Antwort Jak správně držet štiku? Weitere Antworten – Kdy nejvíc berou štiky

Jak správně držet štiku?
Podzim je na lov štiky ideální

V těchto podzimních dnech štiku ulovíme okolo jejích úkrytů u dna i ve střední hloubce. Později, když se voda ochladí, stahuje se ke dnu za drobnými rybkami. Právě září a říjen jsou měsíce, kdy je nejsnadnější štiku ulovit, a to když jsou slunečné dny s ranní a večerní mlhou.Pro chytání na menší rybičky (do 10 cm), používáme větší průběžné splávky, které se používají například při lovu kaprů. Pokud ale budeme štiky lovit na větší nástražní rybičky (nad 10 cm), pak používáme tzv. „kačeny“. To jsou specifické splávky, které jsou charakteristické pro lov štik na plavanou.Od klasických rotačních třpytek a gumových nástrah až po woblery. Jedinečným zážitkem je záběr od štiky na některou z povrchových nástrah jako jsou poppy nebo imitace kačenek a myší.

Kdy správně zaseknout štiku : Po záběru čeká dokud se štika poprvé nezastaví, aby nástražní rybku otočila v tlamě. Když se potom vypraví dál, zaseknou.

Kde se chytá štika

Aby se nám to povedlo, je nutné chytat tam, kde se štiky zdržují. Takže kde tyto dravce hledat Osobně štiky velice často chytám poblíž terénních nerovností, ideálně tam, kde dochází k prudkému propadu hloubky – ideální jsou třeba stará řečiště, anebo hluboké jámy.

Kde se zdržuji štiky : Na přehradách v takových zátokách dost často bývají staré pařezy, kde dravec taktéž může číhat. Štiky se často schovávají kolem mol, loděk, leknínů, rákosí, popadaných větví a stromů, vodních trav, kamenných násypů, kolem podvodních zlomů a prakticky kolem každé překážky, kterou můžeme ve vodě nalézt.

Štiku před konzumaci vykostím. Štiku položim na bok, vidličkou anebo příborovým nožem na ryby opatrně oddělím hřbetní část svaloviny, na jednu stranu a na druhou stranu spodní část. Nyní máme odkrytou horní polovinu štiky až ke kostře. Tahem za hlavu směrem nahoru oddělím kostru od masa.

Na dvě vidličky položíme prut, špičku umístíme co nejdále od břehu. Prut je třeba zajistit proti převážení. Pod splávek můžeme navléci olůvko pro zajištění rybky, aby neplavala u hladiny. Hloubku nastavujeme dle potřeby, stačí však, aby nástražní rybka plavala 20-30 cm pod splávkem.

Jak silný vlasec na štiku

Není třeba mít zbytečně silný vlasec, který uvidíte ještě pět metrů ve vodě před vámi. Na tento průměr se dá vytáhnout až na břeh štika, 115 cm, pokud netlačíte příliš na pilu a máte trpělivost v souboji. Kdybyste se chystali na sumce, velké štiky, zkrátka velké ryby. Zvolil bych průměr 0,50 mm a více.Filety štiky rozkrojíme na půl nebo na třetiny (podle toho, jak je štika velká a jak velké porce chceme mít), osolíme je, opepříme a ochutíme citronovou kůrou. Kousky štiky opečeme na rozpuštěném másle nejprve kůží dolů, poté obrátíme a dopečeme.Na cestě za velkou štikou budete muset chytit spoustu malých štik, než se k té velké prochytáte. Na druhou stranu s velkou nástrahou chytíte štik sice méně, ale procentulní šance na úlovek velké štiky výrazně vzoste. Stejně tak se zkracuje čas potřebný k ulovení větší ryby.

Primární zimní způsob tahání nástrahy je pomalý. Vhodné jsou gumové nástrahy líně vedené v blízkosti dna. Občas stačí nástrahu vést několika otočkami po dně a pak nechat chvíli odpočívat. Někdy však překvapivě vítězí wobler nebo plandavka s nepřerušovaným navíjením.

Kdy chodit na dravce : Od 16. června do 31. prosince – povolená doba lovu dravců v mimopstruhových revírech. Od poloviny června až do konce prosince lze podle rybářského řádu ve svazových mimopstruhových vodách lovit cíleně dravce, tedy sumce, štiky, candáty …

Jak Odšupinovat štiku : Z filetu vyřízneme filetovacím nožem žebra. Uprostřed filetu se nacházejí kosti ve tvaru vidliček, které nejde vytáhnout pinzetou. Můžeme však maso podél kostí nakrojit (z jedné i druhé strany kostí), sval rozevřít a nožem kosti po celé délce obříznout a vyjmout.

Jak dlouho se peče štika

Předehřejte troubu na 180 °C. Porce štiky osolte, posypte kmínem a bylinkami. Dejte je do pekáčku a poklaďte plátky másla. Podlijte vínem a pečte 30–35 minut.

Standardní velikosti nástrah (gumy, wobblery) na štiky jsou cca 10-20 cm, na candáty 8-13 cm, na boleny 7-15 cm, na sumce 10-25 cm, na okouny 5-8 cm a na pstruhy 1-6 cm.Filety opékejte 4 až 5 minut. Celou rybu pečte zhruba 4 minuty z každé strany. Pro lepší šťavnatost nechte ještě pět minut dojít v troubě rozehřáté na cca 50 stupňů.

Jak nejlépe upravit štiku : Filety štiky rozkrojíme na půl nebo na třetiny (podle toho, jak je štika velká a jak velké porce chceme mít), osolíme je, opepříme a ochutíme citronovou kůrou. Kousky štiky opečeme na rozpuštěném másle nejprve kůží dolů, poté obrátíme a dopečeme.