Antwort Jak správně nasadit kosu? Weitere Antworten – Jak se nasazuje kosa

Jak správně nasadit kosu?
K naostření kosy se používá hrubý brousek. Před tím se ale ostří tváří za studena naklepáváním. Naklepává se kladívkem na malé speciální kovové podložce, která se nazývá babka.Vyvážení kosiště lze do jisté míry upravit vložením podélného klínku (obr.) mezi kosiště a stopku kosy, nebo nejlépe klínovitým seříznutím konce kosiště podél přední nebo zadní strany pro snížení, respektive zvýšení špičky kosy.Základem je příliš se nehrbit, stát rozkročeně a vést kosu celým tělem, nejen rukama. Kosu veďte spíše patou než špičkou. Jednotlivý kosicí pohyb směřuje plynule zprava doleva (a zpět do výchozího bodu), na to je také většina kos stavěná – tedy pro praváky. Dají se však sehnat i levoruké kosy.

Jaká je nejlepší kosa : Rakouské kosy z továrny Franc de Paul Schoeckenfux s tradicí od roku 1540 jsou považovány za nejlepší na světě a i podle nás si tuto pověst zaslouží. My nabízíme model Fux Hartstahl, který perfektně zapadá do systému ergonomického kosení.

Jak přidělat kosu na Kosiště

Kosu připevníme na kosiště pomocí železné objímky s utahovacím šroubem, který je třeba zafixovat napevno. Některé kosy též nabízí možnost nasazení do prstence pouze takzvaně na sílu, přičemž nasazení utěsníme pomocí kousku kůže. Prodávají se různé typy kos o rozměrech od 50 do 90 centimetrů.

Na čem se klepe kosa : Klepe se na babkách. Je k němu potřeba klepací kladívko, které se většinou najde na půdě, nebo se vyrábí z per automobilů či vagónů. Naklepání kosy je lepší přenechat zkušenějším.

Zatímco tráva se seká „ven“, obilí proti porostu. Kosu je před broušením třeba naklepat, aby se ostří stáhlo co nejvíce do tenka, což se tradičně dělalo pomocí kladívka a babky. Ale aby si naši předci usnadnili práci, vymýšleli různé pomůcky, které naklepávání kosy zjednodušily.

Stůjte rozkročeně a nehrbte se. Veďte kosu celým tělem zprava doleva a zpět, a to spíše patou kosy než špičkou. Správná technika závisí také na dobrém seřízení kosy. Jakmile je pro vás pohyb kosou pohodlný a skosená tráva si lehá, je vše, jak má být.

Kdy sekat travu kosou

První sekání koncem dubna nebo začátkem května, respektive tehdy, kdy už má trávník alespoň decimetr výšky. Pažit pak zkracovat o třetinu výšky, a jestli jde o čerstvý trávník, tak raději nastoupit do práce s kosou, než sekačkou. Tím totiž zabráníte tomu, aby docházelo k vytrhávání mladých rostlinek i s kořínky.Kosit můžeme ke konci května, v době kdy tráva už vyrostla, ale ještě se nevysemenila. V té době ji vezmeme nejvíce živin a prostor louky se uvolní pro byliny, které kvetou později.Pro domácnost o 1 člověku většinou postačí koš do 10 litrů. Pro 2–3 osoby se vyplatí pořídit koš s objemem 20–40 litrů. Početnější rodina už nejspíš bude potřebovat minimálně koš o 40–60 litrech. Pokud máte malou kuchyň a šetříte každý centimetr, vybírejte z úzkých odpadkových košů, které se vejdou takřka kamkoliv.

V nejjednodušší formě vznikají kosy v místech, kde se nánosy unášené vodním proudem podél břežní čáry začínají usazovat; zpravidla tam, kde se pobřeží náhle stáčí do vnitrozemí a proud obíhá mys. V takovém případě rychlost proudu, a tím i schopnost unášet písek klesá a vzniká kosa.

Proč se Naklepává kosa : Rozdíl je zejména v úhlu kosiště. Zatímco tráva se seká „ven“, obilí proti porostu. Kosu je před broušením třeba naklepat, aby se ostří stáhlo co nejvíce do tenka, což se tradičně dělalo pomocí kladívka a babky. Ale aby si naši předci usnadnili práci, vymýšleli různé pomůcky, které naklepávání kosy zjednodušily.

Jak často brousit kosu : Brousek je potřeba při kosení mít ve vodě, aby dobře brousil a aby se neopotřebovával. Nevyrážejte nikdy kosit bez brousku a toulce. Obtahování je třeba provádět často (každou minutu až pět minut), jinak kosa nebude dobře kosit.

Kdy naposled sekat

Poslední sekání trávníku

Lze ale říci, že je to před prvními mrazíky, nejlépe cca 2 týdny před ukončením babího léta (začátek až polovina, ale i konec října). Pokud však teploty klesnou pod +7 oC, již nesekejte. Rostliny necháme při tomto sekání na zimu vyšší, třeba i více jak 5 cm.

Když na jaře začíná zahradní sezóna, je třeba trávník posekat poprvé. Od té doby poté nejlépe 1 až 2krát týdně až do podzimu. Mezi květnem a červnem roste tráva zvlášť rychle, v tomto období je třeba sekat jednou týdně. V zimě trávník z důvodu nízkých teplot neroste; není tudíž nutné ho sekat.Trávník by se neměl sekat, když je mokrý. Vlhká stébla trávy se pak nesekají čistě. Trávník je tak více namáhán. Dochází ke zhoršení sečení, protože posekaná tráva se shlukuje a nedaří se ji úplně dobře dostat do sběrného koše.

Kdy naposledy sekat trávu : A kdy naposledy posekat trávník Tráva přestává růst, když teploty klesnou k 7 °C. Poslední sekání trávy před zimou vás tak většinou čeká na konci října, při teplém podzimu v půlce listopadu.