Antwort Jak správně pěstovat Meruňky? Weitere Antworten – Po kolika letech plodí meruňka
Meruňky začínají plodit většinou druhý až třetí rok po výsadbě. Vůbec nejvyšší plodnosti stromy zpravidla dosahují mezi desátým až dvanáctým rokem.Výsadba je vhodná na podzim (od poloviny října do poloviny listopadu), ale v drsnějších podmínkách s těžšími a vlhčími půdami je lépe sázet na jaře (konec dubna, začátek května). Ať tak nebo tak – seřízneme kořeny do zdravého. Zdají-li se nám stromky před sázením mírně zaschlé, klidně je namočíme přes noc do vody.Meruňka obecná (Prunus armeniaca, synonymum Armeniaca vulgaris) je strom z rozsáhlého rodu slivoň (Prunus), kam patří také broskvoň, třešeň nebo švestka.
Kdy a jak stříhat meruňku : Jak a kdy stříhat meruňku Meruňky stříhejte třikrát za sezónu – na Velikonoce, na Den dětí a na začátku prázdnin (hezky se to pamatuje). Velikonoční řez provádějte až když je strom v plném květu, aby v meruňce proudila míza a mohla rychle začít hojit rány. Omezíte tím šíření houbových chorob, tedy moniliózy.
Jak se starat o meruňku
Meruňky preferují spíše sušší půdu, s neutrální reakcí kolem pH 7, lehčího typu. Těžká půda příliš zatěžuje kořeny meruněk. Stanoviště vybereme dostatečně teplé, světlé a slunné. Pro tento ovocný druh je nejvhodnější pěstování v nadmořských výškách kolem 350 m.n.m, s průměrnou roční teplotou kolem 8,5°C.
Jak se stříhají meruňky : U meruněk, které mívají zpravidla různě rozložené výhony s nepravidelnou délkou, zvolíme pro vytvoření koruny tři až čtyři výhony, aby odpovídaly rozložením budoucí korunce. Vybrané výhony zakrátíme asi o dvě třetiny a pouze vedoucí, tedy terminální výhon ponecháme asi o 15 cm delší. Zbývající výhony na kmeni odřežeme.
vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny, a tak hlubokou, aby místo naočkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí kořeny zasypejte jemnou zeminou a zalijte dostatkem vody. kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem.
Postřik se vždy provádí vždy na jaře (u meruněk to vychází na březen nebo duben), a to ve dvou fázích. Protože houba způsobující moniliovou spálu proniká do větviček přes květy, je důležité provést první postřik na začátku kvetení. Druhý postřik se provádí na konci kvetení.
Kdy a jak hnojit meruňky
Hnojení: Tak jako u jiných ovocných druhů i u meruněk se snažíme doplnit základní látky jako dusík, fosfor a draslík (Cererit, NPK) a to v předjaří a na podzim.Meduňku sbíráme ručně nať a listy meduňky těsně před rozkvětem rostliny v červnu – srpnu, případně v září.U stromků zasazených na podzim se na jaře zakrátí postraní výhony cca o 2/3 a terminál o 1/2 tak, aby postranní výhon vždy převyšoval o 0,25cm. Řez ve druhém roce: na jaře odstraňujeme především výhony konkurující terminálu a výhony rostoucí směrem dovnitř zakládané koruny a výhony s velmi ostrým úhlem odklonu.
Zlatožluté plody můžete sklízet od poloviny července. Kromě toho, že tyto stromky rostou skutečně sloupovitě, jsou naočkovány na speciální podnoži za účelem zvýšení výnosů. V prvních dvou letech zakraťte postranní výhony. V polovině června zastřihněte postranní výhony na 3-4 očka.
Kdy se hnojí meruňky : v období nasazování plodů jsou na plech stříkány univerzálním složením se stopovými prvky; na konci léta nebo na začátku podzimu dávají vrchní obvaz draslík-fosfor a přidávají do něj popel; uprostřed podzimu se kmeny stromů hnojí organickou hmotou (kompost, humus, kostní moučka).
Kdy hnojit meruňky : Čím krmit meruňky na jaře – nejlepší hnojivo
Starší stromy lze přihnojovat i na jaře. Superfosfát – 30 gramů, stejně jako dusičnan amonný nebo síran draselný – po 20 gramech. Je třeba mít na paměti, že čím je strom starší, tím více živin potřebuje, takže s postupem času se množství hnojiva zvyšuje.
Čím se hnojí meruňky
Meruňky potřebují dusík, draslík i fosfor, ke správnému růstu, násadě květů i plodů. Hnojivo Hnojík se hodí zejména pro hnojení několika meruněk v zahradě. Pokud budete mít meruňkový sad, neobejdete se bez dalších hnojiv – na meruňky se často používá kostní moučka, ledek, nebo chlorid draselný.
Zkontrolujeme kmínek a větvičky, odstřihneme poškozené a nalomené větvičky, pokud jsou boční větve delší, je nutné je zakrátit na 15-20 cm. Všechny rány je nutné pečlivě zamazat stromovým balzámem, nebo přípravkem Pelacol. Prostokořené stromky namočíme na min 12 hodin do vody, aby stromek natáhl vodu.Já doporučuji jít stříkat v období, když 3 dny po sobě dosahovala odpolední teplota alespoň 15 °C. Aplikace by se měla provádět v odpoledních hodinách, kdy je právě takováto teplota. Ne ráno ani navečer, protože to je škůdce schovaný.
Čím hnojit Merunku : Meruňky potřebují dusík, draslík i fosfor, ke správnému růstu, násadě květů i plodů. Hnojivo Hnojík se hodí zejména pro hnojení několika meruněk v zahradě. Pokud budete mít meruňkový sad, neobejdete se bez dalších hnojiv – na meruňky se často používá kostní moučka, ledek, nebo chlorid draselný.