Antwort Jak soud určuje výživné? Weitere Antworten – Jak probíhá soud o výživné

Jak soud určuje výživné?
Soud při svém rozhodování zkoumá mimo jiné majetkové poměry obou rodičů, výdělečné schopnosti a možnosti rodičů, jejich podíl na výchově dětí před a po rozchodu, věk dětí i jejich speciální potřeby. Přihlíží se k případným nemocem dítěte, lékům, které bere, speciálním dietám.Nebudu-li počítat prodlevu vzniklou podáním návrhu u nepříslušného soudu, může celé řízení u těch nejrychlejších soudů trvat dva až tři měsíce. U většiny soudů však tato doba bude delší, v extrémních případech může řízení trvat i déle než rok, záleží na přetíženosti soudu.Dle českého práva se částka výživného určuje podle:

  1. podílu na osobní péči o dítě (tedy kolik času se každý z rodičů fakticky stará o dítě)
  2. čistých příjmů rodičů ze zaměstnání, podnikání, důchodu či sociálních dávek.
  3. životní úrovně rodičů – majetek rodičů (finanční prostředky, nemovitosti, auta…)

Kdo rozhoduje o výši alimentů : Výživné se obvykle platí v pravidelných měsíčních splátkách. Na výši výživného se rodiče mohou dohodnout. Jestliže se nedohodnou, anebo pokud jejich dohoda je zjevně proti zájmu dítěte, pak o výši výživného rozhoduje soud.

Jaké věci soud zohledňuje při určování výživného na dítě

Dle českého práva se částka výživného určuje podle:

čistých příjmů rodičů ze zaměstnání, podnikání, důchodu či sociálních dávek. životní úrovně rodičů – majetek rodičů (finanční prostředky, nemovitosti, auta…) nebo využívání prostředků společnosti, v rámci které rodiče podnikají, pro vlastní potřebu.

Jak se chovat u soudu o alimenty : Advokát vás upozorní také na to, jak se u soudu chovat, kam si sednout (žalobce, který podával návrh, sedí po pravé straně soudce) i jak u soudu hovořit (vždy počkat na vyzvání, poté vstát a začít mluvit). V rámci soudního řízení je následně určena nejen forma péče o dítě, ale také výše výživného.

Pokud rodič dál neplatí výživné, máte nárok na náhradní výživné 48 měsíců. Do těch se počítá skutečná doba neplacení. Když například 4 měsíce náhradní výživné pobíráte, pak druhý rodič začne na 6 měsíců výživné platit a potom opět přestane, můžete výživné pobírat dalších až 44 měsíců.

U společné nebo střídavé péče může být výživné rodičům stanoveno. U střídavé péče se se stanovením výživného oběma rodičům setkáváme poměrně běžně, u společné péče výživné stanoveno rodičům zpravidla nebývá. Platby nad rámec výživného – jsou platby, které jsou dobrou vůlí druhého (platícího) rodiče.

Kolik stojí soud o alimenty

Za návrh na vydání elektronického platebního rozkazu, jehož předmětem je peněžité plnění: a) do částky 1.0000 Kč včetně: 400 Kč, b) v částce vyšší než 10.000 do 20.000 Kč včetně: 800 Kč, c) v částce vyšší než 20.000 Kč: 4 % z této částky.Zákon o rodině tedy chápe výživné v širším smyslu a rozumí jím nejen vlastní výživu, nýbrž i uspokojování všech nezbytných potřeb kulturního člověka, tj. nejen potřeby stravování, ošacení a bydlení, ale i potřeby kulturní, sportovní, rekreační, léčebné apod. V tomto pojetí je užíváno i pojmu vyživovací povinnost.Současná právní úprava umožňuje podat trestní oznámení na Policii ČR, pokud výživné není vypláceno po dobu 4 měsíců a delší. Dostavte se na služebnu v místě svého trvalého bydliště a vezměte s sebou Váš občanský průkaz, rozsudek o stanovení výživného, rozsudek o rozvodu manželství (pokud máte) a rodný list dítěte.

V případě, že povinný neplatí výživné po dobu delší než čtyři měsíce, může být potrestán odnětím svobody až na jeden rok. Pokud se této povinnosti vyhýbal úmyslně, pak až na dva roky. A bylo-li takovým jednáním dítě vystaveno nebezpečí nouze, hrozí neplatiči dokonce až tři roky vězení.

Kdo hradí náklady soudního řízení : Povinnost k placení nákladů řízení má každý účastník soudního řízení. Ten platí náklady, které vznikají nejen jemu osobně, ale také náklady svého právního zástupce v průběhu celého řízení.

Kdy se neplatí výživné : Pokud dítě v patnácti ukončí školní docházku a nemá např. zdravotní překážky, pak mu nic nebrání, aby začalo pracovat a vy platit výživné nemusíte. Když bude zletilé dítě studovat ještě v šestadvaceti letech denním studiem vysokou školu, pak ho budete muset živit dál i o prázdninách.

Co dělat když matka neplatí výživné

Pokud rodič dál neplatí výživné, máte nárok na náhradní výživné 48 měsíců. Do těch se počítá skutečná doba neplacení. Když například 4 měsíce náhradní výživné pobíráte, pak druhý rodič začne na 6 měsíců výživné platit a potom opět přestane, můžete výživné pobírat dalších až 44 měsíců.

Druhou možností je podání trestního oznámení pro zanedbání povinné výživy. Neplacení výživného po dobu delší než 4 měsíce totiž může být trestným činem, za který hrozí až 3 roky ve vězení (za situace, že by se tím dítě dostalo do nebezpečí nouze).Stačí jen podat trestní oznámení pro neplacení výživného, a to na služebně Policie ČR nacházející se v místě vašeho trvalého bydliště. Až se sem vypravíte, nezapomeňte si vzít občanský průkaz, rodný list dítěte, rozsudek stanovující výživné a také rozsudek o rozvodu manželství (pokud jej máte k dispozici).

Kolik jsou náklady na soudní řízení : U nejběžnějších žalob, kdy je vymáháno peněžité plnění do 20.000 Kč, se hradí soudní poplatek ve výši 1.000 Kč. U peněžitého plnění v rozmezí nad 20.000 Kč do 40.000.000 Kč činí poplatek 5 % z žalované částky.