte všechny bakterie ve filtru. Tím zničíte biologickou filtraci a musíte počkat opět několik týdnů, dokud se filtr bakteriemi znovu neosídlí. Chemická a mechanická funkce zajišťují především čirost vody.
Co je NO3 v akváriu
Dusičnany NO3 bychom v akváriu měli stanovovat pravidelně každý týden. Jsou důležitou živinou pro akvarijní rostliny. Jejich optimální koncentrace v akvarijní vodě je asi 20-40 mg/l. Při vyšších koncentracích nad 50 mg NO3/l začnou rostliny trpět nerovnoměrnou výživou a překyselují se.Hodnota pH v akváriu během dne kolísá a to o 1-2 stupně. Je to díky asimilační činnosti rostlin. Během dne přijímají ve vodě rozpuštěný oxid uhličitý (CO2) a vydávají kyslík, hodnota pH se zvyšuje. V noci přijímají rostliny kyslík a obsah CO2 ve vodě se opět zvyšuje, tím hodnota pH klesá.Co způsobuje tvrdá voda Nejviditelnějším důsledkem tvrdé vody je tzv. vodní kámen. S jeho působením se v domácnosti setkáte prakticky na každém kroku – způsobuje ošklivý povlak v rychlovarných konvicích, ale také zanáší topné těleso v pračce, myčce nebo bojleru a snižuje tak jejich energetickou účinnost.
Budete potřebovat kouli uhnětenou z akvarijního substrátu (například Platinum Soil), tu pomocí vlasce obalíte v mechu (ten udržuje substrát pohromadě a brání jeho vysychání. Doporučujeme použít Jávský mech. Pomocí pinzety nasadíme do koule akvarijní rostliny – doporučujeme Echinodory Hemianthus nebo Anubiasy.
Proč umírají rybičky : Nejčastějším spouštěčem onemocnění u ryb je stres (oslabení imunity) nebo nevhodné podmínky (špatná kvalita vody).
Co se používá na změkčení vody : Pro změkčování vody se používá většinou silně kyselý katex v sodíkové formě. Voda prochází kolonou naplněnou ionexem, kde se ionty Ca2+ a Mg2+ z roztoku vymění za ionty Na+. Regenerace ionexu se provádí solankou. Dříve se pro změkčování vody komerčně používaly zeolity.
Jak dlouho musí běžet filtrace v akváriu
Filtrace musí běžet nepřetržitě! Jinak nedojde vůbec k nastartování očekávané biologické filtrace. V nočních hodinách také podstatně klesá ve vodě obsah kyslíku díky tomu, že rostliny žádný kyslík při zastavené fotosyntéze neprodukují a navíc jej během noci samy spotřebovávají.
Nejlépe 7-10 hodin denně. Někteří akvaristé mají světlo 5 hodin zapnuté, 2 hodiny vypnuté a opět 5 hodin zapnuté. Světlo by mělo být zapnuto mezi 8-10 hodinami denně. Pokud budete svítit 4 hodiny a méně, rostliny už to nebudou akceptovat.Kromě dostatečně velké nádrže a vhodného podstavce by vám určitě neměla chybět filtrace, osvětlení, vzduchování, případně vytápění a další drobné pomůcky, jako sítko, stěrka na sklo, teploměr apod. Jestli už máte doma vše potřebné, jistě hoříte nedočkavostí pustit se do budování akvária.
Kolik má být pH v akváriu : Pokud máte běžně nabízené ryby z akvaristiky, většinou nic nezkazíte, pokud bude voda v akváriu s pH okolo 7. Některé druhy ryb však vyžadují pH okolo 6, což už je voda trochu kyselejší. Naopak ryby z Afrických jezer vyžadují vodu okolo 8. Vhodnou hodnotu pH zjistíte v atlasu ryb.